Znajdź nas na

FAKTY

Bałtów: Po latach doczekają się bezpiecznej drogi do szkoły! [VIDEO]

Na remont tej drogi mieszkańcy gminy Bałtów czekali od lat. Mowa o odcinku, biegnącym do Szkoły Podstawowej w Bałtowie. W 2021 roku dzięki środkom rządowym, pozyskanym przez Huberta Żądło, wójta gminy Bałtów, wyremontowano 230 metrowy odcinek drogi Bałtów-Pałac.– Mówiłem wówczas, że to połowiczny sukces. Chciałem, aby cały ten ciąg komunikacyjny aż do szkoły, został wyremontowany. Cieszę się, że po raz kolejny mogłem dotrzymać słowa. Jesteśmy już po wyborze wykonawcy. Nową drogą mieszkańcy pojadą już w sierpniu – tłumaczy wójt.

Odcinek drogi do bałtowskiej szkoły doczeka się remontu fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

To kolejna inwestycja drogowa w gminie Bałtów. Tym razem modernizacji doczeka się drugi z odcinków na trasie Bałtów-Pałac. Pierwszy wyremontowany został w 2021 roku. Zakres prac obejmował umocnienie skarpy ażurami, wykonanie podbudowy i nawierzchni bitumicznej. Powstał również bezpieczny chodnik, wzdłuż którego zamontowano bariery ochronne. Nie był to jednak koniec inwestycji. Chociaż przyczyniła się ona do poprawy bezpieczeństwa, jak podkreślał wówczas Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, pozostał pewien niedosyt. Do wykonania pozostała druga część drogi, prowadząca do szkolnego parkingu. 

– Obecnie nie mamy formalnego dojazdu do szkoły podstawowej. Droga, z której korzystają teraz mieszkańcy, rodzice uczniów naszej szkoły, czy nauczyciele jest swego rodzaju „samowolą” budowlaną. W związku z tym nie mogliśmy oznakować skrzyżowania, a tym samym podnieść bezpieczeństwa użytkowników tej drogi. Teraz wszystko się zmieni – tłumaczy Hubert Żądło.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Wykonana zostanie nowa nakładka asfaltowa, a także chodnik, który połączony będzie z tym już istniejącym, złagodzony będzie również podjazd do samej szkoły. Inwestycje zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Ostrowcu Św. za kwotę 667 000 zł. Na remont tego odcinka drogi gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 95 proc. z Rządowego Funduszu „Polski Ład”. 33 000 zł. pochodziło będzie z budżetu gminy Bałtów.  

– Całość tej drogi, czyli pierwszy etap, wykonany w 2021 roku, jak i drugi etap, do którego przystępujemy zamknie się w kwocie ponad miliona złotych i, będzie to tańsze o 800 000 zł niż pierwotny projekt drogi, który zastałem, obejmując funkcję wójta. Pierwotny projekt zakładał podniesienie drogi. Spowodowałoby to, że droga może i  byłaby nowa, ale dojazd do szkoły nie byłby możliwy w warunkach zimowych. Zdecydowałem, że tego projektu nie wykonamy. Dziś okazuje się, że była to dobra decyzja. Doprojektowaliśmy brakujący odcinek, a już wkrótce korzystać będą z niego nasi mieszkańcy  – podsumowuje  wójt.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Podkreśla, że nie był to prosty proces, ponieważ droga znajduje się w zespole parkowo-pałacowym. Potrzebne były uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Wszystkie trudności udało się jednak pokonać. 

– Będzie to droga bezpieczna z pierwszeństwem w kierunku szkoły. Wykonawca ma czas do sierpnia, aby tę inwestycję zrealizować – podsumowuje wójt. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this