– Nasz spacer to propozycja na niedzielne popołudnie, dla wszystkich, którzy chcą poznać bliżej historię Ostrowca Świętokrzyskiego. Wpisuje się on w obchody Dnia Przewodnictwa, które świętowaliśmy na tygodniu, 21 lutego, a także w ferie zimowe – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Przypomina, że dawna osada Karolinów, powstała u schyłku XIX w. Jej samodzielny żywot był krótki. W 1921 r. została formalnie włączona do Ostrowca, choć pierwsza decyzja w tej sprawie zapadła już w 1916 r.
– Chociaż osada rozpościerała się na stosunkowo niewielkiej powierzchni, to na jej terenie znajdowały się liczne obiekty mieszczące szereg ważnych instytucji życia kulturalnego i społecznego, tj.: szkoły, straż ogniowa, urząd pocztowo-telegraficzny. Tu u schyłku XIX w. stanął budynek teatru. Na przełomie XIX i XX w. powstały Ostrowieckie Towarzystwo Spożywcze i Ostrowieckie Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”. Na terenie Karolinowa działały kina, księgarnia, liczne sklepy i zakłady usługowe. Miejsce to tętniło życiem – podkreśla Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Zaznacza, że historia Karolinowa jest niezwykle ciekawa. Jej niemymi świadkami są zachowane do dziś kamienice i domy przy Alei 3 Maja i ulicy Czystej, a także nieliczne słynne ostrowieckie kasztanowce posadzone dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.