Znajdź nas na

GMINA BAŁTÓW

Bałtowski Dzień dla Kobiet okazał się strzałem w dziesiątkę!

Mieszkańcy gminy Bałtów chcą i potrafią się integrować. Udowodnili to podczas zorganizowanego w sobotę (7 października) Bałtowskiego Dnia dla Kobiet. Był czas na wysłuchanie repertuaru zespołów śpiewaczych, a także utalentowanych dzieci ze szkół w Okole i Bałtowie. Dobry humor zafundował Kabaret „Czwarta Fala”, a doznania smakowe pyszny poczęstunek. Nadmiar kalorii można było natomiast spalić podczas zabawy tanecznej.

Od lewej: Róża Kołodziejska, Specjalista ds. inwestycji w Urzędzie Gminy w Bałtowie, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Donata Majewska, prezes Stowarzyszenia Przyjazna Gmina Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów podkreśla, że pomysł na zorganizowanie Bałtowskiego Dnia dla Kobiet – „Dnia Szpilki i Szminki” w Bałtowie wyszedł od pracowników bałtowskiego urzędu, a konkretnie od przedstawicielek płci pięknej. 

– Nasze panie z urzędu gminy stwierdziły, że można by zorganizować taki dzień dla kobiet i z myślą o kobietach. Zauważyły bowiem, że jest nisza w tego typu imprezach, dedykowanych kobietom. Stowarzyszenie „Przyjazna Gmina Bałtów” złożyło wniosek o dofinansowanie takiego wydarzenia do Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg”. Pozyskało na ten cel środki i dziś możemy się wspólnie integrować – wyjaśnia Hubert Żądło.

Źródło: Stowarzyszenie „Przyjazna Gmina Bałtów”

Wydarzenie inspirowane było również przypadającym na 15 października Międzynarodowym Dniem Kobiet Wiejskich. Na terenie gminy Bałtów dużo jest bowiem gospodarstw, w których z powodzeniem  zarządzają kobiety.  Hubert Żądło przyznaje, że kobietom, które mieszkają na obszarach wiejskich żyje się na pewno ciężej, niż tym z miasta. 

– Jednak na pewno łatwiej, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Kobiety na wsi muszą być wszechstronnie uzdolnione i utalentowane. Bycie panią domu na wsi, to nie tylko utrzymanie domu, ale i całego gospodarstwa, podwórka. Mamy takie panie, które są głowami domowych gospodarstw i świetnie im to wychodzi. Chcieliśmy podziękować im tym wydarzeniem  za trud ich pracy. To ważne, aby wiedziały, że doceniamy ich pracę, to, ile wnoszą do naszego życia, nie tylko 8 marca, w Dniu Kobiet, ale i przez cały rok. Jesień to czas, gdy prac polowych, ogrodniczych nie ma już tak dużo. Panie mogą choć przez chwilę oderwać się od codzienności – podkreśla Hubert Żądło. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że gmina wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet, młodych mam. Już wkrótce funkcjonować zacznie bowiem „Klub Malucha”. 

– Chcemy, aby na terenie gminy funkcjonowały wszystkie niezbędne instytucje, aby młode mamy mogły realizować się zawodowo. „Klub Malucha” powstanie w budynku Szkoły Podstawowej w Bałtowie, początkowo dla 10 osób, bo jesteśmy małą gminą, o małym zaludnieniu, ale jeśli tylko będzie taka potrzeba na pewno tych miejsc dla maluchów będzie więcej – podkreśla wójt.

Donata Majewska, pracownik Urzędu Gminy w Bałtowie i prezes Stowarzyszenia Przyjazna Gmina Bałtów przyznaje, że z zaproszenia na sobotnie wydarzenie skorzystało tak dużo osób w różnym wieku. 

– Pomimo że dziś jest wiele dużo innych imprez i wydarzeń w gminie, frekwencja jest naprawde spora.  Cieszymy się, że są z nami kobiety w różnym wieku, od tych najmłodszych, po te najstarsze. Chcemy, aby mieszkańcy naszej gminy mogli się integrować, spędzać ze sobą czas, dobrze się bawić, a także móc naładować akumulatory przed kolejnym tygodniem pracy – wyjaśnia Donata Majewska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tłumaczy, że organizując Bałtowski Dzień dla Kobiet –  Dzień Szpilki i Szminki Stowarzyszenie inspirowało się przypadającym na 15 października Międzynarodowym Dniem Kobiet Wiejskich. Dodaje, że wizerunek kobiet na wsi bardzo się zmienił, a panie mieszkającą na terenach wiejskich nie ustępują w niczym mieszkańcom miasta.

– Tak samo dbają o swój wygląd, interesują się modą, co więcej mogą dzielić się swoimi talentami i umiejętnościami, a także rozwijać się w Kołach Gospodyń Wiejskich, których na terenie naszej gminy nie brakuje. Walczymy z tym stereotypem, że kobieta wiejska jest zaniedbana i niewykształcona. Nasze panie są wykształcone, eleganckie i niczego im nie brakuje – podkreśla Donata Majewska. 

Alicja Chodała, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Legionów Polskich w Okole tłumaczy, że każde wydarzenie organizowane w gminie Bałtów, to szansa na integrację międzypokoleniową, a także prezentację niezwykłych talentów. 

Źródło: Stowarzyszenie „Przyjazna Gmina Bałtów”

– Mamy mnóstwo talentów, mamy wspaniałe koła gospodyń wiejskich, młode pokolenie, które chce się pokazać. Warto byłoby z pokolenia na pokolenie przekazywać te tradycje. Młode dziewczyny słuchają radiowych hitów i to właśnie po nie sięgają, prezentując je na scenie, starsze panie śpiewają pieśni, które wpisane są w nasza tradycję. Pomiędzy tymi repertuarami jest przepaść, którą warto takimi spotkaniami systematycznie zasypywać. Tak naprawdę i jedno i drugie można pięknie połączyć. Cóż jest bowiem wart naród bez tradycji? My w gminie Bałtów jesteśmy dumni, że mamy tak zdolne panie w każdym wieku  – podsumowuje Alicja Chodała.  

Partnerem wydarzenia byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie oraz Infinity Dorota Grabska

Źródło: Stowarzyszenie „Przyjazna Gmina Bałtów”

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this