Znajdź nas na

FAKTY

Będą nowe perony i wygodne przejścia dla podróżnych!

Mamy dobre wiadomości dla podróżujących kolejami. Będzie szybciej, bardziej komfortowo, a przede wszystkim – bezpieczniej. Od 15 marca w ramach przebudowy linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły się bowiem prace na odcinku Starachowice Wschodnie – Ostrowiec Świętokrzyski. W pierwszym etapie prace obejmą tor nr 1 oraz perony na stacji Kunów i 4 przystankach: Starachowice Michałów, Styków Iłżecki, Brody Iłżeckie, Staw Kunowski.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że z połączeniami kolejowymi w Ostrowcu Świętokrzyskim najlepiej nie jest wie każdy, kto korzysta z tego środka transportu. Stara infrastruktura kolejowa nie pozwala na szybsze przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami, a brak połączeń lub ich mała ilość sprawia, że mieszkańcy skazani są na korzystanie z innych środków transportu. Nie każdemu to odpowiada. Szykują się jednak większe zmiany. 

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowują linię kolejową ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza, aby podróż koleją była wygodniejsza i bezpieczniejsza. Będzie możliwość przywrócenia regularnych połączeń między miastami – wyjaśnia Izabela Miernikiewicz, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 

W ramach przebudowy wykonano  już 8 komfortowych peronów dla podróżnych: w Skarżysku-Kamiennej, Skarżysku Kościelnym, Wąchocku, Marcinkowie i Starachowicach, z których łatwiej wsiąść do pociągu. To także sprawniejszy i bezpieczniejszy ruch pociągów na odcinku Skarżysko-Kamienna – Starachowice Wsch. Dla bezpieczeństwa podróży koleją oraz w komunikacji drogowej przebudowanych zostało 8 przejazdów kolejowo-drogowych. 

W Ostrowcu Świętokrzyskim w III kwartale 2020 roku  zaplanowano rozpoczęcie przebudowy przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Żeromskiego. Zostanie na nim ułożona nowa jezdnia i tory, co zapewni pociągom i autom sprawny przejazd. Zamontowane będą nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sygnalizacja przejazdowa i półrogatki. Urządzenia będą uruchamiane automatycznie po najechaniu pociągu na czujnik umieszczony w torze.

Prace podzielone zostaną na etapy, w kolejnym z nich, planowanym od IV kwartału 2020 r. przebudowany zostanie  peron wyspowy na stacji Ostrowiec Świętokrzyski, który zostanie podwyższony. Na peronie zamontowane będą płyty z pasami ostrzegawczymi dla osób niewidomych i niedowidzących, wiaty, ławki, oświetlenie i gabloty z informacją dla podróżnych. Mieszkańcy i turyści wygodniej wsiądą do pociągów, ale także powstanie wygodne dojście na peron w poziomie szyn dla osób o ograniczonej mobilności np. niepełnosprawnych, czy matek z dziećmi.

– Zmiana terminów realizacji inwestycji jest związana z przedłużeniem prac na  odcinku Skarżysko-Kamienna – Starachowice Wschodnie. Konieczne były dodatkowe prace przy obiektach inżynieryjnych m.in. wzmocnienie podłoża oraz wykonanie dodatkowego zakresu robót wynikających z przeprowadzonych badań i kontroli ich stanu technicznego – podsumowuje Izabela Miernikiewicz. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this