Znajdź nas na

FAKTY

Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła nieprawidłowości m.in. w zakresie wydatków budżetowych Powiatu Ostrowieckiego!

Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach przeprowadziła w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim w okresie od dnia 3 czerwca 2024 r. do dnia 31 lipca 2024 r. kompleksową kontrolę gospodarki finansowej Powiatu Ostrowieckiego za 2023 rok i inne wybrane okresy. W jej wyniku stwierdzono nieprawidłowości i uchybienia, które powstały na skutek nieprzestrzegania obowiązujących przepisów prawa przez osoby odpowiedzialne za gospodarkę finansową Powiatu Ostrowieckiego.

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info
Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

W Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim opublikowana zostało wystąpienie pokontrolne Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach. 

W wyniku przeprowadzonej od 3 czerwca do 31 lipca 2024 roku kontroli stwierdzono nieprawidłowości. 

Dotyczyły:

W zakresie wydatków budżetowych: 

  • W § 9 ust. 2 Regulaminu wynagradzania pracowników określono, że: ,,dodatek specjalny Starosta przyznaje na czas określony a w indywidualnych uzasadnionych przypadkach, także na czas nieokreślony”. W § 9 ust. 4 zapisano, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Starosta może przyznać dodatek specjalny w wysokości wyższej niż określona w ust. 3″.  Stosownie do art. 39 ust. 2 pkt. 2 z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, warunki i sposób przyznawania dodatku specjalnego określa regulamin wynagradzania. Dodatek specjalny może być przyznany wyłącznie na czas określony, a przesłanki jego ustalenia jasno i precyzyjnie wskazane. Nieprawidłowość narusza art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych.
  • Dane zawarte w protokole postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Kompleksowa obsługa informatyczna Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w latach 2024 – 2026″ są niezgodne ze stanem faktycznym. Powyższe rozbieżności dotyczą ustalenia nieprawidłowej wartości zamówienia przy przeliczeniu na równowartość w euro oraz w zakresie zadania nr 1 ustalenia wartości zamówienia przy przeliczeniu na równowartość w euro w kwocie brutto zamiast w kwocie netto. 

Powyższe narusza § 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie protokołów postępowania oraz dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w związku z art. 72 ust. 1 pkt. 2 ustawy z Prawo zamówień publicznych.

W zakresie gospodarki nieruchomościami: 

W wyniku kontroli procedury sprzedaży nieruchomości gruntowej położonej w obrębie Bałtów w drodze przetargu ustnego nieograniczonego stwierdzono następujące nieprawidłowości: 

  • informacja o wyniku przetargu nie została podana do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Starostwa, co narusza z § 12 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości, 
  • w zawiadomieniu dotyczącym podpisania umowy nie zawarto informacji o konsekwencjach nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do zawarcia umowy, co narusza art. 41 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości i uchybienia były w głównej mierze wynikiem nieprzestrzegania przepisów prawa dotyczących gospodarki finansowej.  Niezależnie od wyszczególnienia indywidualnej odpowiedzialności za powstanie nieprawidłowości w poszczególnych dziedzinach funkcjonowania Powiatu poprzez wskazanie merytorycznych pracowników w protokole z kontroli Starosta ponosi w odpowiednim zakresie odpowiedzialność z tytułu nadzoru, za opisane w wystąpieniu pokontrolnym nieprawidłowości. Organem wykonawczym Powiatu Ostrowieckiego jest Zarząd Powiatu, na którym spoczywają obowiązki dotyczące m.in. przygotowania projektów uchwał Rady Powiatu, wykonywania budżetu i gospodarowania mieniem, a także ogólna odpowiedzialność za prawidłową gospodarkę finansową powiatu (art. 32 ust. 2, art. 60 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym). Starosta jako przewodniczący Zarządu, wykonuje zadania przy pomocy Starostwa Powiatowego, którego jest kierownikiem (art. 33, art. 34 ust. 1 i art. 35 ustawy). 

Odpowiedzialność za gospodarkę finansową Starostwa jako jednostki sektora finansów publicznych, w tym za wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli wewnętrznej, spoczywa na Staroście (kierowniku jednostki), zgodnie z art. 53 ust. 1 i art. 69 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. 

– Przedstawiając powyższe ustalenia kontroli, Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych wnosi o ich wykorzystanie celem usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości poprzez realizację niżej przedstawionych wniosków pokontrolnych oraz podjęcie innych niezbędnych działań w celu niedopuszczenia do powstania podobnych nieprawidłowości w dalszej działalności – czytamy w dokumencie, którego pełną treść publikujemy poniżej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this