O tym, że do ostrowieckich szkół ponadpodstawowych przyjęta została młodzież z Ukrainy od jakiegoś czasu informują naszą redakcję zaniepokojeni czytelnicy. W ich wypowiedziach trudno doszukiwać się ksenofobii, to raczej gorycz i brak zrozumienia dla działań władz powiatu ostrowieckiego, które według informacji od naszych czytelników, blokują tym samym miejsca w szkołach i internacie dla uczniów z naszego powiatu.
– Zastanawiam się, kto ma pierwszeństwo. My mieszkający, płacący podatki do budżetu, czy ktoś obcy. W Ostrowcu mało jest miejsc w bursie i w internacie na cały powiat. Dlaczego naczelnik p. Łata i p. starosta Dębniak na coś takiego się zgodzili? Przecież w większych miastach Ukraińcy też by znaleźli bez problemu miejsca (?) Czy to w porządku wobec mieszkańców powiatu? Czy nasze dzieci muszą iść na stancje, bo dzieci z Ukrainy są ważniejsze – pyta w liście Czytelniczka.
Z informacji jakie uzyskaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim okazuje się, że rzeczywiście do szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu rekrutowało 11 uczniów z Ukrainy. Zostali przyjęci do Zespołu Szkół Nr 1 (4 osoby) oraz Zespołu Szkół Nr 3 (7 uczniów).
– Na dzień dzisiejszy z informacji uzyskanych przez dyrektorów wyżej wymienionych szkół, szkoły te dysponują nadal wolnymi miejscami (stan na 19.08.2019 przyp. red.) – czytamy w odpowiedzi, jaką wczoraj otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a pod którą podpisał się Łukasz Witkowski, naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jak podkreśla w przysłanym do nas piśmie: Ewentualne przyjęcie uczniów z innych państw nie może mieć wpływu na brak miejsc w danych szkołach, gdyż zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 23 sierpnia 2017 roku (Dz. U. 2017 r. poz. 1655) w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw do publicznej szkoły ponadpodstawowej, mogą zostać przyjęci uczniowie jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, a w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Ostrowieckich nadal są wolne miejsca. Uczniowie z Ukrainy mogą zostać przyjęci do szkół ponadpodstawowych na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. (Dz. U. 2017 r. poz. 1655) w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe ( Dz. U. 2019 r. poz. 1148).
Niestety nie udało się nam uzyskać odpowiedzi na pytania: Czy powiat uczestniczy w międzynarodowej wymianie uczniów? Jeśli tak w jakiej? Z jakiego projektu? Czy przyjęci uczniowie z Ukrainy pochodzą z jakiegoś Stowarzyszenia? Jeśli tak, jakiego? Na pewno poprosimy o ponowną odpowiedz na te pytania, ponieważ jak podkreślają nasi Czytelnicy znikąd się te dzieci w Ostrowcu Świętokrzyskim nie wzięły. A mieszkańcy zasługują na rzetelną informację.
Jak zapewnia Łukasz Witkowski dla wszystkich uczniów z Powiatu Ostrowieckiego zostały zabezpieczone miejsca w szkołach w wystarczającej liczbie (co oznacza wystarczająca liczba niestety nie sprecyzowano przyp. red.). Na dzień dzisiejszy (data pisma z 19.08.2019 r.) z informacji uzyskanych przez dyrektorów szkół ponadpodstawowych szkoły dysponują wolnymi miejscami – czytamy.
Niestety nie udało się nam także uzyskać konkretnej odpowiedzi na pytanie: Czy prawdą jest, że przyjęta młodzież z Ukrainy mieszkać będzie w internacie i bursie szkolne? Przypomnijmy, że organem prowadzącym dla szkół ponadpodstawowych jest w Ostrowcu Świętokrzyskim Starostwo Powiatowe. Znajduje się w nim Wydział Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, którego naczelnikiem jest Mariusz Łata. Tym bardziej dziwi odpowiedź jaką uzyskaliśmy na zadane wyżej pytanie:
– Jeżeli chodzi o przyjęcia uczniów do internatu i bursy szkolnej informację taką posiadają dyrektorzy placówek. Do dnia dzisiejszego w Starostwie Powiatowym nie było żadnej interwencji co do braku miejsc w internacie oraz bursie szkolnej – czytamy.
Zapytaliśmy także kto pokrywa koszty pobytu uczniów z Ukrainy? Ile wynoszą te koszty w przeliczeniu na jednego ucznia z Ukrainy i co wchodzi w ich skład?
– Na uczniów z innych państw tak jak na wszystkich pozostałych uczniów naliczana jest subwencja oświatowa. Wysokość subwencji oświatowej na jednego ucznia wyliczana jest zgodnie z wagami i standardem w zależności od typu szkoły zgodnie z przepisami rozporządzenia MEN – możemy dowiedzieć się z pisma. W dalszym ciągu nie wiemy ile ona wynosi.
Już bardziej precyzyjnie nie jesteśmy chyba w stanie zadawać pytań. Zdecydowanie lepiej jest rozwiać wątpliwości mieszkańców odpowiadając konkretnie i precyzyjnie na pytania, niż robić to wymijająco i lekceważyć tym samym opinię publiczną.
Do tematu wrócimy prosząc tym razem o udzielenie precyzyjnej odpowiedzi przez odpowiedzialnego za oświatę w powiecie naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych.