Znajdź nas na

FAKTY

Była ruina z powybijanymi szybami, będą mieszkania dla 8 rodzin! Rozpoczęły się prace przy budynku na ul. Osadowej 6!

Po pożarze, jaki wybuchł w ubiegłym roku i doszczętnie strawił dach budynku przy Osadowej 6 w Ostrowcu Św., 2 marca podpisano umowę na jego remont i termomodernizację. W pochodzącym z I połowy XX wieku obiekcie zaprojektowano 8 mieszkań, w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej. Wynagrodzenie wykonawcy wynosi 2 498 894,20 zł, a jest nim AG PETROL Sp. z o ze Skarżyska-Kamiennej. Prace powinny zakończyć się do 15 czerwca 2022 roku.

Budynek przy Osadowej 6, maj 2020 rok fot. Marzena Gołębiowska.naOSTRO.info

Była ruina z powybijanymi szybami, będą mieszkania dla 8 rodzin. Mowa o  budynku przy ulicy Osadowej 6 w Ostrowcu Św. Jak poinformował nas Urząd Miasta w Ostrowcu Św. 4 marca plac budowy przekazany został wykonawcy i od tego dnia wykonawca realizuje roboty budowlane.  Choć nie brakowało problemów, a w lipcu ubiegłego roku budynek strawił pożar.

Przypomnijmy, że 5 października 2020 r. poprzedni wykonawca robót budowlanych przebudowy i termomodernizacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Osadowej 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim złożył skuteczny wniosek odstąpienia od umowy –  z uwagi na brak możliwości jej realizacji w wyznaczonym terminie. 

– 30  grudnia 2020 r. zostało ogłoszone postępowanie przetargowe na roboty związane z przebudową i termomodernizacją budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wewnętrznymi i zewnętrznymi instalacjami wraz z budową przyłącza kanalizacji deszczowej w celu odprowadzenia wód opadowych z budynku przy ul. Osadowej 6 w ramach zadania budżetowego pn.: ,,Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – modernizacja budynków wielorodzinnych przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej” oraz zagospodarowaniem terenu wokół budynku przy ul. Osadowej 6 w ramach zadania budżetowego „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – zagospodarowanie terenu przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej” – wyjaśnia Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św.

Blisko sześć godzin trwała akcja gaśnicza budynku przy ulicy Osadowej 6 w Ostrowcu Św.
11 lipca 2020
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wykonawcą robót wyłonionym w procedurze przetargowej jest firma: AG PETROL Sp. z o. ze Skarżyska-Kamienna. 

2 marca 2021 r. została podpisana umowa na wykonanie robót związanych z realizacją zadania. Dwa dni później plac budowy przekazano wykonawcy, który realizuje roboty budowlane. 

Budynek przy ulicy Osadowej 6 to jeden  z kilku strażników przemysłowej historii Ostrowca Św. Przypomnijmy, że to właśnie w Częstocicach koło Ostrowca Św.  w 1839 roku Henryk Łubieńskie zbudował pierwszą cukrownię w Królestwie Polskim. W roku 1842 przebudowana ją na system parowy, w roku 1851 otrzymała rafinerię, a w roku 1862 została znacznie rozbudowana, w roku 1874 przeszła na system dyfuzyjny.  Cukrownia w Częstocicach była  najstarszą polską cukrownią z blisko 200 letnimi tradycjami. Wokół cukrowni tętniło życie. W połowie XIX wieku. przy cukrowni rozwinęła się osada fabryczna, której początkiem był dom dla robotników przy ulicy Osadowej.

Zbudowany z czerwonej cegły i kamienia budynek przy ulicy Osadowej 6 był domem dla pracowników częstocickiej cukrowni. Wygląda na to, że ponownie zacznie tętnić życiem. 

W akcji gaśniczej brało udział 6 zastępów straży pożarnej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W ramach prac budowalnych przewidziano: prace rozbiórkowe: demontaż nadproży nad poszerzanymi otworami, rozbiórka ścian działowych oraz nośnych w miejscach projektowanych otworów i przebić, rozbiórkę wszystkich instalacji wewnętrznych; prace budowlane i wykończeniowe: oczyszczenie i renowacja elewacji, termomodernizację obiektu wykonaną od wewnątrz, wymianę  stropów nad parterem i pierwszym piętrem oraz częściowo nad piwnicą, wykonanie nowych klatek schodowych, wymianę konstrukcji i pokryć dachu, wymianę stolarki okien i stolarki drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej, wykonanie ścianek działowych, wykonanie nowych podłóg i posadzek wraz z izolacją termiczną i przeciwwilgociową, wykonanie nowych instalacji wewnętrznych wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, domofonu oraz instalacji internetu, wykonanie wszystkich robót wykończeniowych oraz wyposażenia zgodnie z projektem budowlanym.

Zbudowany z czerwonej cegły i kamienia budynek przy ulicy Osadowej 6 był domem dla pracowników częstocickiej cukrowni
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zaplanowano budowę przyłącza kanalizacji deszczowej – wraz z remontem odcinka ok. 20 m kanalizacji deszczowej, budowę przyłącza kanalizacji sanitarnej, MEC-u, energii elektrycznej.

W ramach prac zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku.

Wynagrodzenie wykonawcy wyniesie 2 498.894,20 zł. Prace powinny zakończyć się do 15 czerwca 2022 roku. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this