Przypomnijmy, że ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty pokazały, że za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do zdobycia, z matematyki 52 proc., z języka angielskiego zaś 66 proc. punktów. Poniżej krajowej średniej wypadły egzaminy ósmoklasistów z województwa świętokrzyskiego. Uczniowie zgromadzili kolejno: z języka polskiego – 59,18 proc. punktów, z matematyki – 52 procent punktów i 66 procent punktów z języka angielskiego. Niestety zgodnie z opublikowanymi danymi egzamin ósmoklasisty wypadł fatalnie w większości ostrowieckich podstawówek. Z matematyki najmniejszy procent punktów zdobyli ósmoklasiści z Niepublicznej Szkoły „Dwunastka” w Ostrowcu Św. – 22 proc. i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 – 26,21 proc. punktów. Z języka polskiego najsłabiej wypadli ósmoklasiści z Zespołu Edukacyjno-Przedszkolnego Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys w Ostrowcu Świętokrzyskim – 32, 88 proc, a z języka angielskiego Niepublicznej Szkoły „Dwunastka” – 35,38 proc. punktów.
Szerzej pisaliśmy o tym tutaj:
Temat słabych wyników egzaminu ósmoklasisty powrócił podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Św. jaka odbyła się 12 lipca 2024 rok.
– Tyle ile my inwestujemy w oświatę. Śmiem twierdzić, że właśnie w kuratorium możemy się dowiedzieć, nikt w województwie nie inwestuje w dodatkowe lekcje matematyki, w dodatkowe lekcje języka angielskiego, certyfikaty, różnego rodzaju programy edukacyjne. Co do wyników tegorocznego egzaminu też dopóki nie zacząłem analizować skąd się wzięły takie rozbieżności i tak ogólnie powiedzmy sobie wynik nie na tym poziomie, co byśmy oczekiwali, uświadomiłem sobie i oczywiście pan naczelnik, pani prezydent, osoby, które zajmują się edukacją, że to, nie wiem czy państwo zdajecie sobie sprawę, że w niektórych ósmych klasach teraz było siedem osób, czy nawet mniej. Więc to jest ten rocznik, który właśnie, nie chcę powiedzieć szczątkowy, ale rocznik podzielony. Część uczniów poszła rok wcześniej, a część została właśnie na tym poziomie zgodnie ze swoim rocznikiem. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, żebyśmy tak nie szafowali tym, że słabo nie słabo, to jest magia statystyki szanowni państwo – mówił podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Artur Łakomiec, prezydent Ostrowca Św.
Radni PiS oczekują konkretnych działań
Wynikami egzaminu zaniepokojeni byli natomiast radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przygotowali i odczytali apel dotyczący osiągniętych przez uczniów wyników w ostrowieckich szkołach podstawowych. O szczegółowe informacje poprosił Krzysztof Ołownia, radny Rady Miasta Ostrowca Św. i przewodniczący Klubu Radnych z Prawa i Sprawiedliwości. W swojej interpelacji z 9 października 2024 roku pyta o czynności sprawdzające, kontrolne, które zostały podjęte w jednostkach, w związku z wynikami egzaminu ósmoklasisty.
– Proszę o przedstawienie wniosków dotyczących przyczyn opisywanego stanu rzeczy jak również przedstawienie placów umożliwiających poprawę wyników w perspektywie kolejnych egzaminów. Proszę również o informacje: 1. W jakich szkołach dokonano ww.czynności sprawdzających i kontrolnych? 2. W jakim terminie ww. czynności się odbyły? kto dokonał ww. czynności w poszczególnych jednostkach – pytał w swojej interpelacji Krzysztof Ołownia.
Kiedy poznamy ostateczne wyniki analiz?
– (…) informuję, że Wydział Edukacji i Spraw Społecznych zgromadził przygotowane przez placówki oświatowe analizy wyników tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Na podstawie złożonych przez dyrektorów materiałów opracowane zostaną wnioski, które ostatecznie będą zawarte w „Informacji o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w roku szkolnym 2023/2024”. Zgodnie z art. 11 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe ww. informacja zostanie przekazana na ręce Przewodniczącej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego do dnia 31 października br. i będzie uwzględniona w porządku jednej z listopadowych sesji Rady Miasta – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.