Znajdź nas na

FAKTY

Był pociechą, drogowskazem, spowiednikiem i przyjacielem ubogich! Dni Księdza Marcina Popiela przypomniały o niezwykłym kapłanie z Szewny!

W zniszczonej sutannie, ale z uśmiechem na twarzy, na rowerze, który przemierzał szewieńską parafię, a który często oddawał innym – bardziej potrzebującym; skromny, ale odważny; nie jeden raz przeciwstawiający się komunistycznej władzy – to tylko niektóre ze wspomnień tych, którzy dziś pamiętają jeszcze księdza infułata Marcina Popiela. Rzadko zdarza się, żeby trzydzieści lat po czyjejś śmierci opowiadać o kimś tak, jakby wciąż siedziało się z nim na jednej ławce, a ponieważ jak mówił Khalil Gibran – „wspomnienie jest formą spotkania” także ci, którym nie dane było poznać księdza osobiście, mogli przejść jego szlakiem dzięki Dniom Księdza Marcina Popiela. – Dla mnie był ksiądz Marcin moją pociechą. To jest jedyna postać, którą ja pamiętam i o której nigdy nie zapomnę. Bo nie pamiętamy tych, którzy odchodzą. Bardzo szybko wspomnienia o nich nam uciekają, a ja jego wciąż pamiętam i wciąż go widzę. Jego uśmiech, jego szczery, serdeczny, przyjacielski uśmiech, jego oczy – oczy zaufania i on zawsze się tak skłaniał i podpowiadał: „Nie bój się” – mówił podczas wieczoru wspomnień ksiądz Jan Mikos.

Dni poświęcone pamięci księdza Marcina Popiela przyciągnęły tłumy fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Uroczysta Msza Święta w 30. rocznicę śmierci księdza Marcina Popiela, pod przewodnictwem księdza  biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, spacer krajoznawczo-historyczny po kościele Świętego Mikołaja w Szewnie, a także sesja biograficzna z cyklu: Wielkie postaci Ziemi Ostrowieckiej. „Ksiądz infułat Marcin Popiel – wzór kapłana”, zorganizowane przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim, wieczór wspomnień, który poprowadziły Krystyna Jurys i Jolanta Wiśniewska, koncert dzieci z Niepublicznego Przedszkola przy Parafii Św. Mikołaja w Szewnie, scholi „Dzieci Maryi”, kameralnego chóru żeńskiego „Ad Deum”, Zespołu „Ufam”, a także turniej piłkarki na orliku przy Zespole Szkół w Szewnie – tak wyglądały Dni Księdza Marcina Popiela, które dziś (niedziela, 25 lipca) zakończy koncert muzyki organowej i kameralnej, a także występ Orkiestry Dętej z Kunowa. 

– Ksiądz Marcin Popiel to postać, o której wspomnienie wciąż jest żywe w naszej gminie, a szczególnie w pamięci naszych mieszkańców, zwłaszcza Szewny i parafii szewieńskiej. Ale nie tylko, bo duch księdza Marcina Popiela, rozciąga się na całą okolicę. Piękne wspomnienia o nim, jego niezwykła osobowość i sposób życia, są ciągle przytaczane w rozmowach. Ksiądz Marcin Popiel stawiany jest jako przykład prawości nie tylko dla świata duchownych, ale dla wszystkich ludzi, zarówno tych wierzących, jak i tych niewierzących – mówi Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów, a także wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowieckiego. 

Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów, wiceprzewodnicząca rady Powiatu Ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 Podkreśla, że nie było jej dane poznać księdza, ale dzięki opowieściom mieszkańców, parafian, czuje się tak, jakby zawsze go znała.

