Znajdź nas na

FAKTY

Czy na ostrowiecki targ powinny kursować autobusy MZK?

Dokonanie gruntownych audytów dotyczących rozkładów jazdy autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim wykonujących kursy w obrębie miasta, jak i na terenie powiatu ostrowieckiego, czy przeprowadzenie analizy możliwości uruchomienia połączenia autobusowego z poszczególnych ostrowieckich osiedli na Targ Miejski – to tylko niektóre z postulatów zgłoszonych przez Krzysztofa Ołownię, radnego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości w złożonej przez niego interpelacji. Radni temat ten poruszył także podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Św. jaka odbyła się 28 maja 2024 roku.

Zdjęcie ilustracyjne. Targowisko miejskiej w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kilka dni temu zakończyły się konsultacje, których przedmiotem było zastosowanie rozwiązań służących rozwojowi transportu publicznego oraz zwiększeniu dostępności transportu publicznego i mobilności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz uwzględnienie wyników konsultacji w projekcie „Zrównoważona i zintegrowana mobilność miejska w Gminach Ostrowiec Świętokrzyski i Kunów”. Anonimową ankietę można było wypełnić od 17 do 27 maja. 

Jak czytamy w zakładce dotyczącej konsultacji na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrowca Św.  – Wnioski i uwagi oraz dane uzyskane z przeprowadzonej ankiety zostaną wykorzystane przy opracowaniu projektu „Zrównoważona i zintegrowana mobilność miejska w Gminach Ostrowiec Świętokrzyski i Kunów”, który Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, wspólnie z Gminą Kunów, planuje złożyć do dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich dla Polskich Wschodniej 2021-2027. Projekt będzie  obejmował m.in. modernizację przystanków (w tym zastosowanie OZE oraz zielnych wiat), budowę miejsc obsługi rowerzystów, nowe linie autobusowe, nowe stanowiska dynamicznej informacji pasażerskiej. Niezwłocznie po zakończeniu niniejszych konsultacji sporządzona zostanie informacja podsumowująca ich przebieg, zawierająca dane o miejscu i czasie ich przeprowadzenia, omówienie ich przebiegu oraz zgłoszonych uwag wraz z odniesieniem się do nich – czytamy na stronie.

Krzysztof Ołownia, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Ostrowca Św.
Krzysztof Ołownia, przewodniczący Klubu PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– „Ale konsultacje… Odpowiedzi wstawione, jest tylko wybór. I dotyczą przede wszystkim osób z niepełnosprawnością”, „Pierwsze pytanie w ankiecie: 1. Jaka jest Twoja płeć? – kobieta – mężczyzna – osoba niebinarna – inna”, „tam gdzie autobusy woziły by więcej jak powietrze brak kursów ale tam gdzie nie trzeba to jedzie jeden za drugim i świecą pustkami”, „Nie ma większej głupoty jak strefy płatnego parkowania. Tego NIE wolno wprowadzić. A autobusy jeżdżą już zgodnie z rozkładem jazdy? Czy nadal kierowcy mają wywalone?”, „I co z tej sondy wyniknie? Ten co ma dostać to dostanie, ten co ma mieć posmarowane będzie miał posmarowane. A ty robaku-ostrowiaku wypełniaj se ankietę żeby mieć nadzieję że cokolwiek ulegnie poprawie” – to tylko niektóre z komentarzy Internautów, dotyczące prowadzonej ankiety. 

Fragment ankiety zamieszczonej na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.

Temat połączeń autobusowych powrócił także na sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się 28 maja, za sprawą wypowiedzi Krzysztofa Ołowni, radnego Rady Miasta Ostrowca Św. z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Proszono mnie o zebranie informacji dotyczących szeroko rozumianej możliwości uruchomienia połączenia autobusowego zapewniającego transport pomiędzy osiedlami mieszkaniowymi naszego miasta, a targowiskiem miejskim. To jest kwestia bardzo istotna dla ludzi prowadzących tam działalność gospodarczą. Skarżą się na słabnącą frekwencję na targowisku miejskim i myślę, że uruchomienie takiej linii autobusu pomogłoby rozwinąć działalność gospodarczą, wspomóc – mówił Krzysztof Ołownia. 

Autobus MZK w Ostrowcu Św.
Ulica Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Szersze postulaty dotyczące Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Św. złożył w swojej interpelacji. Radny prosi w niej m.in.  o dokonanie gruntownego audytu  i przedstawienie wyników dotyczących rozkładów jazdy autobusów MZK wykonujących kursy w obrębie miasta, a także do gmin leżących na terenie powiatu ostrowieckiego, czy o przedstawienie wyników audytu dotyczącego ilości przewożonych pasażerów i rentowności wykonywanych połączeń na poszczególnych liniach w rozbiciu na poszczególne miesiące roku 2023 i 2024. 

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

– Proszę o udzielenie informacji dotyczących podpisanych umów pomiędzy Gminą Ostrowiec Świętokrzyski lub MZK (ewentualnie umów trójstronnych), a gminami leżącymi na terenie powiatu ostrowieckiego dotyczących uruchomienia połączeń autobusowych MZK z wymienionymi wyżej gminami.  Proszę w odpowiedzi uwzględnij odpowiedzi na następujące kwestie: data podpisania umowy, przedmiot umowy, wartość umowy – czytamy w interpelacji radnego. 

Krzysztof Ołownia postuluje także o przedstawienie analizy dotyczącej możliwości uruchomienia połączenia autobusowego zapewniającego transport pomiędzy osiedlami mieszkaniowymi, a targowiskiem miejskim, z przystankiem zlokalizowanym przy targu.

Gdy tylko odpowiedź na interpelację radnego opublikowana zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Ostrowca Św. do tematu wrócimy.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this