Podczas wczorajszej (czwartek, 27 czerwca) sesji absolutoryjnej w gminie Kunów, radni większością głosów (8 radnych) zdecydowali o udzieleniu burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2023, a także o udzieleniu mu wotum zaufania. Od głosu wstrzymało się 7 radnych.
– Jestem szczęśliwy z uzyskanego absolutorium. Wynik głosowania szanuję i rozumiem. Postaram się przekonać radnych, aby w przyszłym roku głosowanie było jednomyślne. Będzie to już realizacja naszego wspólnego budżetu – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Dodaje, że miniony rok obfitował w wiele inwestycji, jednak przyniósł też trochę trudności.
– Trudności, które się pojawiły były mocno hamujące, ale poradziliśmy sobie z nimi. Nasza gmina, mówiąc kolokwialnie, w niektórych kwestiach „ma pecha”. Tak było w przypadku subwencji ogólnej, która do nas trafiła. Nie jest ona zbyt wysoka, zależy bowiem od wielu wskaźników i czynników, na które jako gmina nie mamy wpływu. Takie jest prawo i tego nie przeskoczymy. Jestem jednak dumny, że pomimo trudności, poradziliśmy sobie. Myślę, że podczas dzisiejszej sesji absolutoryjnej ostatecznie padł mit o kosmicznym zadłużeniu gminy. Chciałbym tylko przypomnieć, że kampania wyborcza już się skończyła – podkreśla burmistrz.
Dodaje, że żadna z płaszczyzn rozwoju gminy nie została pominięta.
– Naprawiliśmy wiele błędów, które pojawiły się jeszcze przed objęciem przeze mnie urzędu burmistrza. Mam tu na myśli finalizację stanu prawnego mieszkań socjalnych w Kolonii Piaski, odblokowanie planu zagospodarowania przestrzennego, który tym samym odblokował rozwój gminy i powiększył wpływy z podatków – mówi Lech Łodej.
Gmina zadbała również o najmłodszych mieszkańców. W Kunowie, tuż przy przedszkolu powstaje bowiem Klub Malucha. Będą z niego korzystać dzieci od roku do lat 3.
– Nie ma takiej dziedziny na terenie naszej gminy, która byłaby przez nas pominięta. Pamiętamy o dzieciach, o dzieciach niepełnosprawnych, o rodzinach, o seniorach, a także o osobach z niepełnosprawnościami. Działamy na miarę naszych możliwości i potrzeb mieszkańców. Budując osiedle domków socjalnych w Nietulisku Dużym zadbaliśmy o mieszkańców w trudnej sytuacji finansowej. Podania wciąż spływają do gminy, a domki są systematycznie przyznawane kolejnym lokatorom. Gdy zostałem burmistrzem takiej pomocy nie było. Gmina płaciła olbrzymie kary za brak mieszkań socjalnych – wspomina.
Dodaje, że perspektywa rozwoju gminy na kolejne lata jest bardzo dobra.
– Przewidując sytuację wysokich cen energii, gdzie prawie milion złotych kosztowało nas opłacanie energii za samą oczyszczalnię. Nowoczesną, ale bardzo energochłonną. Dlatego będzie tam farma fotowoltaiczna , wchodzimy w klaster energii, spółdzielnię energetyczną. Budujemy instalacje fotowoltaiczne na 16 obiektach z bankami energii. Wymieniamy oświetlenie na ekonomiczne i bardziej ekologiczne. Tak naprawdę zaoszczędzimy na tym w przyszłości milion złotych. Odczujemy to już za dwa lata. Szkoła w Kunowie już od dawna przynosi oszczędności właśnie przez to, że mamy tam zamontowaną fotowoltaikę – przypomina Lech Łodej.
Zaznacza, że gmina nie szczędzi środków na oświatę. Wciąż doposażane i remontowane są szkoły, znajdujące się w gminie Kunów.
– To inwestycja w rozwój naszych dzieci – podkreśla.
Tłumaczy, że korekty wymaga opieka zdrowotna na terenie gminy, choć tak naprawdę w większości nie zależy od gminy.
– Zmieniła się również sieć połączeń autobusowych i transport. Bardzo dobrze współpracuje się nam w tym zakresie z Miejskim Zakładem Komunikacji w Ostrowcu Św., ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św., czy Świętokrzyskim Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. O tym jak bardzo się ten transport publiczny zmienił może świadczyć fakt, że od 20 lat nie było kursów autobusowych do Miłkowskiej Karczmy. Dzięki naszym działaniom to się zmieniło. A to nie koniec. Dzięki przynależności do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy wymienimy również wiaty przystankowe na nowe, bardziej estetyczne i bezpieczne – wylicza burmistrz.
Przypomina, że w gminie remontowane, modernizowane i przebudowywane są drogi gminne. Samorząd dokłada się również do remontów dróg powiatowych.
Rozwija się sport, kultura, turystyka. Coraz większą popularnością cieszy się Kunowski Wodospad. Gmina pamięta także o zabytkach. Remont przechodzi dworek w Chocimowie, samorząd wspiera remont kościoła parafialnego w Kunowie.
– Do działania mam jeszcze 5 lat. Na pewno tempa nie zwolnimy. Gdy widzi się efekty, a czasami pojawi się nawet wdzięczność zwykłych ludzi, to człowiekowi „rosną skrzydła”. Liczę, że radni nie będą na siłę chcieli się oddzielać, ale będą działać na rzecz naszych mieszkańców. Tworzymy jedną gminę. Nie możemy pozwolić na sztuczne rozjeżdżanie się tej jedności – podsumowuje.