– Mieszkańcy, zwłaszcza ci starsi przekazują swoje wspomnienia młodszemu pokoleniu, chętnie się nimi dzielą. Jestem przekonana, że osoba księdza infułata Marcina Popiela na pewno nie zostanie zatarta w pamięci, w myślach, czy w naszej historii. Ponieważ w tym roku przypada 30 rocznica śmierci infułata, stąd zrodził się pomysł uczczenia tego wyjątkowego kapłana cyklem, nazwanym przez Komitet Organizacyjny – Dniami Księdza Marcina Popiela. Ksiądz proboszcz Tomasz Cuber, współpracując z Jerzym Murzynem, wójtem gminy Bodzechów już zimą ubiegłego roku poczynili pierwsze kroki, aby rozpocząć przygotowania do wydarzeń, w których dziś możemy uczestniczyć – dodaje Małgorzata Sobieraj.

Tłumaczy, że uroczystości mają kilka płaszczyzn.

– W czwartek, w rocznicę śmierci księdza Marcina Popiela  odbyła się uroczysta Msza Święta, prowadzona przez księdza biskupa, w której uczestniczyła najbliższa rodzina księdza Marcina z Kurozwęk, to był taki wstęp do świętowania. W piątek – zwiedzanie kościoła śladem księdza infułata i wieczór wspomnień, w sobotę – trochę na sportowo, ponieważ zaplanowaliśmy rozgrywki na orliku o puchar wójta gminy Bodzechów i puchar księdza proboszcza, trochę też historycznie, ze względu na sesję, przygotowaną przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne z Ostrowca Św.,  z kolei na placu kościelnym – występy dzieci, Koła Gospodyń Wiejskich i  Zespołu Ufam. Nasze świętowanie zakończymy z kolei w niedzielę, także koncertowo – podsumowuje Małgorzata Sobieraj. 

Ksiądz Tomasz Cuber, proboszcz parafii Świętego Mikołaja w Szewnie jest zbudowany postawą parafian, ale także gości z całego powiatu ostrowieckiego, czy województwa świętokrzyskiego, którzy tłumnie odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnego wspominania księdza Marcina Popiela, pomimo że mamy okres wakacyjny.

–  Ksiądz Marcin Popiel to bardzo ważna postać w historii naszej parafii. Ja co prawda jestem od roku proboszczem tejże parafii, ale jeśli spotykam się z parafianami, to bardzo często właśnie wspominają księdza Marcina Popiela i mówią jako to był wielki, charyzmatyczny ksiądz.  Ksiądz modlitwy, ale też kapłan, który widział drugiego człowieka i robił wszystko, żeby mu służyć. Sam nie poznałem nigdy księdza Marcina, ale wsłuchując się w to, co mówią parafianie i w jakiej otoczce jest przedstawiany to wydaje się, że jest to legenda. Czytając jego życiorys i patrząc na jego dokonania, to człowiek, który wyprzedził swój czas  – mówi ksiądz Tomasz Cuber. 

Ksiądz Tomasz Cuber, proboszcz parafii Świętego Mikołaja Biskupa w Szewnie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że na plebanii wciąż jest pokój księdza Marcina Popiela, w którym mieszkał. W tym roku, w związku z 30 rocznicą śmierci księdza w starym budynku poczty, przygotowana zostanie Izba Pamięci, do której trafią wszystkie eksponaty, związane z kapłanem.

–  Robimy to po to, ponieważ w budynku plebanii ciężko jest zwiedzić ten pokój, ze względu na bardzo wąskie przejście i ograniczony metraż. Wszystko będzie można zobaczyć już w bardziej sprzyjających warunkach, w Izbie Pamięci. Znajdą się tam i przedmioty, z których korzystał ksiądz Marcin, ale także pielgrzymi będą mogli poznać jego życiorys – zapewnia proboszcz.

Blisko 100 osób uczestniczyło w zorganizowanym przez Centrum Krajoznawcz-Histioryczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. spacerku krajoznawczo-historycznym śladami księdza Marcina Popiela.

