Znajdź nas na

Subscribe

GMINA ĆMIELÓW

Burmistrz Ćmielowa zachęca do korzystania z tężni!

Pierwsza w województwie świętokrzyskim tężnia solankowa, jaka oficjalnie uruchomiona została 10 czerwca 2020 roku w Ćmielowie, po przerwie zimowej znów zaczęła działać. Czynna będzie także w okresie świątecznym. – Zapraszam wszystkich mieszkańców naszej gminy i powiatu, ale także przyjezdnych gości, aby ten wielkanocny czas spędzili w gronie rodzinnym, ale też i zdrowo, korzystając z walorów, jakie daje nasza ćmielowska tężnia – zachęca Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Tężnia solankowa w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

1 kwietnia po zimowej przerwie uruchomiona została tężnia solankowa w Ćmielowie. Niestety pogoda „spłatała figla”, spadł śnieg i temperatura. 3 kwietnia musiała zostać zatem wyłączona. Jednak od tego czasu funkcjonuje już „pełną parą”, bez zakłóceń. Czynna będzie także podczas Świąt Wielkanocnych.

– Zapraszamy wszystkie osoby, z całego województwa, bo przypomnę, że nasza ćmielowska tężnia jest pierwszą taką inwestycją w województwie świętokrzyskim. Doba pandemii potwierdziła nam, że ten kierunek, o którym już wcześniej myśleliśmy – dbałości o zdrowie, był właściwy. Tężnia skutecznie niweluje i leczy schorzenia związane z układem oddechowym, a także powikłaniami pocovidowymi. Jej walory są nieocenione dla  zdrowia w aspekcie chorób układu oddechowego, chorób tarczycy, astmy oskrzelowej, chorób skóry, alergii, w przypadku nerwic, czy chorób tarczycy – przypomina Joanna Suska. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. W tle tężnia solankowa. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mikroelementy zawarte w solance, której stężenie w przypadku ćmielowskiej tężni wynosi 20 procent, niezwykle korzystnie wpływają na organizm. Dla korzystających z niej mieszkańców i turystów oznacza to lepszy efekt, przy krótszym przebywaniu. Godzinny pobyt przy ćmielowskiej tężni jest porównywalny do trzydniowego pobytu nad morzem. Joanna Suska dodaje, że solanka sprowadzana jest z Zabłocia, spod Ciechocinka. Przed tegorocznym sezonem również została wymieniona. 

– Trzy lata temu, gdy budowana była tężnia w Ćmielowie, obiekty tego typu  można było spotkać w nielicznych miastach jak Łódź, czy Kraków. Dziś nasi mieszkańcy nie muszą już jeździć do Ciechocinka. O swoje zdrowie mogą zadbać tu, na miejscu. Co ważne mikro mgiełka jodowa, która powstaje w czasie działania tężni, oczyszcza środowisko – mówi burmistrz i  zaprasza wszystkich mieszkańców, a także przyjezdnych gości, aby korzystali z jej walorów w okresie świąt.  

– Te ilości osób, które już napłynęły w poprzednich latach, pokazały że to była bardzo dobra inwestycja, nakierowana nie tylko na wypoczynek, ale przede wszystkim  na zdrowie. Za zgodą radnych tężnia została wybudowana za 260 tys zł.  Dziś nie byłoby to możliwe. To koszt około 800 000 zł. Tym bardziej cieszę się, że udało się spełnić moją obietnicę wyborczą, z której walorów korzystają dziś mieszkańcy i turyści  – podsumowuje Joanna Suska. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this