Znajdź nas na

FAKTY

Co z  Miejskim Ośrodkiem Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim? 

Czy utworzenie Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończy się na uchwale podjętej przez radnych? Przypomnijmy, że pomysłodawcą uchwały był radny Mateusz Czeremcha, a projektodawcą Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. 25 marca Dariusz Kaszuba, przewodniczący Klubu PiS dopytywał jakie działania podjął prezydent miasta w celu utworzenia Ośrodka, bowiem zgodnie z zapisami zawartymi w projekcie uchwały został zobowiązany do przygotowania i przedłożenia Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w terminie do dnia 31 marca 2024 r. statutu Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zwiększona liczba samobójstw,, „epidemia” depresji i zaburzeń lękowych również wśród dzieci, fobie, zaburzenia odżywiania – to niestety „efekty” uboczne czasów, w których żyjemy.  Depresja oraz zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, to dwa najczęściej występujące zaburzenia psychiczne na świecie. Dodatkowo depresja znajduje się na liście 20 najważniejszych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Około 9 na 10 przypadków samobójstw jest powiązanych z depresją i używaniem rożnych substancji, takich jak alkohol, narkotyki i inne. Według prognozy WHO, w 2030 roku depresja będzie czynnikiem w największym stopniu odpowiedzialnym za globalnego obciążenia chorobą (GBD).

Konferencja prasowa, podczas której radni z Klubu PiS poinformowali o projekcie uchwały w sprawie utworzenia Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dane dotyczące pacjentów wymagających opieki specjalistów przeanalizowali radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. 

– Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, mieszkańcy naszego miasta na skorzystanie ze świadczeń leczniczych i rehabilitacyjnych oczekują w wielomiesięcznych, a nawet w kilkuletnich kolejkach. Jak wynika z ogólnodostępnych danych zamieszczonych na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia pierwszy wolny termin dla pacjenta w ośrodku rehabilitacji leczniczej dziennej dla dorosłych to, w poszczególnych placówkach, sierpień 2026 r. oraz listopad 2028 r. Łączna liczba pacjentów oczekujących w obydwu placówkach wynosi 519 osób. W zakresie zaś fizjoterapii ambulatoryjnej pierwszy wolny termin w zależności od konkretnej placówki przypada od lipca 2025 r. aż do stycznia 2026 r. Łączna zaś liczba pacjentów oczekujących wynosi 3 180 osób – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Radni z Klubu PiS zauważają również, że w przypadku możliwości skorzystania ze świadczeń oferowanych przez poradnię psychologiczną, pierwszy wolny termin dla pacjentów dorosłych przypada w sierpniu 2024 r., natomiast brak jest poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży. 

– (…) Utworzenie Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim pozwoli na poprawę efektywności opieki zdrowotnej i jakości świadczonych usług medycznych, zapewnienie bezpieczeństwa i lepszej dostępności do bezpłatnych świadczeń medycznych dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – podkreślali radni.

Za projektem uchwały podczas sesji rady Miasta ostrowca Św jaka odbyła się 29 lutego  głosowało 18 radnych. 25 marca Dariusz Kaszuba, przewodniczący Klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości  w swojej interpelacji pytał o to jakie działania podjął prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w celu utworzenia Ośrodka, tym bardziej, że zgodnie z zapisem zawartym w uchwale „Zobowiązuje się Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego do przygotowania i przedłożenia Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w terminie do dnia 31 marca 2024 r. statutu Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim”.  

Zgodnie z odpowiedzią jaką otrzymał, a pod którą podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego:

 – (…)  informuję, że na podstawie § 25 ust. 1 pkt 8 i 9 Zarządzenia Nr III/179/2013 Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 25 marca 2013 r. w sprawie Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego (z późniejszymi zmianami) przedmiotowa uchwała została przekazana Naczelnikowi Wydziału Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Czy ostrowczanie doczekają się Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim, za którego powołaniem zgodnie zagłosowali radni?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this