Znajdź nas na

FAKTY

Ćmielów przykładem dla innych samorządów!

– Nasza gmina jest tym dobrym przykładem, jeżeli chodzi o zasób mieszkaniowy. Pustostany, które kojarzą się nam negatywnie, z zagrożeniem dla naszej gminy, czy miasta, są też jej olbrzymim potencjałem. Musimy tylko chcieć go wykorzystać – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, która była jednym z prelegentów na Forum Mieszkaniowym 2023. Podczas wydarzenia rozmawiano o skutecznej polityce mieszkaniowej zapewniającej dostępność mieszkań, a także działaniach, w którym na terenie województwa świętokrzyskiego prekursorem jest gmina Ćmielów.

Na zdjęciu Rynek w Ćmielowie, na którym stanęły powiększone filiżanki i imbryk z serwisu kawowego Empire fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W tym w czym jedni widzą kłopot, inni dostrzegają potencjał. Mowa o pustostanach, które dzięki podjętym przez Joannę Suskę, burmistrza Ćmielowa, działaniach, mogą  rozwiązać nierozwiązany dotychczas problem. Jeżeli chodzi o zasób mieszkaniowy w postaci pustostanów gmina Ćmielów zajmuje bowiem 1778 miejsce  w Polsce. Dzięki Społecznej Agencji Najmu będzie można przywrócić im dawny blask. Analizę i opracowanie odnośnie uwarunkowań i potencjału uruchomienia Społecznych Agencji Najmu w Ćmielowie opracowała Fundacja Habitat For Humanity Poland, z którą Joanna Suska podjęła współpracę jesienią ubiegłego roku i która zaprosiła ją na Forum Mieszkaniowe 2023. 

– Określając ten olbrzymi potencjał gminy Ćmielów i chęć rozwoju stwierdzono, że takie Społeczne Agencje Najmu będą bardzo dobrym rozwiązaniem wkomponowującym się w politykę mieszkaniową gminy Ćmielów. Z jednej strony podjęłam działania, aby pozyskać środki rządowe, aby przystąpić do tzw. Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej,  która w przyszłości będzie nakierowana na budowę mieszkań pod wynajem z możliwością dojścia do własności. Wiem, że jest bardzo duże zainteresowanie tą formą budownictwa. Z drugiej strony zaś szansą dla naszej gminy może być Społeczna Agencja Najmu, czyli coś co możemy zrobić wspólnie z mieszkańcami, a konkretnie właścicielami pustostanów – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że w Forum Mieszkaniowym, na którym była jednym z prelegentów, uczestniczył również Piotr Krasuski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zapewniał, że właściciele pustostanów będe mogli pozyskiwac środki unijne na remonty i modernizacje należących do nich nieruchomości. 

– To byłby ogromny zastrzyk finansowy dla właścicieli tych domów, które dziś są opustoszałe, a swoim wyglądem „straszą”. Warunek jest taki, że przez 5 kolejnych lat wyremontowane w ten sposób mieszkanie, dom, apartament muszą być przekazane do Społecznej Agencji Najmu, jako nieruchomość przeznaczona do wynajmu. Co ważne jej właściciele nie tracą prawa do swojego lokalu. Korzyść jest zatem ogromna – mówi Joanna Suska, podkreślając, że zainteresowanie najmem mieszkań na terenie gminy Ćmielów jest ogromne. Lokali jednak brakuje, a jeśli są to tylko do sprzedaży lub w bardzo złym stanie technicznym.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa była jednym z prelegentów podczas tegorocznego Forum Mieszkaniowego
Źródło: Fundacja Habitat For Humanity

– Na Forum przedstawiłam propozycje wprowadzenia zmian legislacyjnych, mówiących o tym, że w przypadku takich nieruchomości, które zagrażają bezpieczeństwu lub gdy nikt się nimi nie interesuje, zasadnym byłoby, aby po pięcioletnim bezskutecznym okresie poszukiwania spadkobierców, gmina mogła władać nią  jak nieruchomością będącą w jej zasobach.  Po to, aby nie zbywać takiego obiektu, gdyż prawo własności jest „rzeczą świętą”, ale aby mogła skutecznie opiekować się nią, dbać o nią, a w przyszłości być może i wynajmować. Zawsze będzie to własność osoby fizycznej lub spadkobierców. Taka zmiana jest konieczna. Dziś zarówno nadzór budowlany, jak i gmina „mają związane ręce”. Każdy ma na celu ustalenie spadkobierców. Tylko, jeżeli gmina nie ma w tym  interesu prawnego, to nie ma podstawy do wszczęcia takiego postępowania sądowego. Koło się zamyka, a mieszkańcy postrzegają to tak, że gmina źle zarządza tymi obiektami, skoro odpada z nich tynk, czy niszczeją na ich oczach – wyjaśnia burmistrz. 

