Znajdź nas na

KULTURA

Na spacer po Karolinowie zaprasza Monika Bryła-Mazurkiewicz!

Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana w związku z Dniem Przewodnictwa zaprasza na popołudniowy spacer krajoznawczo-historyczny po dawnej osadzie Karolinów. Odbędzie się on w najbliższą niedzielę, 25 lutego. Początek o godz. 14.00. Miejsce zbiórki zostało wyznaczono przy zbiegu ulicy Młyńskiej i Alei 3 Maja. Wstęp wolny.

Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

– Nasz spacer to propozycja na niedzielne popołudnie, dla wszystkich, którzy chcą poznać bliżej historię Ostrowca Świętokrzyskiego. Wpisuje się on w obchody Dnia Przewodnictwa, które świętowaliśmy na tygodniu, 21 lutego, a także w ferie zimowe – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Przypomina, że dawna osada Karolinów, powstała u schyłku XIX w. Jej samodzielny żywot był krótki. W 1921 r. została formalnie włączona do Ostrowca, choć pierwsza decyzja w tej sprawie zapadła już w 1916 r.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chociaż osada rozpościerała się na stosunkowo niewielkiej powierzchni, to na jej terenie znajdowały się liczne obiekty mieszczące szereg ważnych instytucji życia kulturalnego i społecznego, tj.: szkoły, straż ogniowa, urząd pocztowo-telegraficzny. Tu u schyłku XIX w. stanął budynek teatru. Na przełomie XIX i XX w. powstały Ostrowieckie Towarzystwo Spożywcze i Ostrowieckie Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”. Na terenie Karolinowa działały kina, księgarnia, liczne sklepy i zakłady usługowe. Miejsce to tętniło życiem – podkreśla Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Zaznacza, że historia Karolinowa jest niezwykle ciekawa. Jej niemymi świadkami są zachowane do dziś kamienice i domy przy Alei 3 Maja i ulicy Czystej, a także nieliczne słynne ostrowieckie kasztanowce posadzone dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this