Znajdź nas na

FAKTY

Będą wyższe ryczałty dla szpitali! Ile zyska ostrowiecka placówka?

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Adam Niedzielski, Minister Zdrowia oraz oraz Filip Nowak, pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowali o podwyżce ryczałtu PSZ (ryczałtu sieciowego) dla szpitali. Będą to dodatkowe pieniądze, które zasilą budżety placówek z wyrównaniem od 1 lipca. Na ten cel przewidziano ponad 730 mln zł.

Gmach szpitala w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W sumie ponad  730 milionów złotych powinno zostać wypłacone do końca tego roku. Pierwsza transza tych środków trafi do szpitali już w październiku, z wyrównaniem od 1 lipca 2021.

Środowisko reprezentujące szpitale powiatowe przyznaje, że dodatkowe środki pozwolą m.in. na wzrost wynagrodzeń dla personelu niemedycznego.

– Są to dodatkowe środki, niezależne od pieniędzy przeznaczonych do tej pory na wynagrodzenia w systemie ochrony zdrowia – zaznacza Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych podwyżka ryczałtu PSZ to krok w dobrą stronę, ponieważ na tej zmianie skorzysta m.in. personel niemedyczny szpitali.

– Cieszy nas wzrost ryczałtu o 7% dla szpitali. To krok w dobrą stronę, który otwiera drzwi do dalszych rozmów. Jesteśmy zadowoleni, że zmiany wchodzą w życie wstecznie – od 1 lipca. Należy zaznaczyć, że inflacja wynosi 5,3%, co powoduje znaczny wzrost kosztów funkcjonowania szpitali, jednak w miarę możliwości postaramy się przeznaczyć część środków na potrzeby płacowe pracowników – podkreśla Waldemar Malinowski, prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Ile zyskają szpitale? Dla średniej wielkości szpitala powiatowego II stopnia PSZ wzrost ryczałtu oznacza dodatkowo ponad 1,5 miliona złotych w perspektywie pół roku. Z kolei średniej wielkości szpital powiatowy I stopnia PSZ otrzyma dzięki wyższemu ryczałtowi ponad 600 tysięcy złotych na II półrocze 2021 r.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this