Znajdź nas na

FAKTY

Będzie nowocześniejsza i bezpieczniejsza! Umowa na przebudowę oczyszczalni ścieków w Skarbce – podpisana!

Nowy reaktor biologiczny zwiększający przepustowość oczyszczalni z 240 metrów sześciennych do 643 metrów sześciennych na dobę, nowa technologia pras o lepszych parametrach uzyskiwania suchej masy – to tylko niektóre z parametrów oczyszczalni ścieków w Skarbce, w gminie Bałtów, które przejdą modernizację. Umowa na realizację inwestycji podpisana została w piątek (9 września). Zadanie wykonywać będzie spółka IBG Instalbud z Rzeszowa.

Od lewej: Grzegorz Molęda z IBG Instalbud, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Paweł Kuda, skarbnik gminy Bałtów Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie udałoby się wykonać tej inwestycji, gdyby nie program Polski Ład. Gmina Bałtów założyła, że do tej inwestycji dołoży 5 proc., czyli około 500 tysięcym jednak weryfikacja ofert podczas trzech postępowań przetargowych zweryfikowała, że ten wkład nieznacznie zwiększamy, ale nieznacznie do 6,21 proc. Pozostała kwota to będzie wkład z budżetu państwa. Chciałem serdecznie podziękować  panu posłowi Andrzejowi Kryjowi, za pomoc, za wsparcie w uzyskaniu tego dofinansowania bo bez tego wsparcia tej inwestycji by nie było.

Oczyszczalnia w Skarbce zaprojektowana została w latach 2007-2008. Linia technologiczna nie odpowiada już dzisiejszych realiom i standardom.  Postęp technologiczny, a także rozwój gminy sprawiły, że należy ją wymienić.

–  Pojemność i możliwości technologiczne tej oczyszczalni to jest ok. plus minus 200 metrów sześciennych. Reaktor ma pojemność 200 metrów sześciennych. Gmina Bałtów z roku na rok dokłada wszelkich starań, aby jak najwięcej gospodarstw podpiętych zostało do kanalizacji. W poprzednim, jak i w  tym roku realizujemy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i  dzięki otrzymanej pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dużą inwestycję –  skanalizowanie miejscowości Okół i ten zrzut został znacznie zwiększony. Przyjmujemy również 10  proc. ścieków z gminy Bodzechów, z  miejscowości Magonie, które również się rozbudowują. Oczyszczalnia ma swoją przepustowość, która dziś znajduje się już u kresu jej możliwości – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Myśląc o rozwoju gminy,  przygotowaniu nowych miejsc inwestycyjnych, a także przeznaczonych do zabudowy jednorodzinnej, wójt wraz z radnymi zadecydował, że do pierwszej edycji „Polskiego Ładu” złoży największy wniosek na rozbudowę oczyszczalni.

Od lewej: Jacek Ożóg i Grzegorz Molęda z IBG Instalbud, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, Andrzej Kryj, poseł na Sejm RP, Henry Cielebąk, radny Rady Gminy Bałtów i Paweł Kudas, skarbnik gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zdawaliśmy sobie sprawę, że gdybyśmy wykonali za ponad 9 milionów drogi pewnie to pewnie zadowolilibyśmy większą liczbą mieszkańców i byłoby to bardziej widoczne, ale myślimy o tym, co będzie w przyszłości. Docelowo oczyszczalnia będzie mogła przerobić 600 metrów sześciennych ścieków– przyznaje wójt. 

Wybudowany zostanie nowy reaktor o wielkości 400 metrów sześciennych, który będzie użytkowany, a stary będzie zapasowy – 200 metrowy. Jak podkreśla wójt, te 400 metrów w zupełności wystarczy na najbliższe 10, 20 lat dla gminy Bałtów. Ten zapasowy czekał będzie na ewentualne inwestycje hotelarskie, termalne, które kiedyś pojawiały się na terenie gminy Bałtów.

