Znajdź nas na

FAKTY

Czy Ostrowiec Świętokrzyski to gmina atrakcyjna dla inwestorów?

O to jakich inwestorów pozyskała gmina Ostrowiec Świętokrzyski od 2019 r. do 2021 roku pytał Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości w swojej interpelacji z 2 marca. Czy Ostrowiec Świętokrzyski to miasto atrakcyjne dla inwestorów? Jak twierdzi dane przekazane przez Urząd Miasta w Ostrowcu Św. są dla niego niejasne. – Nie podano szczegółów dotyczących tych przedsiębiorców, czy ich ilość się zwiększa, zmniejsza, czy jest jakiś progres w tym zakresie, czy gmina Ostrowiec Świętokrzyski jest wybierana przez inwestorów jako miejsce przyjazne, w którym warto i chce się inwestować – mówi Paweł Walesic.

Zdjęcie ilustracyjne. Ostrowiecki Rynek 2020 rok. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Proszę o podanie jakich inwestorów pozyskała gmina Ostrowiec Świętokrzyski od 2019 do 2021 roku z podziałem na lata, branże, działalności oraz jakie to dało korzyści w zakresie wpływów podatkowych do budżetu – napisał w interpelacji z lutego bieżącego roku Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Radny pytał także o to ile nowych podmiotów gospodarczych powstało, a ile zawiesiło, bądź zlikwidowało swoją działalność w 2021 r. Prosił także o podanie ilości powstałych nowych miejsc pracy w poszczególnych latach od 2019 do 2021 r.

Na podstawie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na dzień 15 marca 2022 roku w 2021 roku: 236 przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi założyło działalność gospodarczą, 239 przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi zawiesiło działalność gospodarczą,  234 przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi zakończyło działalność gospodarczą.

Odpowiedź, jaką uzyskał Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu PiS
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Dane, jakie z Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, a dotyczące pozyskanych inwestorów przez gminę Ostrowiec Św. w latach  2019 do 2021 optymistyczne nie są i przekazane zostały radnemu w formie zestawienia tabelarycznego. 

– Informujemy, że gmina nie dysponuje danymi w rozbiciu na poszczególne podmioty gospodarcze w zakresie wpływu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Danymi, którymi możemy posłużyć się w odpowiedzi są wpływy z tytułu podatku od nieruchomości – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego, podpisaną przez Annę Niedbałę, Sekretarza Miasta Ostrowca Św. 

I tak wpływy z podatku od nieruchomości w 2019 roku wyniosły 18 466 zł,  w roku 2020 –  29 036 zł, w roku 2021 roku –  378 989 zł, w roku  2022 roku wpływy z podatku od nieruchomości planowane są na 1 004 651 zł.

Odpowiedź, jaką uzyskał Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu PiS
Źródło: BIP Powiat Ostrowiecki

Zestawienie tabelaryczne publikujemy poniżej. Paweł Walesic tłumaczy, że nie do końca takiej odpowiedzi oczekiwał. 

– Nie podano szczegółów dotyczących tych przedsiębiorców, czy ich ilość się zwiększa, zmniejsza, czy jest jakiś progres w tym zakresie,  czy gmina Ostrowiec Świętokrzyski jest wybierana przez inwestorów jako miejsce przyjazne, w którym warto i chce się  inwestować. Czy działania podejmowane przez samorząd gminny przyciągają inwestorów? Tak naprawdę informacja, która została mi przedstawiona dotyczy wpływów podatkowych, które są istotne z punktu widzenia budżetu,  ale które nie mówią nic o nowych miejscach pracy dla mieszkańców naszej gminy. Takie zestawienie stanowiłoby obiektywne spojrzenie na to, że w gminie Ostrowiec Św. rozwija się przedsiębiorczość, a mieszkańcy mogą liczyć na dobrze płatne miejsca pracy. Tym bardziej, że wcześniej mieliśmy do czynienia z zapowiedziami głoszącymi, że do naszego miasta będą przyciągani inwestorzy. Jak jest w rzeczywistości – pyta radny. 

Paweł Walesic kierownik Wydziału Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W 2021 roku w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św. zapytaliśmy o liczbę inwestorów, zatrudniających powyżej 100 pracowników, którzy swoją działalność prowadzą na terenie naszej gminy. Niestety dowiedzieliśmy się jedynie, że Urząd Miasta w Ostrowcu Św. nie jest dysponentem wnioskowanej informacji. 

– Urząd Miasta nie posiada informacji o ilości zatrudnionych pracowników przez poszczególnych podatników, w związku z czym nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie – czytamy we wniosku, pod którym podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.   

Więcej pisaliśmy o tym tutaj: 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this