– Aktywnie włączyliśmy się, jako Stowarzyszenie w świętowanie i celebrowanie tych dni, poświęconych księdzu infułatowi.  Jestem pozytywnie zbudowana frekwencją, przyszło mnóstwo osób. Chyba szykuje się nam kolejny rekordowy spacer, choć spacery po obiektach sakralnych Szewny zawsze przyciągają tłumy.  W poprzednich latach mieliśmy także setki osób. Duchem przewodnim naszego spaceru będzie dziś postać księdza Marcina Popiela. Poznamy historię kościoła w pigułce, obejrzymy jego wnętrze, opowiem o tych najważniejszych elementach wyposażenia, będzie też kilka ciekawostek – mówiła w sobotę (24 lipca) tuż przed spacerem Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes  Centrum Krajoznawcz-Histioryczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

Zwiedzanie kościoła w Szewnie możliwe było dzięki Centrum Krajoznawczo-Historycznemu im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje także, że warto przypominać o dokonaniach księdza, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy brakuje nam autorytetów. 

– Myślę, że ta postać potrafi wzbudzić olbrzymi szacunek, zaciekawić, zainteresować, a nawet zainspirować. Życiorys księdza Marcina Popiela jest niezwykły. Wychował się w rodzinie arystokratycznej, z wielkimi koneksjami, znał języki, był świetnie wykształcony, mógł wybrać sobie każdy zawód. Mógł być dyplomatą, naukowcem, realizować się na różnych polach, w pełni świadomie z tego zrezygnował i wybrał drogę Świętego Franciszka, biedaka, który idzie przez życie wśród ludzi i z ludźmi. Ducha księdza Marcina Popiela czuć nie tylko w Szewnie, nawet dziś odbierałam telefony od osób, które znały księdza, które go pamiętają. 30 lat to z jednej strony dużo, z drugiej – niewiele. Ludzie wciąż pamiętają księdza Marcina i dbają o to, aby kolejne pokolenia o nim nie zapomniały – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz.  

W sobotnim spacerze uczestniczyli także mieszkańcy gminy Kunów: Jadwiga Banasik, radna Rady Miejskiej w Kunowie, Eugeniusz Cierluk – kunowski rzeźbiarz, a także Kazimierz Paluch, mieszkaniec Kunowa.

– Tego typu spacery to pomysł doskonały. Cieszę się, że udało mi się dziś dotrzeć do Szewny. Cenię sobie bardzo wykłady pani Moniki, a przy okazji będąc w Szewnie, mogłam sama przekonać się, że od mojej ostatniej wizyty zmieniło się tu bardzo dużo. Jedna z moich córek, gdy jeszcze uczęszczała do liceum, wzięła udział w konkursie poświęconym wiedzy o księdzu Marcinie Popielu i go wygrała. Warto przypominać o takich osobach, jak ksiądz infułat,  ponieważ z czasem zacierają się w naszej pamięci różne szczegóły – mówi Jadwiga Banasik.

Księdza Marcina Popiela znał Eugeniusz Cierluk, mieszkaniec Kunowa. 

Podczas Wieczoru Wspomnień, jaki zorganizowany został w Zespole Szkół w Szewnie o księdzu Marcinie Popielu opowiadali m.in. współpracujący z nim kapłani f
ot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Znałem go do lat 90-tych, pracowałem wówczas w ostrowieckiej hucie, robiliśmy remonty ze spółdzielni. Ceniłem go i zastanawiałem się, jak może taki ksiądz, prowadzić aptekę i sprowadzać do niej leki z Francji. To był człowiek, który bardzo szanował ludzi. Nie zapominał o biednych, ułomnych, to była postać jak to można określić – anioł w ludzkim ciele.  Dbał o rodziny, stworzył oazę, dbał o biednych. Sam przychodziłem do apteki księdza Marcina. Był bardzo ceniony, potrafił swój materiał na sutannę oddać biednej kobiecie. Można go było spotkać w zniszczonej sutannie, bardzo kochał ludzi. Dziś przygotowałem taką pamiątkową rzeźbę, ponieważ ksiądz Marcin tak bardzo kochał Maryję, wpisałem jego postać właśnie w kształt płaszcza Maryi. Ksiądz Marcin Popiel jeszcze nie jest świętym, ale mam nadzieję, że już niedługo się to zmieni – dodaje Eugeniusz Cierluk.

