Znajdź nas na

FAKTY

Będzie remont drogi w Wólce Pętkowskiej! Największe koszty wzięło na siebie Nadleśnictwo Ostrowiec Św.!

Kolejna droga w gminie Bałtów zostanie wyremontowana. Mowa o drodze w Wólce Pętkowskiej, która od lat wymaga remontu. – Na wniosek radnego Krzysztofa Misiury oraz mieszkańców Wólki Pętkowskiej poszukiwaliśmy możliwości sfinansowania remontu drogi. Gdy tylko pojawiła się możliwość dofinansowania remontu przez Lasy Państwowe takie rozwiązanie od razu zaproponowałem pani staroście Marzenie Dębniak, z deklaracją współfinansowania go przez gminę Bałtów. Dzięki temu już wkrótce mieszkańcy pojadą nową bezpieczniejszą drogą – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Zdjęcie ilustracyjne Walec drogowy

Jak wyjaśnia Hubert Żądło na terenie gminy Bałtów znajduje się  blisko 40 kilometrów dróg powiatowych.  Podkreśla, że niestety większość z nich znajduje się w złym stanie technicznym. 

– W poprzedniej kadencji udało się wiele dróg wyremontować, w tej kadencji w ramach tzw.  powodziówek wyremontowana była tylko jedna droga relacji Bałtów – Sienno, w miejscowości Wólka Bałtowska-Kolonia. Jako gmina, choć to nie jest nasze zadanie własne, poszukujemy różnych możliwości, aby  również i drogi powiatowe były remontowane, czy przebudowywane. Cały czas taki akces do powiatu zgłaszamy. Apelowaliśmy również, aby  zgłaszać te drogi do Polskiego Ładu w ramach tego pierwszego wniosku, który jest najwyżej punktowany. Decyzją starostwa na „pierwszy rzut” poszła ścieżka rowerowa w Dębowej Woli – wyjaśnia wójt. 

Dodaje, że z racji tego, że z wykształcenia jest leśnikiem wie, które z dróg otrzymać mogą dofinansowanie m.in z Lasów Państwowych. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów,
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–    Jest taka możliwość dofinansowania dróg, ale tylko tych, które szczególnie są narażone na obciążenie wywozem drewna z lasów państwowych. Warto dodać, że transport ten jest transportem prywatnym, nie Lasów Państwowych. Corocznie instytucja ta oprócz Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, do którego wkłada swoją daninę, w miarę możliwości dofinansowuje również lokalne samorządy. 

Przyznaje, że zastanawiał się, czy nie złożyć takiego wniosku w sprawie remontu jednej z dróg gminnych, która odpowiadałaby wymaganiom, kwalifikującym ją do dofinansowania. Jednak biorąc pod uwagę zły stan techniczny drogi w Wólce Pętkowskiej, a także jej znaczenie strategiczne, łączy bowiem powiat ostrowieckim z powiatem opatowskim, wybór padł na remont odcinka w Wólce Pętkowskiej. 

– To droga charakteryzująca się dużym natężeniem ruchu z powodu transportu drzewnego z Leśnictwa „Potoczek”, ale i z innych leśnictw. Jest w bardzo złym stanie technicznym. Wiedząc o tym, że jest możliwe takie dofinansowanie, zwróciłem się do pani starosty z propozycją remontu. Pani starosta przychylił się do tej propozycji. Prowadzone były rozmowy z Nadleśniczym Nadleśnictwa Ostrowiec Św., jak i  dyrektorami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. I tak droga wskazana przez starostwo, a zasugerowana przez gminę okazała się drogą, która spełnia wszelkie kryteria i uzyskała dofinansowanie w kwocie 500 000 zł – wyjaśnia Hubert Żądło.

Od lewej: Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, Adam Podsiadło, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św., Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowickiego i Andrzej Jabłoński, wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego. W drugim rzędzie: Julita Szewczyk, skarbnik Powiatu Ostrowieckiego i Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Powiatu
Źródło: Fb Hubert Żądło

Remont 650 metrowego odcinka kosztować będzie 700 000 zł, dodatkowe środki (po 100 000 zł) przekażą Gmina Bałtów i Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. Większośc kosztów (pół miliona złotych) wzięło na siebie Nadleśnictwo Ostrowiec Św. 

– Ta droga jest mi szczególnie bliska dlatego, że gdy w 2006 roku zostałem radnym Rady Powiatu Ostrowieckiego udało na się wykonać pierwszy odcinek relacja Wólka Pętkowska – Potoczek. I tak Wólka Pętkowska z niemal ostatniej miejscowości na mapie naszego powiatu stała się miejscowością przejazdową, która jest w centrum szlaku komunikacyjnego. Następne gmina wykonała drogę Wólka Pętkowska – Ulów, w poprzedniej kadencji samorządu powiatowego, przy współudziale Lasów Państwowych wykonaliśmy drogę Wólka Pętkowska – Skarbka. Jest skomunikowana drogami powiatowymi i gminnymi. Pojawiają się nowe domy, miejscowość się rozwija, powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Ta infrastruktura ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju naszej gminy – podsumowuje.  

Umowa trójstronna pomiędzy gminą Bałtów, Starostwem Powiatowy w Ostrowcu Św. i Nadleśnictwem Ostrowiec Św.  podpisana została 8 września.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Adam Podsiadło, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św.
Źródło: FB Hubert Żądło

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this