Znieważenie miejsca pamięci
Do „incydentu” doszło 12 lipca 2021 roku. Według ustaleń śledztwa, pięcioro oskarżonych uczestniczyło w spotkaniu towarzyskim, które odbyło się na terenie Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W miejscu tym znajduje się zbiorowy grób pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi – jednej z wielu zrównanych z ziemią w czasie II wojny światowej.
Podczas spotkania spożywano alkohol, co w ocenie oskarżyciela publicznego stanowiło znieważenie miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego.
Wyrok: ograniczenie wolności i prace społeczne
Po przeprowadzeniu przewodu sądowego, 18 kwietnia 2025 roku zapadł nieprawomocny wyrok. Sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych zarzucanego im czynu.
Troje z nich zostało skazanych na karę roku ograniczenia wolności, a dwóch – na sześć miesięcy. W każdym przypadku sąd orzekł również obowiązek wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie.
Czyn zagrożony grzywną lub karą wolnościową
Znieważenie miejsca pamięci – zgodnie z przepisami prawa – jest czynem zagrożonym karą grzywny albo ograniczenia wolności. W tym przypadku wyrok jest zgodny co do istoty z żądaniem oskarżyciela publicznego. Sprawa może jednak trafić do sądu wyższej instancji, jeśli zostanie złożona apelacja.
