Trwają prace przy budowie kanalizacji w Okole. To już drugi etap tej wyczekiwanej od lat przez mieszkańców tej części gminy Bałtów – inwestycji. Do kanalizacji przyłączonych zostanie w sumie 98 gospodarstw.
– W pierwszej kolejności wykonujemy kanalizację za rzeką. W ramach inwestycji powstaną cztery przepompownie ścieków. Prace już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności wykonywana jest kanalizacja za rzeką. Zadanie realizuje ta sama firma, co poprzednio, czyli firma SANTEX Kazimierza Czapki. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości i tempa prac. Firma bardzo się sprawdziła podczas pierwszego etapu inwestycji. Przyznam szczerze, że obawiałem się tej inwestycji, jednak doświadczenie firmy, umiejętność podejścia do mieszkańców sprawiły, że pierwszy etap został wykonany praktycznie bezproblemowo – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.
Dodaje, że z Okołu znikają pustostany, które dotychczas czekały na nowych nabywców.
Gmina zyskuje nowych mieszkańców z województwa lubelskiego, mazowieckiego, a także świętokrzyskiego. Inwestycji ważna jest także z ekologicznego punktu widzenia. Blisko zabudowań znajduje się bowiem rzeka Kamienna.
– Taki był cel naszych działań. Wykonać infrastrukturę, aby Okół się nie wyludniał, a przy okazji polepszać warunki bytowe obecnym mieszkańcom, do przyjazdu i osiedlania się, zachęcając nowych. Byli tacy, którzy nie wierzyli, że uda się wykonać kanalizację w Okole, ponieważ to ponad 10 milionowa inwestycja i przy zadłużeniu gminy Bałtów, która nie ma możliwości kredytowania, wykonanie tak dużego zadania byłoby wręcz niemożliwe. Jedną taką inwestycję robi się na całą kadencję, a my takich inwestycji w gminie mamy sporo. Byli też radni, jak Jerzy Dunal i Zdzisław Mierzejewski, którzy zagrzewali mnie do działania, wspierali i motywowali. Nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie parlamentarzystów i środki pochodzące z programów rządowych – mówi Hubert Żądło.
Koszt drugiego etapu zadania to ponad 5 730 000 zł. Z programów rządowych na ten cel gmina pozyskała 5 150 000 z. Wójt ma jednak pomysł skąd pozyskać brakującą kwotę.
– Brakującą kwotę gmina pozyska ze zwrotu VAT-u. Mamy już przygotowaną interpretację prawną, niebawem wystąpimy z odpowiednim wnioskiem do Izby Skarbowej o zwrot poniesionych nakładów na pierwszy etap kanalizacji – tłumaczy Hubert Żądło.
Łącznie wykonanych zostanie ponad 15 kilometrów kanalizacji w Okole.