Podczas sesji Rady Miejskiej w Ćmielowie, jaka odbyła się 31 marca, większością głosów radni postanowili, że w budżecie gminy na 2026 rok nie zostanie wyodrębniony fundusz sołecki. Za uchwałą opowiedziało się 11 radnych, przy trzech głosach przeciwnych. Joanna Suska, Burmistrz Ćmielowa zapewnia jednak, że decyzja ta ma na celu skupienie środków na kluczowych inwestycjach poprawiających jakość życia mieszkańców.
Dlaczego fundusz został „zawieszony”?
Jarosław Nowak, Skarbnik Miasta i Gminy Ćmielów, przypomina, że spośród gmin powiatu ostrowieckiego w ostatnich latach jedynie Ćmielów wyodrębniał fundusz sołecki. Podkreśla również, że rosnące ceny usług i inflacja wymagają od gminy bardziej strategicznego planowania wydatków.
– Środki te są potrzebne w budżecie w innych miejscach – tłumaczy skarbnik.
Podobnego zdania jest Joanna Borkowska, zastępca Burmistrza Ćmielowa. Zaznacza, że dotychczasowy fundusz pozwolił na wiele inwestycji, ale przyszedł czas na centralizację budżetu i skoordynowane działania na rzecz całej gminy.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info
– Mam przed sobą dość bogaty plik informacji. Na zlecenie pani burmistrz dokonaliśmy takiej analizy funduszu sołeckiego w latach 2019-2023, poniewaz było to w zeszłym roku. Rzeczywiście te wiadomości są imponujące, co państwo dokonaliście w ramach aktywności własnej społeczności. Tylko to, co wskazał pan skarbnik. My tutaj zajmujemy się nie poszczególnymi miejscowościami, które są niezwykle ważne, ale zajmujemy się całą gminą – mówiła Joanna Borkowska.
Brak pomysłów na wykorzystanie funduszu?
W ocenie władz gminy w wielu sołectwach zaczyna brakować pomysłów na efektywne wykorzystanie środków sołeckich.
– Wielu sołtysów nie ma już pomysłu, jak wykorzystać te środki. Jeśli są one przeznaczane na kruszywo lub festyny, to znak, że można je wydatkować efektywniej – zauważyła Joanna Borkowska.
Podkreśla, że gmina inwestuje w Dom Kultury oraz organizuje wydarzenia dla wszystkich mieszkańców, jak Dni Kobiet czy mikołajki. Zwraca również uwagę na niepokojące podziały w społecznościach lokalnych spowodowane przez fundusz sołecki.
– Uważam, że przy zgodnych propozycjach radnych przy tym abyśmy mogli tak jak powiedział pan skarbnik scentralizować ten budżet, naprawdę jesteśmy w stanie wiele rzeczy zrobić – zaznaczyła Joanna Borkowska. I dodała: – Rzeczywiście jak obserwujemy wielu sołtysów już nie ma na to pomysłu jak wykorzystać te środki. Jeżeli one są brane na kruszywo, czy na inne kwestie. jak najbardziej wpisują się w nasze zadania. Jednakże sprawdziliśmy jakie koszty są związane z aktywnością troszkę inną: z festynami itd. to są nawet rzędu 60 tysięcy złotych wydatki. My nie kwestionujemy, że to jest źle. Tylko jakbyśmy mieli takie środki moglibyśmy je rzeczywiście na tą aktywizację społeczeństwa przekazywać – mówiła Joanna Borkowska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Fundusze na modernizację wodociągów
Podczas sesji wnioskowano o przeznaczenie kwoty równej funduszowi sołeckiemu na modernizację sieci wodociągowej. Wniosek złożyli radni Aneta Wilczak, Radosław Bzorek, Jacek Bryła, Grzegorz Gołyska i Piotr Cieśniewski.
– Wniosek ten jest podyktowany częstymi awariami sieci wodociągowej na terenie gminy Ćmielów – wyjaśniła Ewelina Cieślikowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie.
Za wnioskiem grupy radnych aby środki finansowe w równowartości kwot z niewyodrębnionego funduszu sołeckiego na 2026 rok zostały przekierowane na zadania związane modernizację sieci wodociągowej na terenie gminy Ćmielów zagłosowało 11 radnych, przeciwko było 3 radnych.

