Znajdź nas na

FAKTY

Agencja Rozwoju Lokalnego w 2020 roku wygenerowała ponad 800 tysięcy zł straty! Z czego zamierza ją pokryć?

Dotarliśmy do Sprawozdania z działalności Agencji Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim za rok 2020 roku. Przedstawione dane nie napawają optymizmem. W roku 2020 spółka wygenerowała bowiem stratą w kwocie 814,76 tys. zł. Przypomnijmy, że jedynym założycielem i jedynym wspólnikiem Spółki jest gmina Ostrowiec Świętokrzyski. Także udziały w kapitale zakładowym zostały objęte w całości przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski. Czy generująca blisko milionową stratę Spółka ulegnie restrukturyzacji? Czy grozi jej upadłość? I wreszcie czy i kto poniesie odpowiedzialność za jej sytuację finansową?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chce za państwa pośrednictwem podzielić się bardzo dobrymi informacjami dla mieszkańców miasta Ostrowca Św. Miasto Ostrowiec Świętokrzyski znalazło się w bardzo wąskiej, elitarnej grupie miast, miasteczek, spośród trzech tysięcy gmin w Polsce, które nie mają długów. W ubiegłym tygodniu spłaciliśmy  jednorazowo ponad 7,5 mln zł. To jest ostatnie zadłużenie miasta Ostrowca Św. W ciągu sześciu lat ponad 50 mln zł długu Ostrowca zostało spłacone. To jest bardzo ważna informacja dla naszych mieszkańców, ponieważ łatwo jest funkcjonować sięgając do kieszeni podatnika, bardzo łatwo jest podnosić podatki,  bardzo łatwo jest wprowadzać nowe opłaty, natomiast naprawdę sztuką jest funkcjonować, inwestować, remontować, mieć stałe koszty i nie zaciągać  zbędnych zobowiązań – mówił podczas konferencji prasowej, jaka zorganizowana została 22  stycznia 2021 roku, Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. 

Źródło: BIP ARL

Miasto spłaciło zadłużenie, jednak sytuacja Agencji Rozwoju Lokalnego,  której, jak wynika z danych zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej ARL-u, jedynym założycielem i wspólnikiem jest gmina Ostrowiec Świętokrzyski za „różowa nie jest”. Jak czytamy w Sprawozdaniu z działalności Spółki w  2020 roku Agencji Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim rok obrachunkowy 2020 zamknął się stratą w kwocie 814,76 tys. zł. Kapitał zakładowy Spółki na dzień 31 grudnia 2020 roku  wynosił 621,4 tys. zł. Stan środków pieniężnych w kasie, na rachunkach bankowych i w pozostałych aktywach finansowych wyniósł na koniec roku obrotowego 292,14 tys. zł.

Źródło: Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy

– Potencjał finansowy Spółki, biorąc pod uwagę jego wartość oraz płynność stwarza korzystną sytuację wyjściową dla kolejnego roku funkcjonowania. Zgodnie z planem finansowym na rok 2021 Spółka poniesie stratę netto w kwocie 289,18 tys. zł – czytamy.

W Uchwale Nr 2/2021 Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników ARL Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością z sierpnia 2021 roku, pod którą podpisał się Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Św. dowiadujemy się, że „stratę netto za rok obrotowy 2020 w kwocie 814 760,94 zł (słownie: osiemset czternaście tysięcy i siedemset sześćdziesiąt złotych i 94/100)  postanawia się pokryć w całości z zysków Spółki z lat przyszłych.”

Uchwała w sprawie pokrycia straty za rok 2020
Źródło: imsig.pl


Przypomnijmy, że według informacji udostępnionych w Biuletynie Informacji Publicznej Spółki, w skład Rady Nadzorczej  wchodzą:  Marek Rachwał – przewodniczący, Marek Nowak – wiceprzewodniczący, Wioletta Pastuszka-Ćwikła – sekretarz Rady Nadzorczej i Przemysław Saltarski – członek Rady Nadzorczej. Prezesem Zarządu zaś jest Agnieszka Rogalińska, która według oświadczenia majątkowego z 29 kwietnia 2021 roku zarobiła 148 000 zł brutto.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this