Z opowieści księdza Marcina Popiela zna z kolei Kazimierz Paluch. 

Eugeniusz Cierluk, rzeźbiarz z Kunowa jest autorem pamiątkowej rzeźby na cześć księdza Marcina Popiela
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Moja małżonka pochodzi właśnie stąd. Opowiadała mi  taką sytuację związaną z księdzem Popielem, że gdy chodził po kolędzie, spotkał biedną rodzinę. To była sroga zima, panie, które mieszkały na wsi, zrobiły mu sweter z owczej wełny, bardzo ciepły, a on oddał go jednej z biednych starszych pań, która nie miała ciepłego okrycia. Dziś może uchodzić za wzór kapłana. Księża powinni go naśladować. Jeżeli pójdą inną drogą, kościół się skończy – podsumowuje Kazimierz Paluch.

Okazuje się, że życie księdza Marcina Popiela miało wielki wpływ na innego kapłana, księdza Jana Mikosa, który podczas sobotniego wieczoru wspomnień opowiadał: 

– Kiedy rozpocząłem pracę w kapłaństwie, wy nawet nie wyobrażacie sobie, jakie on miał życie, jakie mieli wszyscy księża. Inwigilacja, pilnowanie, pytania, do sekretarza zawsze byliśmy wzywani. Ja nie mogłem tego, jako młody ksiądz,  znieść. Nie wiedziałem jak się zachować, żeby się wybronić. Dla mnie był ksiądz Marcin moją pociechą. Zawsze chodził w sutannie. To jest jedyna postać, którą ja pamiętam i o której nigdy nie zapomnę. Bo nie pamiętamy tych, którzy odchodzą, bardzo szybko wspomnienia o nich nam uciekają, a ja jego wciąż pamiętam i wciąż go widzę. Jego uśmiech, jego szczery, serdeczny, przyjacielski uśmiech, jego oczy – oczy zaufania i on zawsze się tak skłaniał i podpowiadał: „Nie bój się”.  A był wciąż atakowany, ponieważ zrobił to, co się żadnemu księdzu nie udało, tyle kaplic postawić. On zawsze był w sutannie. On jej nie zdejmował, nigdy.  Ja go próbowałam w tym naśladować, udało się.  Ksiądz Marcin nie miał pieniędzy na nową sutannę. Wolał rozdawać je biednym. A ja dzięki niemu wytrzymywałem te wszystkie  ataki na siebie – wspominał ksiądz Jan Mikos. 

Uczestnicy sesji zorganizowanej przez Centrum Krajozanwczo-Historyczne imienia prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św., poświęconej pamięci księdza Marcina Popiela
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

O księdzu Marcinie Popielu, a także o jego przodkach, podczas sobotniego sympozjum, opowiadał Waldemar Brociek, ostrowiecki historyk, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach.

– Ksiądz Marcin od razu dał się poznać władzom jako człowiek przede wszystkim wykształcony, znający języki, mający kontakty z rodziną, która przebywała na Zachodzie. Już wtedy budził niepokój. Te wszystkie działania księdza Marcina, które podejmował, żeby zbliżyć ludzi do kościoła, czy odprawianie Mszy Świętych w terenie, w prowizorycznych izbach, powodowały szykany. Odprawianie tych nabożeństw nie było mile widziane przez władze, które chciały usunąć go z kościoła z Szewny. Ksiądz Marcin Popiel otrzymywał zresztą różne kary, chociażby – grzywny. Mimo wszystko został administratorem parafii, a potem w 1964 roku – proboszczem – tłumaczy Waldemar Brociek. Przyznaje, że sam nigdy księdza Marcina nie poznał. W 2003 roku przygotował natomiast  w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Św. wystawę na temat rodziny Popielów,  jeździł wówczas do różnych miejscowości m.in. był  w Rybnej koło Krakowa, własności Karola Rostworowskiego, skoligaconego z rodziną Popieli. 

