Znajdź nas na

FAKTY

Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda ponownie w Ostrowcu Świętokrzyskim! Na badanie można zapisać się już dziś!

Mali ostrowczanie w wieku od 6 miesiąca do 6 roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem nowotworów jamy brzusznej. Już 16 i 17 września do Ostrowca Świętokrzyskiego po raz kolejny przyjadą specjaliści z Fundacji Ronalda McDonalda. Zapisy telefoniczne rozpoczną się dziś (wtorek, 13 września) od godziny 15.00. Przebadanych zostanie 140 dzieci.

Od lewej: Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św., prezydent Jarosław Górczyński i Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To będzie już 5 odsłona  organizowanej przez Fundację Ronalda McDonalda akcji „NIE nowotworom u dzieci”, której koordynatorami  w Ostrowcu Św. są: Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św. 

– Mieliśmy okazję zapoczątkować ją w 2016 roku i od tego roku z przerwą na pandemię, kiedy pewne działalności były ograniczone, w Ostrowcu Świętokrzyskim taka akcja jest prowadzona. Największym bogactwem człowieka jest zdrowie.  W naszym życiu jest tak, że najpierw chcemy być piękni, później bogaci, a na końcu doświadczamy, że najlepiej, żebyśmy byli zdrowi, stąd myślę, że taka akcja profilaktyczna, bardzo istotna, bardzo ważna. Zachęcam do skorzystania z takiej możliwości – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.  

Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Joanna Pikus dodaje, że celem badań wykonywanych  przez Fundację Ronalda McDonalda w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci” jest ocena stanu narządów jamy brzusznej, a u chłopców również worka mosznowego.

– Jama brzuszna ale ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko narządów rozrodczych, ale jednocześnie nerek i całego układu moczowego. Badaniem będą objęte dzieci od 6 miesiąca do  6 roku życia, które wcześniej muszą być zapisane. Dla mnie osobiście jako dla mamy, jako położnej, ale myślę, że i dla pana prezydenta i pani przewodniczącej również jest bardzo ważne to, że te akcje są wspierane, dlatego, że rodzice nie mają możliwości, żeby specjalistycznie przebadać dziecko, a szczególnie jeżeli chodzi o radiologię  – mówi Joanna Pikus.

Badania wykonywane w Fundacji Ronalda McDonalda są wykonywane przez lekarzy dziecięcych radiologów z bardzo dużym doświadczeniem, co jest szczególnie ważne w przypadku diagnostyki szczególnie najmłodszych dzieci. 

Irena Renduda-Dudek podkreśla, że zainteresowanie tymi badaniami jest ogromne. W przeszłości dzięki ostrowieckiej odsłonie akcji  przebadanych zostało ok. 1000 dzieci.

Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św. i Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda będzie stał, podobnie, jak w latach ubiegłych na ostrowieckim Rynku 16 (piątek) w godzinach od 9.00 do 13.00 i od 14.00 do 17.00 i 17 września (sobota) o tych samych godzinach . Przed badaniem rodzice lub prawni opiekunowie  dziecka bądź dzieci wypełnić będą musieli niezbędne dokumenty, żeby potem przejść do ambulansu.  

Zapisy na badania rozpoczną się dziś (wtorek, 13 września) od godziny 15.00 do 19.00 i jutro (14 września) jeśli okaże się, że nie ma komplety chętnych, pod numerami telefonów: 531 473 039603 843 283.

– Zapraszamy wszystkich chętnych, ci rodzice którzy będą się starać i o to zabiegać na pewno się dodzwonią. Zachęcamy do tego – podkreśla Irena Renduda-Dudek. 

Przebadanych zostanie 140 dzieci. W pierwszej i trzeciej odsłonie akcji udało się wykryć nowotwory nerek u dzieci.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this