Gminny Program Rewitalizacji to dokument, który określa proces rewitalizacji w latach 2023-2030, na tych obszarach miasta, na których stwierdzono największe nasilenie negatywnych zjawisk. Działania rewitalizacyjne zaplanowane na wyznaczonym obszarze, które zostaną ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji, mają szansę na uzyskanie zewnętrznego finansowania m.in. z funduszy Unii Europejskiej.
– Mając wieloletnie doświadczenie w Radzie Osiedla Spółdzielców, w radzie miasta, a także bazując na rozmowach z mieszkańcami, wytypowałem kilka miejsc, które mogłyby posłużyć jako miejsca parkingowe właśnie w Osiedlu Spółdzielców. Miejscem, które można by w ten sposób wykorzystać i które zyskało pozytywną opinię zarządu Spółdzielni, jest skrajny fragment parku przy ulicy Kopernika 18, tuż obok domów jednorodzinnych. Wzdłuż domków przebiega bowiem prosta droga, przy której mogłoby powstać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miejsc parkingowych – tłumaczy karol Wójcik, radny Rady Miasta Ostrowca Św.
Dodaje, że parkingi znalazłyby się na terenie, który dziś porastają trawa i żywopłot. To część parku, na której nie koncentruje się życie towarzyskie, z dala od placu zabaw i przejść dla pieszych.
– Miejsce, gdzie nie tracilibyśmy ani na bezpieczeństwie, ani nie niszczyliśmy parku. Co ważne pojawią się miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, a tych również na tym terenie brakuje. Tym bardziej, że park cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców tej części miasta, ale również innych dzielnic Ostrowca Św. Przyjeżdżają tu na plac zabaw, czy po prostu, aby posiedzieć w otoczeniu przyrody i fontanny – wyjaśnia.
Tuż przy parku znajduje się przedszkole. Parking rozwiązałby także problemy z parkowaniem rodziców, czy opiekunów dzieci, które do niego uczęszczają, a także pracowników przedszkola. Mogliby bowiem wykorzystywać część parkingu w godzinach pracy.
– Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrekcją placówki. Zmieniła się organizacja ruchu na ulicy Wspólnej. Jest zakaz postoju, jeśli już można się wzdłuż niej zatrzymać do 15 minut, a to jest kłopotliwe, bo gdy ktoś przyjeżdża do pracy, nie zaparkuje przecież na 15 minut, a na kilka godzin. Pojawiły się prośby, aby wypracować jakieś rozwiązanie, które pomogłoby ten problem rozwiązać. Myślę, że ten parking właśnie przy parku, to będzie remedium – mówi.
Przypomina, że w niedalekiej przeszłości wraz z Radą Osiedla Spółdzielców udało się mu uzyskać kilkadziesiąt miejsc parkingowych w ciągu ulicy Mikołaja Kopernika, od skrzyżowania z ulicą Wspólną, aż do skrzyżowania z ulicą Iłżecką.
– To był taki szalenie newralgiczny punkt, z którym przez wiele lat nie można było sobie poradzić. Generowało to wielkie niebezpieczeństwo. Aby poznać opinie mieszkańców bloków, posesji sąsiadujących z tą drogą, zorganizowaliśmy konsultacje społeczne. Do każdej skrzynki pocztowej dostarczyliśmy karty do głosowania z konkretnym pytaniem, czy mieszkańcy wyrażają zgodę na wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, a tym samym zyskanie pasa do parkowania. Odzew mieszkańców był bardzo pozytywny. W ankiecie wzięło udział ok. 150 osób. Pojawiły się też sugestie co jeszcze można zmienić. na pewno będziemy je analizować i weźmiemy je pod uwagę – podsumowuje Karol Wójcik.