Gminy mówią „nie” parkowi kulturowemu
Chociaż na terenie gminy Bodzechów znajduje się jeden z komponentów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO („Krzemionki), Gmina nie utworzyła na swoim terenie Parku Kulturowego. Także 12 z 13 radnych, obecnych na sesji Rady Gminy Bałtów, jaka odbyła się 24 czerwca 2021 roku zaopiniowało negatywnie utworzenie Parku Kulturowego na terenie gminy Bałtów i przystąpienia przez gminę do dalszych prac nad projektem założeń do utworzenia Parku Kulturowego Pradziejowego Górnictwa Krzemienia nad Kamienną.
Radni mówili wówczas o zagrożeniach, jakie wyniknąć mogą w związku z ewentualnym przystąpieniem gminy do projektu utworzenia parku Kulturowego Pradziejowego Górnictwa Krzemienia nad Kamienną. Wśród nich wymieniali problemy z możliwością rozwoju gminy Bałtów w przyszłości m.in. budownictwem jednorodzinnym, tworzeniem punktów usługowych. przeprowadzeniem nowych inwestycji.
Pisaliśmy o tym tutaj:
Gmina Ćmielów „zapytała” więc sąsiednie samorządy: gminę Bodzechów i Bałtów o sprawę odstąpienia od tworzenia Parku Kulturowego na ich terenie.
W piśmie z 10 marca 2025 roku, pod którym podpisał się Jerzy Murzyn, Wójt Gminy Bodzechów, czytamy, że opracowany wstępny dokument Parku Kulturowego zaprzeczał wcześniejszym ustaleniom pomiędzy mieszkańcami a autorem przedmiotowego dokumentu.
– (…) Wobec powyższego Rada Gminy Bodzechów zaopiniowała przedstawiony dokument negatywnie, wnosząc o jego poprawę tj. wprowadzenie zapisu, który w sposób jednoznaczny określi możliwość zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług nieuciążliwych na terenie parku kulturowego i w strefie buforowej. Od tamtego czasu nie doszło do wznowienia prac na przedmiotowym dokumentem. Obecnie gmina jest na etapie tworzenia Planu Ogólnego Gminy Bodzechów, w którym zostaną zawarte ustalenia dotyczące ochrony na terenie strefy buforowej komponentu „Krzemionki”. Decyzja ta została skonsultowana z mieszkańcami oraz przeanalizowana pod kontem potencjalnych wydatków z budżetu gminy (tj. z uwagi na obowiązek ustawowy opracowania planu ogólnego, odstąpiono od kosztów sporządzenia Planu Parku Kulturowego, następnie kosztów związanych z wykonaniem zmiany Studium Kierunków i Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Bodzechów a następnie kosztu sporządzenia planu miejscowego dla Parku Kulturowego) – czytamy w oficjalnej korespondencji pomiędzy urzędami.
Bałtów: „Kolejne formy ochrony? To ograniczenia dla mieszkańców”
Także Gmina Bałtów po wysłuchaniu urbanisty i jego argumentów, które cyt. „według niego przemawiały za utworzeniem Parku Kulturowego” podjęła uchwałę intencyjną o zaprzestaniu dalszego procedowania utworzenia Parku Kulturowego na terenie Gminy Bałtów.
– Argumentując to brakiem podstaw do nałożenia kolejnych form ochrony po „Natura 2000, Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej, rezerwaty przyrody”, które ograniczałyby dalsze możliwości rozwojowe mieszkańców naszej gminy – odpowiada Hubert Żądło, Wójt Gminy Bałtów.
Skąd więc naciski, aby w gminie Ćmielów utworzono park kulturowy?
– Trzeba brać przykład z wieloletniego doświadczenia innych samorządowców, którzy swój urząd sprawują od lat. Zarówno Wójt Gminy Bodzechów, Pan Jerzy Murzyn, jak i Wójt Gminy Bałtów, Pan Hubert Żądło mają takie wieloletnie doświadczenie. Poznając szczegóły i przesłanki tworzenia parku kulturowego na swych terenach, nie chcieli tym samym zablokować mieszkańców i gminy chcąc dążyć do rozwoju. Rozwój przez budownictwo mieszkaniowe to szansa i przyszłość dla każdej gminy. Gratuluję bardzo mądrej decyzji samorządowi Bodzechowa i Bałtowa, które już na samym początku powiedziały stanowcze stop parkowi kulturowemu – podkreśla Joanna Suska, Burmistrz Ćmielowa.
Park kulturowy czy rozwój?
Przypomina, że w pierwotnej wersji w parku kulturowym mógł znajdować się również Ćmielów. Burmistrz uważa, że byłaby to olbrzymia katastrofa dla porcelanowego miasta.
– Mieszkańcy swoimi głosami podczas wyborów w 2024 roku powiedzieli stanowcze nie osobom, które zasiadały w radzie poprzedniej kadencji, a które naciskały na utworzenie parku kulturowego. Przypomnę, że w konsultacjach społecznych uchroniłam Ćmielów przed parkiem kulturowym. Wiele osób do dziś zadaje sobie pytanie czym jest park kulturowy. Czym różnią się tereny północne gminy Ćmielów od południowych? Uważam, że nasza gmina jest piękna bez względu czy jedziemy w kierunku północnym, południowym, wschodnim, czy zachodnim. To, że doskonale można funkcjonować bez parku kulturowego, pokazuje Gmina Bodzechów. Zwłaszcza, że na jej terenie znajduje się komponent „Krzemionki”. Tak drogocenny, wpisany na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. I tam nikt, a zwłaszcza dyrektor muzeum, nie domaga się, aby ten samorząd tworzył park kulturowy. Jak to jest, że tam nikt nie wymaga, a grupa kilku osób domaga się tego od nas? Czy jest to tylko narzędzie do dyskredytowania moich działań – pyta Joanna Suska.
Podkreśla, że ograniczanie rozwoju gminy Ćmielów przez utworzenie parku kulturowego jest działaniem na niekorzyść samorządu.
– Wiemy do czego prowadzą ograniczenia. Każdy właściciel nieruchomości ma konstytucyjne prawo władania nią bez ograniczeń zgodnie z przeznaczeniem i zapisami planu zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy Joanna Suska.
Dodaje, że ochrona światowego dziedzictwa będzie zapewniona poprzez zapisy w planie ogólnym. Przypomina także, że na terenie gminy Ćmielów nie powstanie kopalnia.
