Znajdź nas na

FAKTY

Czy na ostrowieckim cmentarzu niektóre z trumien „dryfują” w wodzie?

– (…) Ból, cierpienie i trauma, spowodowane utratą bliskich, potęguje dodatkowo myśl, co do warunków, w jakich spoczywa osoba zmarła, czyli w tym przypadku to, że trumna z ciałem pływa dosłownie w wodzie (…) – to fragment z „Zapytania” jakie za pośrednictwem Mariusza Pasternaka, przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowieckiego złożył Jarosław Czarnecki, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Radny powołuje się na informacje od mieszkańców, których bliscy pochowani zostali na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Długiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a według których groby ich bliskich zmarłych zalewane są przez wody gruntowe. Do swojego pisma załączył dokumentację fotograficzną.

Zdjęcie w tle Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info Pozostałe zdjęcia pochodzą z zapytania Jarosława Czarneckiego

Jak w swoim zapytaniu z 26 sierpnia 2024 roku napisał Jarosław Czarnecki, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości od pewnego czasu dochodzą do niego sygnały od osób, których bliscy pochowani są na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Długiej w Ostrowcu Św., iż groby, w których pochowane są osoby zmarłe, zalewane są przez wody gruntowe. Jarosław Czarnecki powołuje się na Rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze, które mówią:

 „Na terenie cmentarza zwierciadło wody gruntowej powinno znajdować się na głębokości nie wyższej niż 2,5 m poniżej powierzchni terenu, przy czym nie może być ono nachylone ku zabudowaniom lub ku zbiornikom albo innym ujęciom wody służącym za źródło zaopatrzenia w wodę do picia i potrzeb gospodarczych (sieć wodociągowa lub studnie).”

Zdjęcia dołączone do zapytania radnego Jarosława Czarneckiego
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Radny pyta również czy podmiot władający jak i zarządca zdaje sobie sprawę, iż brak odpowiednich reakcji na powyższy problem może być traktowane jako łamanie prawa, a także czy tereny przy ulicy Długiej, na których znajduje się Cmentarz Komunalny w Ostrowcu Św., a także tereny zakupione w ostatnim czasie, a powiększające teren cmentarza, były szczegółowo badane w kwestii wysokości wód gruntowych. A jeśli tak kiedy takie badania miały miejsce i co z nich wynika.

–  Z przeprowadzonej przeze mnie analizy terenu  Cmentarza Komunalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Długiej, jak i przylegających do niego nieruchomości wynika, iż różnica poziomu wysokości pomiędzy poszczególnymi częściami ostrowieckiej  nekropolii wynosi około 7 metrów. Naturalne i oczywiste jest więc,  że przy tak dużym spadku terenu, wody gruntowe gromadzą się w niższych partiach Cmentarza, co daje się zresztą zauważyć przez większą część roku. Jak miałem okazję sam zaobserwować to zjawisko (co udokumentowane zostało przeze mnie w postaci załączonych zdjęć, które wykonane zostały w dwóch terminach – w połowie sierpnia oraz pod koniec sierpnia 2024 roku) również w okresie letnim, w porze nie obfitującej w zbyt dużą ilość opadów, przygotowane i zabezpieczone miejsca pochówku zalane są wodami gruntowymi. Nie można więc, ewentualnie mówić o sezonowości jej występowania (co i tak byłoby niezgodne z obowiązującym prawem) wynikłymi na przykład z wiosennych roztopów, czy też jesiennych, długich okresów występowania opadów deszczowych – napisał Jarosław Czarnecki. 

Zdjęcia dołączone do zapytania radnego Jarosława Czarneckiego
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Dodał również, że „ból, cierpienie i trauma, spowodowane utratą bliskich, potęguje dodatkowo myśl, co do warunków, w jakich spoczywa osoba zmarła, czyli w tym przypadku to, że trumna z ciałem pływa dosłownie w wodzie.”

– Mam zatem nadzieję, że ten istotny problem zostanie  nie tylko zauważony przez Urząd Miasta  w Ostrowcu Świętokrzyskim, jako instytucji władającej tym obiektem, ale również podjęte zostaną takie kroki, które pozwolą w sposób trwały, a nie jedynie tymczasowy i sezonowy, problem ten rozwiązać. A to oznacza, że przeprowadzone zostaną takie działania, które obniżą stan wód gruntowych znajdujących się pod powierzchnią Cmentarza Komunalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim do poziomu zgodnego z obowiązującym w Polsce prawem – tłumaczy w swoim zapytaniu radny.

Swoje pytania skierował również do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. radny pyta m.in, czy problem, który poruszył był wcześniej znany, jakie podjęto działania lub jakie zostaną podjęte po zapoznaniu się Sanepidu  z jego pismem.   

Zdjęcia dołączone do zapytania radnego Jarosława Czarneckiego
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

– Z informacji, które uzyskałem wynika, iż Cmentarz Komunalny w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Długiej założony został w 1968 roku. Wówczas teren wokół cmentarza spełniał warunki jakie wskazywała Ustawa. Z czasem jednak miasto się rozrosło, a sam obiekt otoczony został nieruchomościami o charakterze mieszkalnym jak i usługowo-produkcyjnym. Poza tym w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się Rekreacyjne Ogródki Działkowe, które ze swej natury służą również do produkcji żywności na potrzeby własne osób na nich użytkujących. Czy zatem Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim mając świadomość zagrożeń wynikających z tej jakże trudnej sytuacji, przeprowadza na przykład okresowe kontrole wód gruntowych pod względem  wystąpienia ewentualnych zagrożeń epidemiologicznych związanych z terenem cmentarza? Jeżeli wody gruntowe przenikają do miejsc pochówków osób zmarłych, to jednoznaczne jest to z tym, że przenosić one mogą bakterie rozwijające się wskutek rozkładu zwłok, a co za tym idzie tworzyć na terenach ościennych ewentualne zagrożenie epidemiologiczne – wyjaśnia Jarosław Czarnecki.

Niezwłocznie po opublikowaniu  w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. o odpowiedzi na zapytanie radnego, do tematu wrócimy.  

Treść zapytania radnego Jarosława Czarneckiego Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Treść zapytania radnego Jarosława Czarneckiego
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Treść zapytania radnego Jarosława Czarneckiego
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokość dodatków motywacyjnych m.in. dla dyrektorów szkół średnich!

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokości dodatku funkcyjnego dla dwóch dyrektorów szkół średnich! Różni je 2250 zł!

FAKTY

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z remontem dk 9 w Nietulisku Dużym!

FAKTY

Kolejna tragedia nad wodą! 19-latka utonęła w Zalewie Kieleckim!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this