Zorganizowana wspólnie przez kielecki oddział NFZ-tu, a także Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. akcja, cieszyła się dużym powodzeniem. Mieszkańcy chętnie korzystali z darmowych badań i porad, jakie można było uzyskać tego dnia w budynku starostwa. Akcja nie odbyłaby się także, gdyby nie pomoc Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, które użyczyło swojego cytobusa, a także łódzkiej firmy, która wykonywała badania mammograficzne. Pomocne okazały się także ostrowieckie przychodnie, dzięki którym mogły zostać wykonane pozostałe badania.
– Chcemy dotrzeć z tą akcją, do jak największej liczby mieszkańców województwa świętokrzyskiego, a więc nie tylko Kielc. Byliśmy już w Sandomierzu, byliśmy w Starachowicach, dzisiaj jesteśmy w Ostrowcu Św. Zawsze podczas takich staramy się działać dwutorowo. Z jednej strony sensu stricto ta profilaktyka, a więc badania medyczne i dzisiaj dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. może być wykonywana spirometria, ciśnienie krwi, poziom glukozy, mammografia, cytologia. Szczególnie chcę podkreślić tę spirometrię, ponieważ obchodzimy właśnie Światowe Dni Spirometrii, a takie badania się odbywają w całej Polsce – wyjaśniała Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Przypomnijmy, że spirometria jest to badanie wydolności płuc. Polega na wydychaniu do specjalnego urządzenia powietrza. Określa nam ono stan wydolności naszych płuc. 80 procent pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia obturacyjnej choroby płuc, nie zdają sobie z tego sprawy. Ta choroba na początku nie daje objawów, także nie boli.
Poza częścią medyczną pacjenci mieli ułatwiony dostęp do usług oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a wszystkie sprawy, z którymi często muszą jeździć do Kielc, mogli pozałatwiać na miejscu. I tak np. można było wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne, a także zaopatrzyć się w cały pakiet usług e-zdrowia: potwierdzić profil zaufany, założyć internetowe konto pacjenta.
– Chciałam zaapelować, żeby pacjenci, nawet ci starsi wiekiem nie bali się tego e-zdrowia, bo naprawdę jest to rzecz łatwa, jest to rzecz bardzo przydatna i nieunikniona. W pewnym momencie będziemy tylko na tym bazować. Przykładem są e-zwolnienia. W tej chwili wchodzi e-recepta, to jest ostatni rok, gdy mamy recepty papierowe. Tutaj też chciałam uspokoić pacjentów, którzy nie mają komórek, nie korzystają z internetu, nie mają laptopa, e-recepty można również dostać w wersji papierowej, czyli wydruk tego kodu, który naprawdę daje wiele udogodnień. Naprawdę warto i gorąco zachęcam do zakładania tego internetowego konta – dodaje Beata Szczepanek.
Przypomina, że internetowe konto pacjenta można założyć samodzielnie. Wystarczy tylko potwierdzić profil zaufany. Oprócz Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdzają go, w przypadku Ostrowca Świętokrzyskiego, ZUS i Urząd Skarbowy, a także każdy bank.
– Taka osoba starsza będąc w ZUS-ie może poprosić o potwierdzenie profilu zaufanego i może zrobić to sama. Jeżeli ma problemy z pomocą przychodzimy my, aby podczas takich akcji, jak ta dzisiaj, wyjaśnić jak to zrobić, jak się logować, jakie dane wpisać – dodaje. Zachęca także do korzystania z możliwości wykonania bezpłatnych badań podczas tego typu akcji.
– Z jednej strony spokojny sen, że nic mi nie jest. Z drugiej strony, świadomość, że gdy już wiem, że coś mi dolega, to te badania wykrywają schorzenie na bardzo wczesnym etapie. Wtedy jest dużo większa skuteczność leczenia. Można powiedzieć, że całkowita, nawet w przypadku ciężkich chorób jak np. nowotworów, myślę tu o mammografii i o cytologii. Nowotwory jak rak piersi, czy szyjki macicy wykryte wcześnie są całkowicie uleczalne. No i może to nie jest najważniejszy aspekt, ale to leczenie wówczas jest dużo, dużo tańsze. Lepiej zapobiegać, niż leczyć – podsumowuje Beata Szczepanek.
To, że wczorajsza akcja cieszyła się dużą popularnością podkreślali zarówno Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego, jak i Anna Męczkowska, kierownik Referatu Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św.
– Akcja cieszy się bardzo dużą popularnością. Cieszy nas to, że tych ludzi jest teraz dużo. W momencie, kiedy rozpoczynałyśmy te wszystkie nasze akcje kilka lat temu, to ludzie niechętnie się badali, nawet kobiety. Zazwyczaj mówi się, że to mężczyźni są bardziej oporni. Trendy się jednak zmieniły i to bardzo dobrze. Były takie sytuacja, kiedy kilka lat temu zaczęliśmy pierwsze badania np. dla dla mężczyzn był straszny opór z ich strony. A teraz sami panowie przychodzą i pytają kiedy będzie jakaś akcja zorganizowana. Świadczy to o tym, że ta świadomość społeczeństwa jest naprawdę większa, a ludzie się chcą badać. Mamy w tej chwili sprzęt diagnostyczny wysokiej klasy, mamy możliwości. Udowodnione jest, że im we wcześniejszym okresie daną jednostkę, nawet jeśli mówimy o nowotworach wykryjemy, to w bardzo dużym stopniu są one wyleczalne – tłumaczyła Anna Męczkowska, Kierownik Referatu Zdrowia.
Andrzej Jabłoński natomiast dziękował za współprace Świętokrzyskiemu Oddziałowi NFZ-u.
– Wszyscy mamy powszechną wiedzę, że profilaktyka nie jest elementem przecenionym. Trzeba brać pod uwagę to, że właśnie badania, które realizujemy, które umożliwiają wczesną diagnozę lub też potwierdzenie naszego dobrego stanu zdrowia, bo też przecież tak się zdarza, są ważne, od tego zależy także nasze dobre samopoczucie i ten podstawowy cel realizujemy. Dziś można zbadać ciśnienie, jest też możliwość określenia poziomu glukozy we krwi. To wszystko dla mieszkańców powiatu jest w sposób nieodpłatny – dodał wicestarosta.
Wśród oczekujących na badanie spirometrii znalazła się m.in. Maria Kusek, mieszkanka Ostrowca Św.
– Zdecydowałam się, bo chce wiedzieć, jak pracują moje płuca, a także jak to jest z innymi parametrami mojego zdrowia, ciśnieniem, czy poziomem glukozy. W planach mam także założenie internetowego konta pacjenta. Poświęciłam na to czas, ale jako emeryt trzeba dbać o siebie. Jest dla kogo żyć. Mam prawnuczka fajnego, mam wnuki. Muszę być w dobrej kondycji. Jak jest zdrowie, to chętniej tę babcię będą odwiedzać – tłumaczyła Maria Kusek, zachęcając innych do regularnego badania się.