– Wspólnie  z radnymi patrzymy szeroko, jeżeli biznes będzie miał taki pomysł, a możliwości geologiczne będą na baseny termalne w Bałtowie, my jako samorząd będziemy na to w pełni przygotowani  – tłumaczy Hubert Żądło. 

Dodaje, że wraz z Henrykiem Cichockim, przewodniczącym Rady Gminy w Bałtowie odbył wizytę w gminie Bodzechów z wnioskiem, aby gminy Bodzechów dofinansowała gminę Bałtów we wkładzie własnym do inwestycji. Z nowej infrastruktury będą korzystać również mieszkańcy gminy Bodzechów.  

Od lewej w drugim rzędzie: Robert Książka – Menedżer ds. rozwoju relacji społecznych w BGK, Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy Bałtów, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, w pierwszym rzędzie: Grzegorz Molęda z IBG Instalbud, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTR.info

– Wielkość i koszty inwestycyjne już drugi raz bierze na siebie gmina Bałtów, a nie chcielibyśmy w przyszłości ograniczać nowych przyłączy w gminie Bodzechów, chcielibyśmy je zwiększać, ponieważ zależy nam, aby także i nasi sąsiedzi się rozwijali. Wstępna decyzja wójta Jerzego Murzyna jest pozytywna. Wyliczyliśmy kwotę w oparciu o zrzut ścieków. Wysłaliśmy pismo z prośbą o dofinansowanie na kwotę ponad  57 000 zł. i myślę, że w ramach dobrej współpracy sąsiedzkiej doczekamy się realizacji – mówi wójt. 

Jak zapewnia wykonawca inwestycji firma IBG Instalbud z Rzeszowa, prace modernizacyjne rozpoczęte zostaną jak najszybciej. 

– Wykonany zostanie reaktor biologiczny zwiększający przepustowość tej oczyszczalni z 240 metrów sześciennych do 643 metrów sześciennych na dobę. Wymiana technologii pras na nowocześniejszą i o lepszych parametrach uzyskiwania suchej masy. Cały obiekt zostanie zmodernizowany – wyjaśnia Jacek Ożóg, dyrektor ds. przygotowania produkcji w Firmie Instalbud. 

Dodaje, że IBG Instalbud Sp. z o. o. wykonała już ok. 20 tego typu inwestycji, opartych technologię, która zastosowana zostanie w Bałtowie.  Jedną z większych inwestycji wykonanych przez Spółkę, za kwotę 30 mln złotych  jest oczyszczalnia ścieków  w Niepołomicach.

– Potrafimy to zrobić  sprawnie. Realizujemy też projekty w formule „zaprojektuj-wybuduj” – podkreśla Jacek Ożóg. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP podkreślał, że cieszy się, iż może uczestniczyć w podpisaniu umowy na kompleksową przebudowę i modernizację oczyszczalni, która dla gminy Bałtów ma znaczenie strategiczne. Pogratulował wójtowi i radnym tej decyzji.

– Za te środki można by zrobić dużo mniejszych inwestycji, które pewnie byłyby szerzej dostrzegane, ale w perspektywie przyszłości, to rzeczywiście ta oczyszczalnia ma znaczenie strategiczne. Cieszę się bardzo, że  moja współpraca z samorządem gminy Bałtów przynosi kolejny raz tak dobre efekty.  Cieszę  się, że pomimo trudnej sytuacji na rynku, udało się znaleźć wykonawcę – mówił Andrzej Kryj, dodając, że ostatnie lata to okres bardzo dynamicznego rozwoju gminy, spowodowanego dzięki ubieganiu się o środki zewnętrzne: będące w dyspozycji rządu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstw etc. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

W Ostrowcu Św. powstanie kolejna jednostka podległa gminie?

FAKTY

Czy  „Wąska uliczka” mogłaby być wizytówką Ostrowca Św.? 

FAKTY

Paweł Krześniak Paweł Krześniak

Zaginął Paweł Krześniak z Mirogonowic!

FAKTY

„Licytacja” na uchwały, czy troska o powodzian?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this