Znajdź nas na

FAKTY

Środki z dodatku węglowego już na kontach mieszkańców gminy Ćmielów!

Pierwsi mieszkańcy gminy Ćmielów otrzymali już dodatek węglowy. – To jednorazowe świadczenie dla osób opalających mieszkanie, gospodarstwo – węglem, gdzie źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe, piecokuchnia, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi – wyjaśnia Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie i dodaje, że wnioski składać można do 30 listopada 2022 roku.

Tabliczka informacyjna na Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Joanna Borkowska przypomina, że świadczenie jest jednorazowe, a jego wysokość wynosi 3000 zł. 

– Po nowelizacji ustawy jedno świadczenie przysługuje na jeden adres. Dla przykładu, jeżeli dwie rodziny zamieszkują w jednym domu jednorodzinnym, to tylko jednej przysługuje dodatek węglowy i decyduje tu kolejność zgłoszeń. Czasami zdarzają się takie sytuacje, zwłaszcza w przypadku starych kamienic,  że pod jednym numerem są trzy źródła ciepła, nie są jednak wyodrębnione poszczególne mieszkania, a lokatorzy mieszkają pod jednym adresem. Niestety po nowelizacji ustawy dodatek otrzyma tylko ta rodzina, która jako pierwsza złoży wniosek, oczywiście spełniając kryteria – wyjaśnia Joanna Borkowska.

W piątek (30 września) podjęta została przez radnych Rady Miejskiej w Ćmielowie uchwała w sprawie zmian w budżecie. Od tego momentu możliwe jest wypłacanie świadczeń. 

Joanna Borkowska podkreśla, że sam wniosek jest bardzo prosty, jednak składając go najlepiej mieć przy sobie numer rachunku bankowego. To przyśpiesza wypłacanie świadczenia.  Wniosek można złożyć zarówno za pomocą ePUAP, trzeba pamiętać jednak nie tylko o podpisaniu samego wniosku, ale i dołączonych do niego  załączników, można go również wypełnić na miejscu – w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ćmielowie.

Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Od 26 września przyjmujemy też wnioski na inne możliwości opalania, innym rodzajem paliw, jak pellet, drewno, gaz LPG. Podkreślam szczególnie ten gaz LPG, ponieważ do naszego ośrodka przychodzi mnóstwo osób zaskoczonych, że nie otrzymało dodatku. Muszą mieć jednak zbiornik na gaz LPG – podkreśla Joanna Borkowska. 

Dodaje, że dotychczas rozpatrzono pozytywnie 1629 wniosków. Wciąż spływają nowe, które składać można do 30 listopada 2022 roku.

Gmina Ćmielów na wypłatę świadczenia otrzymała w dwóch transzach w sumie 4 984 740 zł. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this