Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: Podpisano umowę na rewitalizację parku zespołu pałacowego w Łopusznie!

Podpisano umowę na rewitalizację parku oraz barokowej bramy zespołu pałacowego w Łopusznie. Koszt prac wyniesie ponad milion złotych.

rewitalizacja parku Łopuszno
Fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach

Planowane prace w parku i barokowej bramie zespołu pałacowego

W czwartek władze powiatu kieleckiego podpisały umowę na wykonanie prac, które będą dofinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. „Umowa obejmuje rewitalizację terenu wokół pałacu, parku, a także zabytkowej bramy” – poinformował w czwartek starosta kielecki, Tomasz Pleban.

Prace skupią się na odbudowie 140 metrów muru otaczającego zespół, renowacji bramy wjazdowej oraz odnowieniu drzewostanu w parku. Przebudowana zostanie także fontanna, przy której powstanie amfiteatr.

Ponad milion złotych na prace

Wartość prac to ponad 1 mln zł, z czego 997 tys. zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Rewitalizacja ma się zakończyć do kwietnia 2026 roku.

W przyszłości planowane są także prace remontowe w budynku pałacu, w tym renowacja tarasów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, zabezpieczenie przed wilgocią oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania.

rewitalizacja parku Łopuszno
Na zdjęciu starosta kielecki Tomasz Pleban. Fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach

Historia pałacu Dobieckich – jeden z najpiękniejszych przykładów eklektyzmu

Pałac z parkiem zlokalizowany w północno-zachodniej części Łopuszna. Pierwotny dwór, siedziba rodu Dobieckich, był drewniany. Pałac ukończono w 1897, a jego projektantem był Władysław Marconi (twórca m.in. hotelu Bristol w Warszawie i pałacu w Borkowicach). W czasie pierwszej wojny światowej pałac został ostrzelany i spłonął. W 1936 r. odbudował go Zbigniew Dobiecki, ostatni prywatny właściciel dóbr.

Pałac Dobieckich w Łopusznie jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w skali regionu przykładów historyzującego eklektyzmu z przeł. XIX i XX w. Park pałacowy oraz okazała, barokowa brama wjazdowa powstały w drugiej połowie XVIII wieku. (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Były prezydent Ostrowca Św. członkiem Rady Nadzorczej jednej z miejskich spółek!

FAKTY

„Skrzydła Sukcesu Ostrowca” – konkurs na nazwę statuetki rozstrzygnięty!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Milionowe odszkodowanie za odwołanie gali Prime Show MMA?

FAKTY

Kielce: Rozpoczęły się konsultacje społeczne ustawy o bonie senioralnym!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this