Znajdź nas na

FAKTY

Kolejne rządowe pieniądze dla gminy Bałtów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych!

Wygląda na to, że kolejna droga w gminie Bałtów zostanie wyremontowana w ramach rządowego programu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Promesę w wysokości 248 tysięcy złotych na przebudowę drogi gminnej Bałtów Góra przez wieś – Glina na odcinku o długości 1137 metrów wczoraj, 20 sierpnia, otrzymał Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Jak zapewnia jest to zadanie o tyle ważne, że miejsce, w którym przebiega droga należy do atrakcyjnych pod względem zabudowy jednorodzinnej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wczoraj, 20 sierpnia promesę otrzymał Hubert Żądło.

– Środki, które otrzymaliśmy to 80 procent wartości zadania. Na przedmiotowej drodze planowana do wykonania jest wymiana nawierzchni asfaltowej, ponieważ istniejąca jest zniszczona i spękana. Droga jest w złym stanie technicznym. Została uznana, jako zniszczona wskutek nawalnego deszczu w 2018 roku. Wniosek składał jeszcze mój poprzednik, ja złożyłem wniosek o dofinansowanie i taki uzyskałem. Miejsce, w którym przebiega droga jest atrakcyjne pod względem zabudowy jednorodzinnej, prowadzi także do kilku gospodarstw agroturystycznych, a w dalszym swoim przebiegu łączy nas z gminą Bodzechów – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bodzechów.

Zapewnia, że gmina będzie starała się znaleźć środki finansowe na realizację tego zadania.

– Środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych już wykorzystaliśmy. Szkoda by było z tak wysokiego dofinansowania nie skorzystać, gdyż nie mamy pewności, że w przyszłym roku środki akurat na tę drogę się pojawią. Droga łączy ludzi, wpływa na rozbudowę gminy, a nowych mieszkańców nam potrzeba. Będę chciał przekonać radnych, aby te środki znalazły się w budżecie, być może przesuniemy je z innego zadania np. bieżących remontów – tłumaczy wójt.

Źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

W sumie ponad10 mln zł rządowego wsparcia otrzymało 17 samorządów na 25 kilometrów dróg łącznie.

– To kwota, która wynikała z oszczędności po przetargowych i udało nam się wynegocjować z Panem Ministrem, aby te środki zostały w naszym województwie bo potrzeby są duże. Współpraca wojewody, służb z samorządami układa się naprawdę dobrze i te środki finansowe wykorzystujemy odpowiednio – mówiła Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

Tylko w 2019 r. na terenie województwa świętokrzyskiego na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych przyznano środki w łącznej kwocie 99 026 256 zł, w tym infrastruktura komunalna – 90 444 000 zł, wąwozy – 4 794 256 zł, osuwiska – 3 788 000 zł.

Środki te pozwolą na realizację 348 zadań i odbudowę ok. 270 km dróg gminnych  powiatowych., remont mostów oraz przebudowę wąwozów lessowych przed erozją.

Promesy samorządowcom wręczyli wojewoda Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski. W spotkaniu uczestniczył także Senator Krzysztof Słoń.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this