22 września w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim zapytaliśmy czy, a jeśli tak, w jaki sposób, gmina Ostrowiec Świętokrzyski będzie oszczędzać media: prąd, gaz, wodę w związku z kryzysem energetycznym, inflacją, rosnącymi cenami materiałów i usług? Jakie oszczędności wprowadzi w należących do niej obiektach i jednostkach? Czy szkoły, których organem prowadzącym jest gmina Ostrowiec Świętokrzyski przejdą na naukę zdalną w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i pozostałych mediów? Jeśli nie, jakie planowane są tam formy oszczędzania energii? Czy planowane jest gaszenie oświetlenia ulic lub korekty włączania i wyłączania miejskich latarni? Jeśli tak w jakim okresie i w jakich godzinach gaszone będą latarnie (oświetlenie uliczne) i na jakich ulicach? Czy gmina planuje również rezygnację z podświetlania należących do niej budynków?
Wiele miast w Polsce boryka się z problemem podwyżek cen prądu i mediów. Część z nich radzi sobie dokonując korekty oświetlenia ulicznego, rezygnuje z podświetlenia budynków, czy iluminacji świątecznych. Okazuje się, że na oszczędności szykuje się również gmina Ostrowiec Świętokrzyski.
– Wszystkie działania związane z oszczędzaniem mediów będą zgodne z obowiązującymi przepisami w tym zakresie i zostaną one przeprowadzone po sfinalizowaniu uzgodnień z dyrektorami jednostek, aby sposób oszczędzania nie spowodował obniżenia standardu realizowanych zadań dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – wyjaśnia w odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy na adres naszej redakcji, Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św.
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski nie planuje wprowadzenia zajęć zdalnych w szkołach ze względu na wzrost energii elektrycznej i pozostałych mediów.
– (…) w szkołach już są prowadzone działania mające na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz ciepła. W szczególności chodzi o gaszenie świateł na korytarzach w ciągu dnia, odłączanie zbędnych odbiorników elektrycznych, zmniejszenie temperatury grzejników, a także ograniczenie zakresu ich pracy przy okazji wychodzenia z pracy, racjonalne użytkowanie gorącej wody. Jednak te wszystkie działania będa zgodne z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie. Należy przy tym dodać, że gmina już od kilku lat prowadzi prace modernizacyjne w budynkach szkół i przedszkoli polegające na m.in. wymianie oświetlenia na energooszczędne, ledowe oraz montażu odnawialnych źródeł energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła) – czytamy w odpowiedzi.
Anna Niedbała dodaje, że od kilku lat na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski prowadzone są działania mające na celu tworzenie nowoczesnej i energooszczędnej infrastruktury oświetlenia ulicznego.
– System oświetlenia ulicznego posiada napięciową redukcję mocy, co oznacza, że w szafach oświetlenia ulicznego zainstalowane są urządzenia nazywane reduktorami mocy, w których zastosowano metodę obniżenia mocy poprzez obniżenie napięcia w określonych godzinach nocnych – wyjaśnia sekretarz.
Pozwala to na ograniczenie do 40 proc. zużycia energii elektrycznej zużywanej przez oświetlenie uliczne, wydłuża również żywotność opraw i źródeł światła, obniżając dodatkowe koszty eksploatacji infrastruktury oświetleniowej. Na terenie gminy sukcesywnie wymieniane są również sodowe oprawy oświetlenia ulicznego na energooszczędne oprawy LED m.in w ramach projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”, w ramach remontów lub budowy dróg – co pozwala na kolejne oszczędności.
– W związku z powyższym w chwili obecnej wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski nie jest planowane. W najbliższym czasie przeprowadzona zostanie synchronizacja zegarów astronomicznych sterujących oświetleniem ulicznym w celu ujednolicenia czasu włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego na terenie gminy. Rozważana jest również możliwość wcześniejszego wyłączania redukcji mocy opraw oświetleniowych np. od godziny 20.00 do godziny 21.00, co pozwoli na dodatkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej – wyjaśnia Anna Niedbała.
Dodaje równie, że dyrektorzy podległych jednostek organizacyjnych gminy zobligowani są do prowadzenia racjonalnego i oszczędnego korzystania z energii i mają wykazać oszczędności.