Tabliczka informacyjna. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przyznaje, że dziś kończy się na tym, że nadzór budowlany może jedynie wystosować pismo (o ile wie do kogo) i prosić gminę o zabezpieczenia danego miejsca.Często jest tak, że spadkobiercy nie są znani, a gdy są znani, z kolei nie kalkuluje się im, aby przeprowadzać postępowanie spadkowe, bo dla nich są to tylko koszty.   

– To krótkowzroczne działanie. Wraz z Fundacją Habitat For Humanity będziemy postulować, aby te zmieniać przepisy. Jako burmistrz Ćmielowa będę zachęcać właścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców, aby przystępowali do Społecznej Agencji Najmu. Myślę, że będzie to dla nich opłacalne, nawet jeżeli niezbędne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego. Te pieniądze zwrócą się zarówno dzięki pozyskanym na remont środkom jak i samemu wynajmowi – zapewnia burmistrz.

– Oczywiście, jak przy każdym takim projekcie musimy też zabezpieczyć się przed ewentualnymi zagrożeniami. Stąd też niezbędne jest opracowanie Regulaminu dostępności tych mieszkań. To nie są mieszkania komunalne, socjalne, czy z dojściem do własności. To mieszkania dla osób, które wiążą przyszłość z gminą Ćmielów, prowadzą tu swoje życie, czy pracują. Wszystko po to, aby była ta gwarancja spłaty czynszu. Chcemy być takim prekursorem tego typu rozwiązań na terenie naszego województwa – wyjaśnia Joanna Suska, dodając, że takie rozwiązania testowały już Dąbrowa Górnicza i Świebodzin. W ich przypadku się sprawdziły.

Źródło: Habitat For Humanity Poland

–  Cieszę się, że SAN-y mogą się sprawdzić niezależnie od wielkości miasta. Także i u nas.  Budując atrakcyjność Ćmielowa, chcę zachęcić inwestorów, aby do nas przybywali i tutaj lokowali swoje firmy.  Dziś słyszę wiele głosów, że  po rewitalizacji Rynku przydałaby się kawiarnia. Gmina nie może jej otworzyć, ale zapraszam każdego: osoby prywatne, inwestorów, aby takie miejsce stworzyć – wyjaśnia burmistrz. 

Zaznacza, że udało się jej również dotrzeć do Fundacji, która byłaby zainteresowana utworzeniem takiego SAN-u na terenie gminy Ćmielów.

– Pojawiło się światełko w tunelu, w postaci pań z Fundacji w Siedlcach, które zainspirowałam wyremontowanym rynkiem. Panie podkreślały, że lubią wyzwania. Być może podejmiemy kroki do  podjęcia współpracy. Mamy umówić się na wizytę studyjną – podkreśla burmistrz. 

Dodaje, że decyzję w postaci uchwał SAN-ów podejmą radni miejscy. Jeśli chodzi o zasób mieszkaniowy, który brany jest pod uwagę, to początkowo będzie to 19 lokali: 15 z rynku prywatnego i 4 lokale gminne. 

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

– Jeżeli chodzi o politykę mieszkaniową będziemy szli w trzech kierunkach: mieszkania komunalne i socjalne, Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe i Społeczne Agencje Najmu, które będą miały na celu najem. Możemy wspólnie podążać w kierunku rozwoju mieszkalnictwa. Chciałabym, aby ludzie wybrali Ćmielów, naszą gminę jako  miejsce do życia. Podczas Forum jeden z uczestników  powiedział mi, że szuka miejsca, gdzie mógłby osiąść na emeryturze. Zaprosiłam go do Ćmielowa. Powiedział, że słyszał o naszym porcelanowym mieście i zastanowi się, czy  nie wybrać właśnie tego miasta do zamieszkania. Cieszę się, że jesteśmy takim języczkiem uwagi w całej Polsce, stale potwierdzając, że Ćmielów, to dobry adres – podsumowuje Joanna Suska. 

****************************************************************************************************

Forum Mieszkaniowe to dwudniowe wydarzenie podczas którego dyskutowano na wiele ważnych tematów związanych w mieszkalnictwem. W tym roku Forum odbyło się pod hasłem „W stronę lepszego mieszkalnictwa” a jego partnerem była Agenda ONZ ds. Uchodźców, UNHCR.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Ćmielów - an example for other local governments! - Poland Spring Kennels

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this