Razem możemy więcej – to myśl przewodnia muralu, jaki w 2022 roku powstał w rejonie bloków socjalnych na Osiedlu Gutwin w Ostrowcu Świętokrzyskim. To wynik współpracy Organizatorów Społeczności Lokalnej z Miejskiego Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także lokalnej społeczności.
– Chcieliśmy, żeby powstało takie malowidło, które będzie nieść za sobą pewne wartości, ale też i będzie uniwersalne. Każdy kto będzie przechodził i zapozna się z tą tematyką, będzie czuł że to też może dotyczyć jego, jego społeczności, czy życia. Wspólnie z dziećmi z tej dzielnicy podjęliśmy temat, że dla nas najważniejsze w tej społeczności lokalnej jest współpraca. Zastanawialiśmy się co tak naprawdę oznacza to słowo, czym jest. W końcowym efekcie chcieliśmy to narysować. Pomysły były różne, od puzzli poprzez półki, na których stoją poukładane rzeczy, a skończyło się na kołach zębatych. Dla nas to symbol. Jedno koło kręcąc się, napędza kolejne, tak samo jest w społeczności. Gdy jednak osoba zadziała, pociąga za sobą kolejną. Także i my, działamy na zasadzie kuli śnieżnej, zaczyna jedna osoba, która później po kolei wciąga w fajne działania – mówiła wówczas Katarzyna Kozińska, animator.
Inicjatywę opisywaliśmy tutaj:
Czy treść znajdująca się na muralu jest jednak adekwatna do rzeczywistości w jakiej żyją mieszkańcy bloków socjalnych na Osiedlu Gutwin? Warunkami życia ostrowczan, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, zainteresowali się Anna Wąsik-Ciecieląg i Rafał Lipczyński. Interweniowali w ostrowieckim urzędzie miasta. Otrzymali wówczas odpowiedź, że cyt. „Urząd Miasta nie posiada informacji wskazanych we wniosku. Dysponentem żądanych danych są Miejskiej Wodociągi i Kanalizacja w Ostrowcu Św. – napisała Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.”
Również na początku kwietnia 2024 roku odwiedziliśmy jedną z mieszkanek domków przy ulicy Rzeczki. Pani Elżbieta opowiedziała nam o swoich codziennych problemach. Mówiła, że mierzy się z brakiem wody i kanalizacji. Aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, czy skorzystać z prysznica, mieszkańcy muszą bowiem przejść kilkadziesiąt metrów do zbiorowej łazienki. jest to uciążliwe zwłaszcza zimą.
Przeczytasz o tym tutaj:
Anna Ciecieląg-Wąsik deklarowała wówczas, że tematu braku kanalizacji w budynkach socjalnych na terenie Osiedla Gutwin nie zostawi. Słowa dotrzymała. Zainterweniowała w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Ostrowcu Św. Otrzymała odpowiedź, pod którą podpisał się Dariusz Gawroński, kierownik Działu Technicznego w ostrowieckim MWiK-u. Wynika z niej, że Miejski Zakład Wodociagów i Kanalizacji w Ostrowcu Św. w pasie drogowym ulicy Siennieńskiej oraz ulicy Rzeczki (na wysokości budynków przy ulicach: Rzeczki 1B, Siennieńskiej 137 i Siennieńskiej 137A ) posiada sieć wodociągową i kanalizacji sanitarnej.
– Dla przedmiotowych budynków socjalnych, Gmina Ostrowiec Świętokrzyski (Zakład Usług Miejskich ul. Żabia 23), wybudowała na dz. nr ew. 15.2/51/12, dwa kontenery sanitarne z węzłem sanitarnym, które są podłączone do sieci wodociągowej i do kanalizacji sanitarnej – czytamy w odpowiedzi.
Dowiadujemy się z niej również, że w 2022 roku MWiK w Ostrowcu Św. na zlecenie gminy Ostrowiec Św., Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św., wybudował studnię z kręgów betonowych o średnicy 1000 mm, z podłączeniem do kanalizacji sanitarnej przez istniejące na dz. nr ew. 15.2/51/12, przyłącze kanalizacyjne, umożliwiające zrzut ścieków budynków socjalnych, zlokalizowanych przy ulicy Rzeczki 1B, ul. Siennieńskiej 137 i ul. Siennieńskiej 137 A.
Dariusz Gawroński, kierownik Działu Technicznego w ostrowieckim MWiK-u w udzielonej odpowiedzi powołuje się na art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z Ustawą przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest zobowiązane do zapewnienia budowy urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych, ustalonych przez gminę w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji.
– Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy, realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci. Wobec powyższego MWiK Sp. z o. o. w Ostrowcu Św., spełniła obowiązki ustawowe w zakresie umożliwienia podłączenia przedmiotowych budynków do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej – sieć kanalizacji sanitarnej, pozwalająca na realizację podłączeń budynków socjalnych, zlokalizowanych przy ulicy Rzeczki 1B, ul. Siennieńska 137, ul. Siennieńska 137A jest już wykonana – czytamy w odpowiedzi.
Ja mawiał Adam Grant: Prawdziwą miarą wartości człowieka jest sposób, w jaki traktuje kogoś, kto w żaden sposób nie może mu się przysłużyć.