Znajdź nas na

FAKTY

Czy Przedszkole nr 15 zniknie z mapy Ostrowca Św.? Wojewoda odpowiedział na apel radnych z Klubu PiS

Wojewoda Świętokrzyski nie dopatrzył się nieprawidłowości prawnych w uchwale Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego dotyczącej zamiaru likwidacji Przedszkola Publicznego nr 15 im. Janiny Porazińskiej. To odpowiedź na apel radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy poprosili o kontrolę legalności tej decyzji. Jak podkreśla organ nadzoru – uchwała ma charakter wyłącznie intencyjny i nie rodzi skutków prawnych. Uchwała intencyjna to zazwyczaj uchwała, która zobowiązuje do przygotowania projektu uchwały właściwej. Czy dla rodziców przedszkolaków z PP nr 15 nie ma już nadziei na „uratowanie” placówki przed likwidacją?

Zdjęcie ilustracyjne. W Przedszkolu Publicznym nr 15 imienia Janiny Porazińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim 15 czerwca 2023 roku świętowano 45-lecie istnienia. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Radni PiS apelowali do Wojewody

Jak informowaliśmy, temat zamiaru likwidacji Publicznego Przedszkola nr 15 w Ostrowcu Św. powrócił podczas sesji, jaka odbyła się  we wtorek, 25 lutego. Apel do Józefa Bryka, Wojewody Świętokrzyskiego odczytał wówczas Krzysztof Ołownia, przewodniczący Radnych Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Ostrowca Św. Radni PiS domagali się interwencji wojewody i ponownego rozpatrzenia wszystkich okoliczności związanych z podjętą uchwałą. 

– W związku z przegłosowaną na forum Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego przez Radnych Koalicji Tak! dla Samorządu. uchwałą rozpoczynającą proces likwidacji Publicznego Przedszkola nr 15 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zwracamy się z apelem o wnikliwe rozpatrzenie wszystkich okoliczności i danych związanych z podjętą uchwałą. Likwidacja przedszkola wywołuje w dalszym ciągu niezadowolenie i budzi wątpliwości mieszkańców dotyczące dalszego procesu edukacji dzieci. Niepokój budzą również sprzeczne informacje dotyczące przesłanych Panu Wojewodzie danych. Z uwagi na powyższe apelujemy o rzetelną, merytoryczną analizę dotyczącą tej niewątpliwie przykrej sprawy. Prosimy Panią Przewodniczącą Rady Miasta Irenę Rendudę-Dudek o przekazanie tego apelu Wojewodzie Świętokrzyskiemu Panu Józefowi Brykowi – poinformował Krzysztof Ołownia.

Wojewoda: uchwała podjęta zgodnie z prawem

Zgodnie z analizą prawną przeprowadzoną przez organ nadzoru, uchwała z dnia 24 stycznia 2025 r. została podjęta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jak zaznacza wojewoda, nadzór nad uchwałami jednostek samorządu terytorialnego może być sprawowany wyłącznie w oparciu o kryterium legalności – bez wnikania w celowość czy gospodarność danej decyzji.

– (…) analiza prawna przedmiotowej uchwały nie wykazała, aby uchwała ta powodowała naruszenie prawa (…) – odpisał z upoważnienia Wojewody Świętokrzyskiego Łukasz Wilkiewicz, zastępca dyrektora w Wydziale Prawnym, Nadzoru i Kontroli. 

Tylko zamiar, nie decyzja

Wojewoda Świętokrzyski zaznaczył, że uchwała dotycząca zamiaru likwidacji Przedszkola nr 15 ma jedynie charakter deklaratywny. Nie zmienia ona statusu placówki, nie wpływa na stosunki prawne pracowników, uczniów ani ich rodziców. Jej rola sprowadza się do zapowiedzi możliwych dalszych działań, które mogą – ale nie muszą – doprowadzić do likwidacji przedszkola.

Wyrok WSA potwierdza: uchwały intencyjne nie naruszają praw

W piśmie przywołano także orzecznictwo Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który w 2019 roku wskazał, że uchwała o zamiarze likwidacji szkoły nie może naruszać interesów prawnych rodziców czy uczniów. Taki charakter ma również omawiana uchwała Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

– (…) Natomiast ocena uchwały pod względem celowości czy słuszności pozostaje poza zakresem kompetencji Wojewody. Jedynie ubocznie należy zaznaczyć, że ww. uchwała ma charakter intencyjny, stanowiąc wyłącznie wypowiedź organu o tym, że zamierza on zlikwidować przedszkole, a jej doniosłość prawna w istocie sprowadza się do możliwości rozpoczęcia działań zmierzających do likwidacji. Uchwała ta nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Jako akt o charakterze intencyjnym, nie zmienia ani statusu placówki, ani też nie rozstrzyga o nawiązaniu, zmianie lub rozwiązaniu jakiegokolwiek stosunku prawnego osób związanych z tą placówką (uczniów, nauczycieli, dyrektora). Jedynie komunikuje, że w przyszłości może dojść do wydania odrębnej uchwały o likwidacji przedszkola, co może ostatecznie w ogóle nie nastąpić (…) – czytamy we fragmencie pisma, jakie otrzymał Klub Radnych PiS. 

Co dalej z przedszkolem?

Przykłady z innych gmin pokazują jednak, że uchwała intencyjna zazwyczaj zobowiązuje do przygotowania projektu uchwały właściwej. Czy dla PP nr 15 nie ma już nadziei?

Źródło: Archiwum Prywatne Krzysztof Ołownia
Źródło: Archiwum Prywatne Krzysztof Ołownia

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Przedświąteczne spotkanie dzieci z gminy Kunów w dworku jak z bajki!

GMINA KUNÓW

Wandalizm w obiekcie UNESCO. Kto, kiedy i jak powiadomił o zniszczeniach w „Krzemionkach”?

FAKTY

Spotkanie Wielkanocne w Klubie Senior+ i Dziennym Domu Senior+ w Ćmielowie. Było rodzinnie i wzruszająco

GMINA ĆMIELÓW

Ćmielów: Natknął się na niewybuch!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this