Źródło: YT Gmina Ćmielów

Źródło: YT Gmina Ćmielów
Joanna Suska: Dziś nadszedł czas podsumowań i decyzji!
Joanna Suska, Burmistrz Ćmielowa przypomina, że to ona reaktywowała fundusz sołecki, ale obecna sytuacja wymaga nowych rozwiązań.
– On świetnie funkcjonował, on się wpisywał przede wszystkim w to, że zapewniony był zrównoważony rozwój wszystkich miejscowości i tych mniejszych i tych większych. Dziś nadszedł czas i podsumowań, i też czas decyzji. Niektórzy państwo radni mówili od pewnego czasu, sygnalizowali, że po prostu te pieniądze powinny być wydatkowane globalnie. Dzisiaj słuchając tych podsumowań jestem i z miastem, jestem i z każdą najmniejszą miejscowością. Bo czas w jakim przyszło nam niestety funkcjonować, to przede wszystkim kadencja, kiedy trzeba będzie pomyśleć o tym skąd weźmiemy na koncepcję programowo-przestrzenną, tak jak nam Wody Polskie mówią, że w przyszłością chcą budować poldery w południowej części naszej gminy, o tyle żądają 250 000 zł brutto, żeby w tym roku zarezerwować w budżecie – wyjaśniała burmistrz. Podkreślała, że inwestycje przeciwpowodziowe są kluczowe dla przyszłości gminy Ćmielów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Bilety do teatru z funduszu sołeckiego?
Przypomniała, że w minionych latach, gdy funkcjonował fundusz sołecki, było dużo spraw do zrobienia, przeważnie drobnych, te większe i tak realizowała gmina. Przez te lata udało się wiele wykonać, ale pojawiły się i zadania, których nie można było zrealizować ze środków funduszu sołeckiego.
– Są to zakupy uniemożliwiające realizację z funduszu sołeckiego, bo i jedna z miejscowości (…) chce sobie kupić bilety do teatru. Szanowni państwo, to ktoś by z zewnątrz powiedział: „to jak dobrze w tej gminie się żyje, skoro już innych wydatków nie ma, tylko trzeba jeździć do teatru”. Tego nie można oczywiście sfinansować. Fundusz sołecki temu służy, aby globalnie mogli z niego wszyscy skorzystać – tłumaczyła Joanna Suska. Podkreśliła, że ilość osób biorących udział w zebraniach sołeckich to na 600 mieszkańców zaledwie 18 osób.

Źródło: YT Gmina Ćmielów

Źródło: YT Gmina Ćmielów
Uzasadnienie do uchwały
Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały „Do dnia 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy rada gminy podejmuje uchwałę, w której wyraża zgodę albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w roku budżetowym. Ze względu na prowadzenie wielu zadań i planów inwestycyjnych, konieczne jest zabezpieczenie w budżecie gminy środków finansowych na pokrycie udziału własnego Gminy. Rozdrobnienie środków inwestycyjnych na zdecydowanie mniejsze w swoim zakresie zadania realizowane w ramach funduszu sołeckiego mogłoby uniemożliwić lub w znacznym stopniu utrudnić realizację, kluczowych inwestycji gminnych. Jednakże celowe uważa się wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej, tym samym mimo niewyodrębnienia funduszu sołeckiego w 2026 r., będą ponoszone wydatki na rzecz poszczególnych wsi.”
Co dalej?
Decyzja o zawieszeniu funduszu sołeckiego ma być poddana ocenie w kolejnym roku budżetowym. Jak zaznacza burmistrz , gmina nie rezygnuje z inwestycji na rzecz sołectw, a jedynie zmienia sposób ich finansowania.
– W dobrym tonie będzie powrócić do tego tematu za rok – podsumowuje Joanna Suska.

mieszkaniec
2 kwietnia, 2025 at 09:00
Oczywiście, że sytuacja gdy pieniądze zostaną przeznaczone na prace w zakresie naprawy sieci wodociągowej czy zabezpieczenie przeciwpowodziowe jest jak najbardziej wskazane. Jednak proponuje w takim samym zakresie ograniczyć organizowane ” Dni Kobiet” ” Mikołajki” i inne spotkania towarzyskie, którymi tak się chwali gmina bo jak się spojrzy to tylko jest dla swoich. Prostym przykładem są bilety na sztuki teatralne do odbioru w bibliotece, najgorzej mają osoby które pracują bo one biletów nie dostaną , najpierw wezmą swoi , potem kto ma czas i odbierze a Ci którzy chcieliby zobaczyć trochę ” kultury” muszą się obejść ze smakiem bo bilety zostały rozdane tym którzy dysponują wolnym czasem a nie Ci którzy pracują. Poza tym nie wiem czy ktoś z gminy szedł ulica Zamkowa w stronę stadionu – śmieci , nieporządek a chodnik niedługo zjedzie na łąki ale to nie jest ważne jak widać. Co jest robione w sprawie starodroza po drodze wojewódzkiej, czy są jakieś ustalenia z powiatem ? Pytań jest wiele , a odpowiedzi pewnie nie będzie.