Znajdź nas na

FAKTY

Dlaczego Gutwin jest Gutwinem? [VIDEO]

Osiedle Gutwin w Ostrowcu Świętokrzyskim to miejsce wyjątkowe. Otoczone lasami, ze zbiornikiem wodnym, często odwiedzane jest przez rodziny z dziećmi, osoby starsze, czy miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Skąd jednak wzięła się nazwa Gutwin? O tym opowiedziała nam Monika Bryła-Mazurkiewicz, historyk, regionalista, prezes centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kierunek Gutwin fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Osiedle Gutwin, położone jest w północnej części Ostrowca Świętokrzyskiego, tuż przy drodze prowadzącej w kierunku Sienna. To właśnie wokół ulicy Siennieńskiej powstawało i „rozrastało” się to osiedle. 

– Dziś Osiedle Gutwin to taka typowa „sypialnia miasta” – osiedle domków jednorodzinnych, z własnym kościołem, własną parafią. Jednak najbardziej kojarzone jest z ośrodkiem wypoczynkowym, położonym bardzo urokliwie wśród lasów – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, historyk, regionalista, prezes centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim.

To miejsce chętnie wybierane na spacery, odpoczynek po całym tygodniu pracy, czy uprawianie aktywności fizycznej przez ostrowczan. 

Gutwin na starej fotografii
Źródło: Archiwum prywatne naOSTRO.info

Dzisiejszy Gutwin złożony jest z trzech historycznych osad: Rzeczki, Kopaniny, i osady leśnej Gutwin.

– Nazwa Rzeczki pochodzi od licznych cieków wodnych i strumyków, które znajdują się na jej terenie. Największym strumykiem jest Struga Denkowska, która jest dopływem rzeki Kamiennej. Kopaniny z kolei, to nazwa związana z uprawą roli. Sama nazwa Kopanina oznacza karczowisko, czyli miejsce wykarczowane. W przeszłości właściciele dóbr ostrowieckich na prośbę mieszkańców miasta, tych którzy trudnili się rolnictwem, ten fragment lasów wykarczowali pod uprawy – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Gutwin na starej fotografii
Źródło: Archiwum prywatne naOSTRO.info

Gutwin zaś to nazwa patronimiczna, pochodząca od Ignacego Gutwina, którego naziwsko występuje również w formie Gutfin. 

– Ignacy Gutwin był dawnym gajowym lasów ostrowieckich, postać jak najbardziej historyczna. Dzięki metrykom parafialnym wiemy, że w kościele pod wezwaniem Świętego Michała były chrzczone jego dzieci. Zmarł w 1847 roku. Od nazwy tej osady leśnej z czasem rozciągnęła się nazwa na całe osiedle. Proces kształtowania się tego osiedla to proces przekształcania się podmiejskich osad. Dzisiaj miejsce to jest już  bardzo gęsto pokryte domkami jednorodzinnymi – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this