Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Andrzej Bętkowski: Możemy śmiało planować kolejne ważne inwestycje!

Kondycja świętokrzyskich firm jest coraz lepsza. Widać to po wyższych podatkach odprowadzanych przez nie do budżetu państwa, w których samorząd województwa ma rosnący udział. O sytuacji gospodarczej regionu i prorozwojowym budżecie województwa rozmawiamy z Andrzejem Bętkowskim, Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

R: Panie Marszałku, informacje dotyczące przebiegu wykonania budżetu województwa świętokrzyskiego za I półrocze 2019 roku dają powody do zadowolenia…

A.B: Tak, informacja o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej oraz o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2019 roku jest pozytywna w całym swoim kształcie, ponieważ dochody budżetu zostały wykonane na planowanym 50-procentowym poziomie. Wydatki wykonano na poziomie trochę niższym, ale taka jest specyfika wydatków w samorządzie – zwykle w drugim półroczu kumuluje się ich więcej. Myślę, że do końca roku również wykonamy je w stu procentach, zgodnie z założonym planem. Jak wspominałem na sesji, na budżet województwa składają się przede wszystkim środki z Unii Europejskiej i z budżetu państwa. Ich udział w strukturze to łącznie aż 91 procent. Pozostałe 9 procent to nasze dochody własne. Poruszamy się więc w pewnym określonym obszarze, gdzie pole manewru jest niezbyt szerokie. Dlatego cieszymy się z wyraźnego wzrostu naszych dochodów. W porównaniu do lat ubiegłych zwiększył się udział województwa w podatkach dochodowych, szczególnie w CIT – podatku dochodowym od osób prawnych. W stosunku do analogicznego okresu 2018 roku ten wzrost jest ponad 30-procentowy. Podatek od osób prawnych wzrósł nam do poziomu 57 mln zł, a od osób fizycznych (PIT) – do poziomu 19 mln zł. Może w tym drugim przypadku nie jest to wzrost tak skokowy jak w CIT, ale też nastąpiło znaczące zwiększenie – o 2 mln zł. To nam zdecydowanie poprawia sytuację budżetową, powoduje, że mamy po pierwszym półroczu ponad 60-milionową nadwyżkę operacyjną.

R: O czym świadczy ten wzrost udziału województwa w podatkach dochodowych?

A.B: Należy go tłumaczyć przede wszystkim tym, że gospodarka naszego kraju ma tendencję wzrostową, a firmy działające w naszym województwie mają lepszą kondycję i osiągają większe przychody. W konsekwencji odprowadzają do budżetu państwa więcej podatków, a w związku z tym mamy w nich większy udział. To bardzo cieszy. Życzylibyśmy sobie, żeby ta koniunktura utrzymywała się w dalszym ciągu.

R: Na co samorząd województwa przeznacza najwięcej pieniędzy?

A.B: Struktura wydatków wygląda podobnie jak w latach poprzednich. Wydatki majątkowe są na poziomie 40 procent całości budżetu, natomiast bieżące to około 60 procent. W naszych wydatkach cały czas prym wiedzie dział transportu i łączności. W ostatnim półroczu było to 176 mln zł. W porównaniu do kolejnych pozycji to naprawdę bardzo dużo, bo na administrację wydaliśmy 34 mln zł, na kulturę i dziedzictwo 22 mln zł, na ochronę zdrowia 19 mln zł, a na pomoc społeczną 8,5 mln zł. Ale tak wysoki poziom wydatków właśnie w transporcie powoduje, że należymy do ścisłej czołówki województw, które najwięcej inwestują w przeliczeniu na jednego mieszkańca, co potwierdza prestiżowy ranking wydatków inwestycyjnych samorządów przygotowywany przez miesięcznik „Wspólnota”. To bardzo cieszy i myślę, że jest widoczne dla mieszkańców. Jeżdżąc po naszym regionie, widzimy, że drogi są coraz bardziej nowoczesne i bezpieczne. Przy tak dużych nakładach na inwestycje dobrym symptomem jest również to, że potrafimy trzymać budżet w ryzach, nadmiernie się nie zadłużamy. Oczywiście kredytujemy pewne działania, ale w porównaniu do innych województw w Polsce ten poziom zadłużenia naszego samorządu wojewódzkiego jest jednym z najniższych.

R: W planach mamy jednak zaciągnięcie długoterminowego kredytu…

A.B: Zadowalający wynik realizacji naszego budżetu i wieloletniej prognozy finansowej są dobrym punktem wyjścia do planowania nowych inwestycji. Dlatego na ostatniej sesji sejmik województwa zdecydował o dokończeniu procedury uzyskania kredytu w wysokości 144 mln zł, z myślą o sfinansowaniu ważnych inwestycji, które mamy jeszcze zaplanowane w obszarze drogownictwa, ale również kultury czy ochrony zdrowia. Kredyt pozwoli w pełni wykorzystać dostępne na te cele środki z Unii Europejskiej i trzeba z tej możliwości skorzystać.

R: Dziękuję za rozmowę.

A.B: Dziękuję.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this