Znajdź nas na

FAKTY

Bezpłatne badania przesiewowe i puszka WOŚP-u! Ostrowiecki szpital zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

W tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aktywnie włączy się ostrowiecki szpital, który doposażony został sprzętem, pochodzącym ze zbiórek WOŚP-u. 29 stycznia (niedziela) mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, a także przyjezdni goście będą mogli przebadać się w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C. Badanie będzie bezpłatne. Po raz pierwszy na terenie szpitala pojawi się puszka WOŚP-u. – To wszystko, co wrzucimy do tych puszek de facto wróci do nas – mówi Dariusz Tumulec, dyrektor naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św.

Krzysztof Galara, kierownik Oddziału Otolaryngologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dariusz Tumulec, dyrektor naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim  tłumaczy, że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla całego działu diagnostyki laboratoryjnej. 

– Nigdy nie było takiej sytuacji, zawsze niejako dosprzętowiane były z puli WOŚP-u oddziały szpitalne, sprzęt bezpośrednio do diagnostyki pacjenta. Pamiętajmy, że w tej chwili diagnostyka w 50 procentach opiera się na szybkiej, sprawnej diagnostyce laboratoryjnej. Ostatnie trzy lata covidowe pokazały, jak ważne jest posiadanie nowoczesnych urządzeń, który pozwalają na bardzo szybkie diagnozowanie chorych – mówił podczas wczorajszej (25 stycznia) konferencji prasowej Dariusz Tumulec.  

Dodał, że w związku z niedzielnym finałem WOŚP-u ostrowiecka placówka zdecydowała się na organizację bezpłatnego przesiewowego badania pacjentów w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C. 

– Nigdy tego typu akcja nie była w Ostrowcu organizowana, a ja powiem tylko, że dzięki bardzo dobrej współpracy z Kliniką Chorób Zakaźnych z Kielc, nam tylko przypadkiem, w ubiegłym roku udało się u czterech pacjentów, z do tej pory nie rozpoznanym WZW typu C zdiagnozować i przesłać do dalszego leczenia,  a z dwójką z tych pacjentów mamy stały kontakt, bo oni przychodzą się do nas dializować. Są to ludzie, podkreślam, wyleczeni – tłumaczy Dariusz Tumulec. 

Dariusz Tumulec, dyrektor naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że w tej chwili odsetek wyleczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C sięga 97 procent. przy lekach, które są do dyspozycji. Jest to niebywale podstępna choroba, która przez okres 5, 10 lat może nie dawać żadnych objawów. Chory nie wie o tym, że choruje, a w momencie, kiedy trafia do szpitala, może być już chorym z marskością wątroby.

– Zapraszamy wszystkich odwiedzających, personel szpitala dyżurny, który w tym dniu będzie w pracy.  Będzie zorganizowany specjalny punkt przy wejściu, gdzie każdy    kto będzie chciał, będzie mógł  wykonać sobie bezpłatnie badanie. Jest to test szybki, kasetkowy, przesiewowy z kropli krwi. Nie dający oczywiście absolutnie żadnych powikłań. Wynik dostępny jest w ciągu kilku minut. Jeżeli uda nam się złapać nie daj Boże tylko jedną osobę, która miałaby przewlekłe WZW typu C, a o tym nie wie, to mamy w tym momencie można powiedzieć ogromny sukces, dlatego, że takiego pacjenta jesteśmy w stanie już wyleczyć i potencjalnie uratować mu życie. Stąd myślę, że taka akcja na początek, ponieważ akurat ona bardzo ładnie komponuje się  nam z tegoroczną Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy – tłumaczy Dariusz Tumulec.

Zapewnia, że tego typu akcji w ostrowieckim szpitalu będzie jeszcze więcej. 

O tym, że na oddziały ostrowieckiego szpitala trafił już sprzęt zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy mówi Krzysztof Galara, kierownik Oddziału Otolaryngologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Św. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jest to sprzęt bardzo pomocny przy badaniu małych pacjentów. Jest to videoendoskop do nosa i nosogardła. Bardzo mała średnica obiektywu, dzięki temu możemy kilkumiesięczne dzieci badać.  W naszym szpitalu wykonujemy zabiegi u małych pacjentów od piątego roku życia operujemy migdałki gardłowe u dzieci. Jest to nieliczny oddział, w którym się robi te zabiegi. Niestety nie robimy ich tyle, ile chcielibyśmy, bo mamy problemy z anestezjologiem. Tutaj też byłaby potrzeba rozszerzenia naszej działalności, jeżeli byłby łatwiejszy dostęp do bloku operacyjnego – wyjaśnia Krzysztof Galara.  

Dodaje, że to już drugi endoskop, który został podarowany szpitalowi przez WOŚP.  Trzy lata temu trafił endoskop z dużą średnicą obiektywu, który wykorzystywany jest w diagnostyce dorosłych.

W ostrowieckim szpitalu po raz pierwszy pojawi się puszka WOŚP-u, do której będzie można składać datki.

– To wszystko, co wrzucimy do tych puszek de facto wróci do nas – podsumowuje Dariusz Tumulec. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Nie tylko duże miasta! Gmina Kunów udowadnia, że edukacja to priorytet

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Lech Łodej: Prognozy są alarmujące, przygotowujemy się do „wielkiej wody”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this