Jednym z wykładowców był Waldemar Brociek, historyk, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św. f
ot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Autorem biografii księdza Marcina Popiela jest natomiast Czesław Ryszka, polityk, dziennikarz, pisarz.

– Moja żona pochodzi z parafii w Szewnie, obecnie już z parafii w Chmielowie. Studiowaliśmy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam spotkaliśmy wielu księży z diecezji sandomierskiej. zaprzyjaźniliśmy się. Któregoś razu wiedząc, że pisze sporo książek biograficznych, historycznych, poproszono mnie, abym napisał książkę o księdzu infułacie Marcinie Popielu i tego się z radością podjąłem. Z postacią księdza Marcina Popiela w rodzinie mojej żony, jest tak, mówiąc metaforycznie, jakby w przydomowym ogrodzie stał jego pomnik. Wspominają go z wielkim szacunkiem. Moja teściowa, gdy w Chmielowie spaliła się jedna ze stajenek betlejemskich wraz z innymi kobietami pilnowała dzień i noc, aby władze komunistyczne nie zrównały z ziemią tego, co po niej zostało. Za to została wezwana na milicję do Opatowa. Myślano, że zostanie aresztowana. Ksiądz Popiel, wiedząc o tym, przyjechał autobusem do Opatowa. Modlił się przed budynkiem milicji, czekał na nią i przywiózł ją z powrotem do domu. To są wspomnienia w rodzinie, które są niezatarte. Moja teściowa ma dziś 95 lat, ale na wspomnienie księdza Marcina Popiela, stają jej łzy w oczach – wyjaśnia Czesław Ryszka.  

Na scenie zaprezentowały się dzieci z Niepublicznego Przedszkola przy parafii Świętego Mikołaja w Szewnie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przyznaje, że także jego małżonka ma wspomnienia związane z kapłanem z Szewny.

–   Moja żona uczestniczyła w próbach do I Komunii Świętej. Niestety jej mama, która pracowała w sklepie, nie zdążyła jej odebrać. Ksiądz Popiel wsiadł na rower, zabrał ją na bagażnik, ostrzegając jednak wcześniej, że ma nie wkładać nóg w szprychy. Odwiózł ją do domu. Który kapłan zrobiłby to dzisiaj – pyta.

Występ Koła Gospodyń Wiejskich fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zarówno spacer krajoznawczo-historyczny, jak i wykład dofinansowane zostały ze środków pochodzących z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Marszałka podczas uroczystości reprezentował Paweł Walesic,  kierownik Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, a także radny powiatu ostrowieckiego, który zna Martina Popiela, bratanka księdza, na stałe mieszkającego we Francji.  

 – Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego  wspiera tego typu inicjatywy, dba o ludzi, którzy na terenie ziemi świętokrzyskiej wyróżnili się, byli nietuzinkowymi postaciami. Taki był też ksiądz Marcin Popiel, który w sercach mieszkańców Szewny, w sercach wielu ludzi, do tej pory funkcjonuje. Mimo że od jego śmierci minęło już 30 lat, ciągle żyje w pamięci mieszkańców, swoich parafian. Opowiadają o nim z wielkim pietyzmem. Ksiądz Marcin jest głównym orędownikiem tych uroczystości. Piękne jest to, że mieszkańcy czują potrzebę uczestniczenia w tych wydarzeniach, głośno mówią o jego dokonaniach, wspominają go. To także element przemiany, jeśli chodzi o wzajemną empatię i szacunek dla drugiego człowieka. To też efekt nauczania księdza Marcina Popiela, on nikogo nie oceniał, nikogo nie skreślał, potrafił w każdym dostrzec dobro – podsumowuje Paweł Walesic.   

