Jak wyjaśnia Hubert Żądło na terenie gminy Bałtów znajduje się blisko 40 kilometrów dróg powiatowych. Podkreśla, że niestety większość z nich znajduje się w złym stanie technicznym.
– W poprzedniej kadencji udało się wiele dróg wyremontować, w tej kadencji w ramach tzw. powodziówek wyremontowana była tylko jedna droga relacji Bałtów – Sienno, w miejscowości Wólka Bałtowska-Kolonia. Jako gmina, choć to nie jest nasze zadanie własne, poszukujemy różnych możliwości, aby również i drogi powiatowe były remontowane, czy przebudowywane. Cały czas taki akces do powiatu zgłaszamy. Apelowaliśmy również, aby zgłaszać te drogi do Polskiego Ładu w ramach tego pierwszego wniosku, który jest najwyżej punktowany. Decyzją starostwa na „pierwszy rzut” poszła ścieżka rowerowa w Dębowej Woli – wyjaśnia wójt.
Dodaje, że z racji tego, że z wykształcenia jest leśnikiem wie, które z dróg otrzymać mogą dofinansowanie m.in z Lasów Państwowych.
– Jest taka możliwość dofinansowania dróg, ale tylko tych, które szczególnie są narażone na obciążenie wywozem drewna z lasów państwowych. Warto dodać, że transport ten jest transportem prywatnym, nie Lasów Państwowych. Corocznie instytucja ta oprócz Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, do którego wkłada swoją daninę, w miarę możliwości dofinansowuje również lokalne samorządy.
Przyznaje, że zastanawiał się, czy nie złożyć takiego wniosku w sprawie remontu jednej z dróg gminnych, która odpowiadałaby wymaganiom, kwalifikującym ją do dofinansowania. Jednak biorąc pod uwagę zły stan techniczny drogi w Wólce Pętkowskiej, a także jej znaczenie strategiczne, łączy bowiem powiat ostrowieckim z powiatem opatowskim, wybór padł na remont odcinka w Wólce Pętkowskiej.
– To droga charakteryzująca się dużym natężeniem ruchu z powodu transportu drzewnego z Leśnictwa „Potoczek”, ale i z innych leśnictw. Jest w bardzo złym stanie technicznym. Wiedząc o tym, że jest możliwe takie dofinansowanie, zwróciłem się do pani starosty z propozycją remontu. Pani starosta przychylił się do tej propozycji. Prowadzone były rozmowy z Nadleśniczym Nadleśnictwa Ostrowiec Św., jak i dyrektorami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. I tak droga wskazana przez starostwo, a zasugerowana przez gminę okazała się drogą, która spełnia wszelkie kryteria i uzyskała dofinansowanie w kwocie 500 000 zł – wyjaśnia Hubert Żądło.
Remont 650 metrowego odcinka kosztować będzie 700 000 zł, dodatkowe środki (po 100 000 zł) przekażą Gmina Bałtów i Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. Większośc kosztów (pół miliona złotych) wzięło na siebie Nadleśnictwo Ostrowiec Św.
– Ta droga jest mi szczególnie bliska dlatego, że gdy w 2006 roku zostałem radnym Rady Powiatu Ostrowieckiego udało na się wykonać pierwszy odcinek relacja Wólka Pętkowska – Potoczek. I tak Wólka Pętkowska z niemal ostatniej miejscowości na mapie naszego powiatu stała się miejscowością przejazdową, która jest w centrum szlaku komunikacyjnego. Następne gmina wykonała drogę Wólka Pętkowska – Ulów, w poprzedniej kadencji samorządu powiatowego, przy współudziale Lasów Państwowych wykonaliśmy drogę Wólka Pętkowska – Skarbka. Jest skomunikowana drogami powiatowymi i gminnymi. Pojawiają się nowe domy, miejscowość się rozwija, powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Ta infrastruktura ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju naszej gminy – podsumowuje.
Umowa trójstronna pomiędzy gminą Bałtów, Starostwem Powiatowy w Ostrowcu Św. i Nadleśnictwem Ostrowiec Św. podpisana została 8 września.