Zgodnie z art. 30a ust. 1-2 Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 107) zarząd powiatu co roku do dnia 31 maja przedstawia radzie powiatu „Raport o Stanie Powiatu”.
Raport obejmuje podsumowanie działalności zarządu powiatu w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady powiatu i budżetu obywatelskiego. Rada powiatu może określić w drodze uchwały szczegółowe wymogi dotyczące raportu. Raport rozpatrywany jest podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia zarządowi absolutorium.
„Raport o stanie powiatu ostrowieckiego za rok 2023” składa się ze 133 stron. Na stronie 75 czytamy o polityce jakości, jaka zdaniem twórców raportu, kontynuowana jest w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Św. której celem jest udzielenie pacjentom świadczeń zdrowotnych służących ratowaniu, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, zapobieganiu powstawaniu chorób, promowaniu zdrowia i edukacji zdrowotnej – na najwyższym poziomie, w duchu poszanowania godności i praw pacjentów.
Jak zaznaczyli twórcy raportu, kierownictwo Wielospecjalistycznego Szpitala dokonując okresowych przeglądów funkcjonowania systemu zarządzania jakością, nieustannie weryfikuje politykę jakości przystosowując ją do zmieniających się warunków.
W roku 2023 roku odbyła się kontrola Najwyższej Izby Kontroli w zakresie przestrzegania Praw Pacjenta. Jej przedmiotem były obszary:
• Przestrzeganie prawa do informacji,
• Przestrzeganie prawa do świadczeń zdrowotnych,
• Przestrzeganie prawa do dokumentacji medycznej i ochrony zawartych w niej danych,
• Przestrzegania Prawa do poszanowania intymności i godności pacjenta w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych.
– W związku z powyższą kontrolą zaktualizowano procedurę monitorowania i leczenia bólu, sprawdzono dokumentowanie działań prowadzonych w stosunku do pacjentów z odleżynami, sprawdzono dokonywanie wpisów w elektronicznej dokumentacji medycznej niezwłocznie po udzieleniu świadczenia, sprawdzono brakowanie niearchiwalnej dokumentacji medycznej pacjentów zgodnie z ustawą o prawach pacjenta, sprawdzono zapewnienie poszanowania intymności i godności pacjenta w pomieszczeniach, gdzie stosowany jest monitoring wizyjny, sprawdzono dostosowanie monitoringu wizyjnego do wymogów ustawy o działalności leczniczej i skorelowano to ze stanem faktycznym, sprawdzono przestrzeganie zasad określonych w regulaminie monitoringu wizyjnego, w szczególności nagrań z monitoringu oraz czasu przechowywania nagrań. NIK stwierdziła nieprawidłowości w Regulaminie monitoringu wizyjnego oraz nieprawidłowości w zamontowaniu kamer w pomieszczeniach, w których udzielano świadczeń zdrowotnych. Powołano komisję, która dokonała spisu wszystkich kamer oraz na wniosek Dyrektora Naczelnego szpitala część kamer została zdemontowana w pomieszczeniach, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne. Regulamin monitoringu wizyjnego został zaktualizowany i przekazany do weryfikacji przez IOD. Ponadto przeprowadzono drugi audyt nadzorujący z zakresu normy ISO 9001: 2015. Uzyskany certyfikat ISO jest ważny do 02.06.2024 r. – czytamy w raporcie.
Niestety do Raportu nie zostały załączone wystąpień pokontrolnych NIK w pełnej wersji, z którymi mogliby zapoznać się zarówno radni, mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, czy pacjenci ostrowieckiego szpitala.
Raport o stanie powiatu ostrowieckiego za rok 2023, a także lata ubiegłe dostępny jest TUTAJ