Znajdź nas na

FAKTY

Czy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego są za budową wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych?

Wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne, a także magazyny energii wciąż wzbudzają spore emocje. Jedni uważają, że to szansa na czystsze środowisko i tańszą energię, inni widzą w nich zagrożenie, obawiając się także o swoje zdrowie. Podczas niedzielnych wyborów do parlamentu ankieterzy OGB zapytali w naszym imieniu czy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego są za powstaniem wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych i magazynów energii. Co odpowiedzieli?

Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Freepik

Według danych Agencji Rynku Energii łączna zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce na koniec lipca 2023 roku wyniosła 10,586 GW. Farm fotowoltaicznych z roku na rok przybywa zwiększa się także ich moc.

Choć odnawialne źródła energii to dziś w wielu krajach świata – norma w Polsce zdania na ich temat wciąż są podzielone. Jedni dostrzegają w nich zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia (choć ciężko o naukowe dane, które te obawy by potwierdzały), a także uważają, że tego typu konstrukcie oszpecają krajobraz, drudzy właśnie w fotowoltaice i farmach wielkopowierzchniowych dopatrują się nie tylko działań ochraniających środowisko naturalne, ale i korzyści ekonomicznych.

Podczas tegorocznych wyborów ankieterzy Ogólnopolskiej Grupy Badawczej wyborcom z województwa świętokrzyskiego w imieniu naszego portalu zadawali pytanie czy popierają budowę wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych i magazyn w energii na terenie swojego województwa. 81.9 proc ankietowanych odpowiedziała, że  popiera takie działania. Zaledwie 18.1 proc ankietowanych było przeciwnych tego typu inwestycjom.

Czy samorządowcy posłuchają głosu wyborców i zainwestują w energię przyszłości?

Źródło: OGB

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this