Monika Bryła-Mazurkiewicz, w towarzystwie księży: Tomasza Cubera, proboszcza parafii w Szewnie i Jana Butryna, byłego proboszcza parafii w Szewnie złożyła kwiaty na grobie księdza Marcina Popiela
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim, która podczas sobotniego wykładu opowiadała o popielowych stajenkach,  podkreśla, że nie miała przyjemności poznać osobiście księdza Marcina Popiela.  

– Poznałam go z jego notatek, zapisek kronikarskich, których dokonywał, ze wspomnień. Podobno nigdy nie zamykał pokoju, w którym przebywał, zawsze czekał na ludzi, którzy mogą do niego przyjść. Był gotowy do niesienia pomocy innym. Przeszedł „długą i niezwykłą drogę: od arystokraty do franciszkańskiego biedaczyny, od postępowego administratora i ekonomisty majątku ziemskiego, do niekonwencjonalnego, porywającego swą charyzmą duszpasterza”. Swoje życie poświęcił Bogu, Kościołowi, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Zostawił wiele wskazówek i drogowskazów dla nas ludzi współczesnych – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-2
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-2

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-3
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-3

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-4
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-4

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-5
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-5

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-6
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-6

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-7
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-7

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-8
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-8

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-9
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-9

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-11
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-11

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-12
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-12

Zwiedzanie kościoła w Szewnie możliwe było dzięki Centrum Krajoznawczo-Historycznemu im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zwiedzanie kościoła w Szewnie możliwe było dzięki Centrum Krajoznawczo-Historycznemu im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-13
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-13

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-14
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-14

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-15
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-15

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-16
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-16

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-17
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-17

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-18
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-18

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-20
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-20

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-21
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-21

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-22
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-22

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-23
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-23

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-24
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-24

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-26
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-26

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-27
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-27

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-28
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-28

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-29
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-29

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-30
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-30

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-32
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-32

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-33
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-33

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-34
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-34

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-35
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-35

Jednym z wykładowców był Waldemar Brociek, historyk, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jednym z wykładowców był Waldemar Brociek, historyk, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-36
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-36

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-37
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-37

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-38
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-38

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-39
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-39

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-40
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-40

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-41
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-41

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-44
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-44

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-45
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-45

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-46
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-46

Uczestnicy sesji poświęconej pamięci księdza Marcina Popiela fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Uczestnicy sesji poświęconej pamięci księdza Marcina Popiela fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-47
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-47

Monika Bryła-Mazurkiewicz, w towarzystwie księży: Tomasza Cubera, proboszcza parafii w Szewnie i Jana Butryna, byłego proboszcza parafii w Szewnie złożyła kwiaty na grobie księdza Marcina Popiela fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Monika Bryła-Mazurkiewicz, w towarzystwie księży: Tomasza Cubera, proboszcza parafii w Szewnie i Jana Butryna, byłego proboszcza parafii w Szewnie złożyła kwiaty na grobie księdza Marcina Popiela fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-48
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-48

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-49
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-49

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-50
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-50

Na scenie zaprezentowały się dzieci z Niepublicznego Przedszkola przy parafii Świętego Mikołaja w Szewnie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na scenie zaprezentowały się dzieci z Niepublicznego Przedszkola przy parafii Świętego Mikołaja w Szewnie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-51
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-51

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-52
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-52

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-53
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-53

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-54
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-54

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-55
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-55

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-56
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-56

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-57
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-57

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-58
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-58

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-60
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-60

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-61
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-61

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-62
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-62

NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-63
NaOSTROinfo 30 rocznica smierci ks Marcina Popiela-63

Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów, wiceprzewodnicząca rady Powiatu Ostrowieckiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów, wiceprzewodnicząca rady Powiatu Ostrowieckiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this