Znajdź nas na

REKLAMA

Co trzecie dziecko w Polsce skarży się na pogorszenie wzroku. Warto temu zaradzić jeszcze przed pierwszym dzwonkiem!

Druga połowa sierpnia to dla wielu dzieci i rodziców czas przygotowań do nowego roku szkolnego. Warto pamiętać, że podręczniki i przybory nie wystarczą do sprawnej nauki. Zadbać trzeba również o dobry wzrok, zwłaszcza że w ciągu minionego roku co trzecie dziecko skarżyło się na pogorszenie widzenia. Jednocześnie aż 29% uczniów nie było w tym czasie na badaniu wzroku. Tymczasem nawet niewielkie upośledzenie wzroku może poważnie utrudniać prawidłowy rozwój.

Grafika: Vision Express

Dobry wzrok niezbędny do nauki

Wady wzroku stają się coraz częstsze wśród najmłodszych. Na tym etapie życia niezdiagnozowane i nieskorygowane problemy z widzeniem są szczególnie groźne.

Czytanie, pisanie, oglądanie – to kluczowe sposoby przyswajania informacji w czasie nauki. Niewyraźne widzenie spowalnia dziecko w tych czynnościach i zmusza do większego wysiłku. Nieskorygowana wada może ograniczać potencjał intelektualny i tempo jego rozwoju– zwraca uwagę Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.

Oczy dzieci wymagają szczególnej troski po pandemicznej izolacji. Zdalna edukacja i czas spędzany w domu sprzyjały powstawaniu wad wzroku. Jak wskazuje badanie przeprowadzone dla Vision Express, 36% uczniów odczuło pogorszenie widzenia. Rodzice są zgodni w ocenie tej sytuacji: wskazują pandemię jako główną jej przyczynę (49%) lub jeden z istotnych czynników (44%).

Grafika: Vision Express

Podstawowa profilaktyka

Świadomość w zakresie tego, jakim obciążeniem dla wzroku dzieci była pandemia, nie przekłada się na odpowiednią profilaktykę. Aż 29% uczniów na ostatnim badaniu wzroku było ponad rok temu lub nie było wcale. Jeszcze gorzej jest z ochroną dziecięcych oczu przed szkodliwym światłem niebieskim. 40% rodziców nie stosuje jej u swoich pociech w ogóle, a kolejne 33% stosuje ją tylko sporadycznie

Najważniejsze w trosce o wzrok dziecka są regularne badania specjalistyczneprzynajmniej raz w roku. Końcówka wakacji to doskonały moment na taką wizytę. Pozwoli ona wykryć i szybko skorygować ewentualną wadę. Także u najmłodszych, którzy mogą nawet nie zauważyć, że ich wzrok nie jest w pełni sprawny – uczula ekspert.

Z większą uwagą warto też traktować ochronę przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego, które nadmiernie męczy wzrok. Może też zaburzać naturalny cykl dobowy, potęgując problemy z koncentracją. Przed tym wszystkim uchronią okulary, korekcyjne lub „zerówki”, z powłoką blokującą szkodliwy zakres fal – tzw. bluecut.

Zauważyć w porę niepokojące sygnały

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, często nie zgłaszają rodzicom problemów ze wzrokiem. Może to wynikać z nieświadomości lub z obaw przed reakcją rodziców i rówieśników. Dlatego ważna jest czujna obserwacja pod kątem niepokojących symptomów.

Zwracajmy uwagę, czy nasze pociechy nie przysuwają twarzy nienaturalnie blisko do ekranu lub książki, czy nie mrużą oczu. Ostrzeżeniem dla rodziców powinno być też zaczerwienienie oczu dziecka. Skargi dzieci na ból oczu lub głowy, częste zmęczenie i problemy z koncentracją należy potraktować jako sygnał alarmowy– wylicza dr n. biol. Robert Grabowski.

U progu kolejnego roku szkolnego oczy wymagają czujnej troski. Badanie wzroku dzieci można wykonać w wybranych salonach Vision Express. Listę salonów można znaleźć na www.visionexpress.pl.

Źródło informacji: Vision Express

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this