Dzisiejsze wydarzenie zorganizowane w Ostrowieckim Browarze Kultury skierowane było dla samorządów i jednostek, takich jak ośrodki pomocy społecznej, powiatowe urzędu pracy, czy PCPPR-y, ale też różnego rodzaju agencji, które zajmują się tą sferą styku reintegracji społeczno-zawodowej. Zaproszeni goście: Kamil Bobek – Zastępca Dyrektora Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Anna Górak – z ROPS woj. świętokrzyskiego; Rafał Krenz z Uniwersytetu Warszawskiego, Dariusz Kurcman, koordynator projektu KOOWES; Anna Mikołajczyk z Fundacji PESTKA, a także Krzysztof Polewski – Mentor Centrum Aktywności Lokalnej opowiadali o możliwościach, jakie daje ten projekt z perspektywy jednostek. O tym, jakie są plany względem przedsiębiorczości społecznej w najbliższej perspektywie mówił przedstawiciel ministerstwa.
– Najważniejsza rzeczą, powiedziałbym – taką namacalną jest to, że jeżeli OPS-y, PCPR-y, urzędy pracy lub inne organizacje rządowe z powiatu starachowickiego i ostrowieckiego będą się chciały ubiegać o fundusze, to będą musiały mieć podpisaną umowę z „Krzemiennym Kręgiem” Musi zostać podpisana umowa partnerska, jeśli jej nie będzie wniosek zostanie odrzucony na etapie formalnym. Ta konferencja służy właśnie opowiedzeniu o tym. Chcemy budować na danym terytorium społeczną odpowiedzialność, aby wreszcie pewne obszary zaczęły ze sobą współdziałać. Do tej pory wyglądało to tak, że każdy działał, ale dla siebie. Przedsiębiorczość społeczna daje możliwość wyjścia z tej kwadratury koła i stworzenia sobie bezpiecznych miejsc pracy, gdzie przedsiębiorstwa działają w oparciu o zasady rynkowe. Samorządy mogą tworzyć spółdzielnie socjalne osób prawnych, tak jak stworzyliśmy „Starachowiczankę”, jako pierwsze przedsiębiorstwo społeczne. Następny ciekawy krok, który wypracowaliśmy to to, że „Krzemienny Krąg” pisze wnioski dla wszystkich samorządów. Po naszej stronie jest napisanie wniosku, realizacja, rozliczanie, a samorządy są naszymi partnerami. Odciążamy samorządy, a szczególnie te małe, które nie mają pracowników wykwalifikowanych do takich działań w tych obszarach dosyć specyficznych – tłumaczy Jarosław Kuba.
Dodaje także, że partnerzy projektu dyskutują na temat utworzenia Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych dla wszystkich gmin z powiatu ostrowieckiego w obszarze usług opiekuńczych, bo jest taki deficyt i nie ma modelowego rozwiązania.
– Projekt, który realizujemy daje takie możliwości. Pewne relacje już są też wypracowane. Ma powstać 170 miejsc pracy: spółdzielni socjalnych, stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego non profit, które będą prowadziły działalność gospodarczą – wyjaśnia, jako przykład podając „Anielskie Jadło”, czy Starachowiczankę.
Dominik Lis, który od ponad roku prowadzi Spółdzielnię Socjalną „Koliber” jest wielkim propagatorem ekonomii społecznej.
– Sektor ekonomii społecznej jest dla nas niesamowitym strzałem w 10. To prowadzenie działalności gospodarczej nabiera zupełnie innego znaczenia. Nie płacimy podatków, mamy bardzo dużo dotacji, w niektórych przypadkach możemy brać dane zlecenie bez przetargu. W ten sposób jesteśmy wspierani – wyjaśnia i dodaje, że pomysłów na prowadzenie działalności mają dużo więcej, jak rękodzieło, garncarstwo, czy otwarcie kuźni. Brakuje jednak na to środków i czasu.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Agata
25 maja, 2021 at 10:48
„Dominik Lis, który od ponad roku prowadzi Spółdzielnię Socjalną „Koliber” jest wielkim propagatorem ekonomii społecznej” hahahaha dobre propagatorem chyba nieuczciwej pracy żenada.
Sumpatyk
18 września, 2021 at 04:05
Pan Dominik podmiejski biznesmen z żyłka do wykorzystywania ludzi i oszukiwania