Znajdź nas na

FAKTY

Czy koncepcja przebudowy Rynku przypadnie do gustu mieszkańcom Ostrowca Św.?

26 kwietnia 2022 roku gmina Ostrowiec Św. podpisała umowę z Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Sp. z o. o. sp. komandytowa z Krakowa na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i zagospodarowania terenu publicznego działek przy ulicy Rynek, a także samego rynku. W planach jest m.in. budowa małej architektury, a także budynku modułowego z przeznaczeniem na integrację lokalną. Czy podczas ewentualnej przebudowy ostrowieckiego Rynku prowadzone będą również prace archeologiczne?

Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim. 27 lipca 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak po przebudowie  wyglądał będzie ostrowiecki Rynek, a także czy koncepcja przedstawiona przez  spółkę komandytową Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Sp. Z o. o. przypadnie do gustu ostrowczanom?

Dziś ostrowiecki Rynek to w przeważającej większości pozbawiona drzew nagrzewająca się płyta z kostki granitowej (nie licząc klonu w doniczce). Mieszkańcy od lat żalą się, że w upalne dni nie mają gdzie znaleźć schronienia, nie mają miejsca spotkań, czy parasoli, pod którymi mogliby znaleźć cień.  Szukają go pod drzewami, na obrzeżach Rynku. Problemem są też miejsca parkingowe, których znalezienie od poniedziałku do piątku stanowi nie lada wyzwanie. Pojawiła się szansa na zmianę wyglądu tego miejsca. 

Rynek w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

26 kwietnia 2022 roku gmina Ostrowiec Św. podpisała umowę z Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Sp. z o. o. sp. komandytowa z Krakowa  na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i zagospodarowania terenu publicznego części działek (nr 65/3 oraz 43) położonych przy ulicy Rynek w Ostrowcu Św. wraz z elementami małej architektury oraz dokumentacji projektowej budowy budynku modułowego z przeznaczeniem na integrację lokalnej społeczności na kwotę 281 670 zł brutto –  na podstawie przeprowadzonego postępowania przetargowego. Jak poinformowała nas Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św. środki przeznaczone na wykonanie dokumentacji projektowej stanowią środki własne gminy Ostrowiec Św. 

Termin wykonania dokumentacji projektowej wyznaczono do 270 dni od dnia podpisania umowy (do 21 stycznia 2023 roku).  Przebudowie nie ulegnie miejsce pamięci ofiar zbrodni z  30 września 1942 roku. 

Pomnik pomordowanych mieszkańców znalazł się w miejscu, gdzie stała szubienica
fot. Łukasz Grudniewski/aOSTRO.ifo

Czy ostrowiecki Rynek stanie się przedmiotem badań archeologów? 

– Z projektu budowlanego będzie wynikało, czy podczas realizacji robót, będa prowadzone prace przy udziale, współpracy archeologów – wyjaśnia Anna Niedbała.  

Pracownia projektowa Dresler Studio Architektura i Urbanistyka to biuro architektoniczne założone w Krakowie w 2002 roku. Jak przeczytać można na stronie spółki, wykonuje  dokumentacje projektowo kosztorysowe budynków użyteczności publicznej. Prowadzi proces projektowy od etapu koncepcji architektonicznej, wizualizacji 3d do uzyskania pozwolenia na budowę budynku. Projektuje na obszarze województwa małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.

Rynek w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

 Spółka odpowiedzialna jest m.in. za projekt przebudowy Ostrowieckiego Browaru Kultury, czy Projekt Rewaloryzacji fragmentu Parku Częstocice

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this