Znajdź nas na

FAKTY

Co dalej w sprawie „aktu wandalizmu ” w „Krzemionkach”?

Wracamy do tematu „aktu wandalizmu” (jak określiło to Muzeum Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim w swoim oświadczeniu w mediach społecznościowych), do którego doszło 22 marca. W trosce o dobro światowego dziedzictwa m.in. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowaliśmy szereg pytań związanych z ww. zdarzeniem. Zgodnie z odpowiedzią jaką otrzymaliśmy z resortu, 2 kwietnia (po naszej drugiej publikacji na ten temat) Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim przekazało Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego raport doraźny, w którym poinformowano o akcie wandalizmu. To blisko dwa tygodnie od tego skandalicznego incydentu.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

31 marca (w poniedziałek)  jeden z naszych informatorów powiadomił nas o akcie wandalizmu do jakiego doszło na terenie  Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. 1 kwietnia  informacje dotyczące zdarzenia  potwierdziła Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. Okazało się wówczas, że doszło do niego 22 marca 2025 roku, czyli blisko tydzień wcześniej. 

Po potwierdzeniu informacji, również 1 kwietnia, szereg pytań skierowaliśmy do: Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ICOMOS-u, a także Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Dzień później, 2 kwietnia na profilu w mediach społecznościowych Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. opublikowano oświadczenie Muzeum.

1 kwietnia w Ministerstwie Kultury i dziedzictwa Narodowego dopytywaliśmy m.in. czy o zdarzeniu, do jakiego doszło 22 marca tym zostało powiadomione Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego? Jeśli tak kiedy? Prosiliśmy również o przesłanie kopii korespondencji (w trybie dostępu do informacji publicznej).  Dopytywaliśmy również o to, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło w tej sprawie stosowne kroki w celu wyjaśnienia zdarzenia? Jeśli tak jakie? 

Odpowiedź otrzymaliśmy wczoraj (czwartek, 10 kwietnia) 

– 2 kwietnia br. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim przekazało Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego raport doraźny, w którym poinformowano o akcie wandalizmu. 22 marca w trakcie zwiedzania przez grupę turystów trasy podziemnej uszkodzone zostały profile geologiczne w obrębie współczesnych korytarzy górniczych. Naruszenie nie uległy jednak przestrzenie zabytkowe. O zdarzeniu poinformowano Komendę Powiatową Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach. Sprawą zajęła się Policja w Ćmielowie, która zabezpieczyła zapis z monitoringu. Obecnie trwa dokumentowanie i szacowanie zniszczeń – czytamy w odpowiedzi.

Jak bumerang powraca pytanie czy tak cenny obiekt jest odpowiednio chroniony i kto poniesie konsekwencje zdarzenia z 22 marca? 

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Wandalizm w obiekcie UNESCO. Kto, kiedy i jak powiadomił o zniszczeniach w „Krzemionkach”? | naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Przedświąteczne spotkanie dzieci z gminy Kunów w dworku jak z bajki!

GMINA KUNÓW

Wandalizm w obiekcie UNESCO. Kto, kiedy i jak powiadomił o zniszczeniach w „Krzemionkach”?

FAKTY

Spotkanie Wielkanocne w Klubie Senior+ i Dziennym Domu Senior+ w Ćmielowie. Było rodzinnie i wzruszająco

GMINA ĆMIELÓW

Ćmielów: Natknął się na niewybuch!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this