Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Andrzej Bętkowski: Możemy śmiało planować kolejne ważne inwestycje!

Kondycja świętokrzyskich firm jest coraz lepsza. Widać to po wyższych podatkach odprowadzanych przez nie do budżetu państwa, w których samorząd województwa ma rosnący udział. O sytuacji gospodarczej regionu i prorozwojowym budżecie województwa rozmawiamy z Andrzejem Bętkowskim, Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

R: Panie Marszałku, informacje dotyczące przebiegu wykonania budżetu województwa świętokrzyskiego za I półrocze 2019 roku dają powody do zadowolenia…

A.B: Tak, informacja o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej oraz o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2019 roku jest pozytywna w całym swoim kształcie, ponieważ dochody budżetu zostały wykonane na planowanym 50-procentowym poziomie. Wydatki wykonano na poziomie trochę niższym, ale taka jest specyfika wydatków w samorządzie – zwykle w drugim półroczu kumuluje się ich więcej. Myślę, że do końca roku również wykonamy je w stu procentach, zgodnie z założonym planem. Jak wspominałem na sesji, na budżet województwa składają się przede wszystkim środki z Unii Europejskiej i z budżetu państwa. Ich udział w strukturze to łącznie aż 91 procent. Pozostałe 9 procent to nasze dochody własne. Poruszamy się więc w pewnym określonym obszarze, gdzie pole manewru jest niezbyt szerokie. Dlatego cieszymy się z wyraźnego wzrostu naszych dochodów. W porównaniu do lat ubiegłych zwiększył się udział województwa w podatkach dochodowych, szczególnie w CIT – podatku dochodowym od osób prawnych. W stosunku do analogicznego okresu 2018 roku ten wzrost jest ponad 30-procentowy. Podatek od osób prawnych wzrósł nam do poziomu 57 mln zł, a od osób fizycznych (PIT) – do poziomu 19 mln zł. Może w tym drugim przypadku nie jest to wzrost tak skokowy jak w CIT, ale też nastąpiło znaczące zwiększenie – o 2 mln zł. To nam zdecydowanie poprawia sytuację budżetową, powoduje, że mamy po pierwszym półroczu ponad 60-milionową nadwyżkę operacyjną.

R: O czym świadczy ten wzrost udziału województwa w podatkach dochodowych?

A.B: Należy go tłumaczyć przede wszystkim tym, że gospodarka naszego kraju ma tendencję wzrostową, a firmy działające w naszym województwie mają lepszą kondycję i osiągają większe przychody. W konsekwencji odprowadzają do budżetu państwa więcej podatków, a w związku z tym mamy w nich większy udział. To bardzo cieszy. Życzylibyśmy sobie, żeby ta koniunktura utrzymywała się w dalszym ciągu.

R: Na co samorząd województwa przeznacza najwięcej pieniędzy?

A.B: Struktura wydatków wygląda podobnie jak w latach poprzednich. Wydatki majątkowe są na poziomie 40 procent całości budżetu, natomiast bieżące to około 60 procent. W naszych wydatkach cały czas prym wiedzie dział transportu i łączności. W ostatnim półroczu było to 176 mln zł. W porównaniu do kolejnych pozycji to naprawdę bardzo dużo, bo na administrację wydaliśmy 34 mln zł, na kulturę i dziedzictwo 22 mln zł, na ochronę zdrowia 19 mln zł, a na pomoc społeczną 8,5 mln zł. Ale tak wysoki poziom wydatków właśnie w transporcie powoduje, że należymy do ścisłej czołówki województw, które najwięcej inwestują w przeliczeniu na jednego mieszkańca, co potwierdza prestiżowy ranking wydatków inwestycyjnych samorządów przygotowywany przez miesięcznik „Wspólnota”. To bardzo cieszy i myślę, że jest widoczne dla mieszkańców. Jeżdżąc po naszym regionie, widzimy, że drogi są coraz bardziej nowoczesne i bezpieczne. Przy tak dużych nakładach na inwestycje dobrym symptomem jest również to, że potrafimy trzymać budżet w ryzach, nadmiernie się nie zadłużamy. Oczywiście kredytujemy pewne działania, ale w porównaniu do innych województw w Polsce ten poziom zadłużenia naszego samorządu wojewódzkiego jest jednym z najniższych.

R: W planach mamy jednak zaciągnięcie długoterminowego kredytu…

A.B: Zadowalający wynik realizacji naszego budżetu i wieloletniej prognozy finansowej są dobrym punktem wyjścia do planowania nowych inwestycji. Dlatego na ostatniej sesji sejmik województwa zdecydował o dokończeniu procedury uzyskania kredytu w wysokości 144 mln zł, z myślą o sfinansowaniu ważnych inwestycji, które mamy jeszcze zaplanowane w obszarze drogownictwa, ale również kultury czy ochrony zdrowia. Kredyt pozwoli w pełni wykorzystać dostępne na te cele środki z Unii Europejskiej i trzeba z tej możliwości skorzystać.

R: Dziękuję za rozmowę.

A.B: Dziękuję.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bezdomności nie mamy wypisanej na czole!

FAKTY

Piątek, 13 szczęśliwy dla mieszkańców gminy Kunów! Nowa droga łącząca Miłkowską Karczmę i Kurzacze to dla nich okno na świat! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Podatki nie wzrosną, większa kasa do budżetu gminy też nie wpłynie!

FAKTY

Czeski film czy łamanie prawa? Konferencje prasowe wciąż bez naszego udziału!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this