Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy książkomat ustawiony w pobliżu wejścia do biblioteki to dobry pomysł?

Jednym z głównych celów inwestowania w książkomaty jest to, że znajdują się w miejscach, z których daleko do bibliotek. Mają one bowiem ułatwić czytelnikom dostęp do książek. Tym bardziej dziwi lokalizacja ostrowieckiego książkomatu, który stanął, tuż obok… Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Św. Nasi Czytelnicy pytają, dlaczego nie ustawiono go, np. na peryferiach miasta, skąd trudno dojechać do centrum, a nie zawsze jest też na to czas.

Książkomat. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Choć książkomaty to dziś norma, w Ostrowcu Św. pierwszy automat, wydający książki czytelnikom, pojawił się dopiero w tym roku. Kosztował 119 44,92 zł (dostawa dwóch czytników kodów kreskowych, zestawu komputerowego, książkomatu zewnętrznego wraz z modułem obsługi SOWA, montażem, instalacją, integracją i szkoleniem). Montażem książkomatu zajęła się firma Arfido Sp. z o. o. 

Nasi Czytelnicy zwracają uwagę, że urządzenie zamontowane zostało w nieco, ich zdaniem – niefortunnej lokalizacji. Tuż obok biblioteki. 

– Jeśli już ktoś przedrze się przez miasto, to korzysta z biblioteki, nie książkomatu. Taki automat przydałby się zdecydowanie bardziej na obrzeżach miasta, na osiedlach, a nie przy bibliotece – mówi pani Barbara, mieszkanka Osiedla Hutniczego w Ostrowcu Św.

W Poznaniu książkomaty pojawiły się na peryferiach miasta. Stoją zatem tam, gdzie odległość od biblioteki jest spora, a dojazd utrudniony. Podobnie jest w Piasecznie, gdzie książkomat ustawiono w  budynku zabytkowego dworca PKP, przy stacji kolejowej. W Krakowie zaś książkomaty stoją w czterech różnych lokalizacjach. Dlaczego zatem ostrowiecki książkomat stanął tuż przy bibliotece? 

– Gdzie tu sens i logika – pytają Czytelnicy. 

Książkomat. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O szczegóły zapytaliśmy w Miejskiej BIbliotece Publicznej w Ostrowcu Św. Zgodnie z otrzymanymi informacjami książkomat jest dopełnieniem oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do książkomatu czytelnik możne zamówić jednorazowo do 5 egzemplarzy łącznie wszystkich kategorii zbiorów pod warunkiem, że konto biblioteczne pozwala na taką liczbę zamówień. Książkomat wyposażony jest w 18 skrytek. Z książkomatu mogą korzystać wyłącznie osoby, które są zarejestrowanymi czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, posiadają ważną kartę biblioteczną i nie mają żadnych zobowiązań wobec biblioteki . Aktualnie biblioteka posiada 21 732 zarejestrowanych czytelników.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim nie planuje w 2022 roku zakupu kolejnego książkomatu. W 2023 roku będziemy obserwować i analizować sytuację i jeśli będzie taka potrzeba i warunki na to pozwolą, będziemy ewentualnie rozważać zakup kolejnego modułu. Jeśli zostanie on zakupiony będzie umiejscowiony…  obok obecnego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this