Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy Szkoła Mistrzostwa Sportowego doczeka się nareszcie stadionu? Marzena Dębniak: „Albo to wybudujemy albo nie!”

Stadion z boiskiem do piłki nożnej i pełnowymiarową bieżnią byłby spełnieniem marzeń dyrekcji Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św. Inwestycja planowana od około 10 lat wkrótce może doczekać się realizacji. Niestety z projektu wartego około 12 mln złotych może pozostać niezbędne minimum.

Zdjęcie ilustracyjne

W pierwotnej wersji projekt budowy boiska lekkoatletycznego z mocno rozbudowanym zapleczem opiewał na kwotę 12 mln zł, w obecnej sytuacji nie ma możliwości zrealizowania tak dużej inwestycji. Natomiast Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego cierpi na chroniczny brak zaplecza lekkoatletycznego i pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. Te obiekty są niezbędne do właściwego funkcjonowania klas o takich właśnie profilach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mamy na przyszłość plany odnośnie klas piłkarskich. Chcemy rozpocząć szkolenie już na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej i te dzieci gdzieś muszą trenować. Mamy ośrodek na poziomie liceum, będziemy mieć na poziomie szkoły podstawowej. Więc te dzieci muszą gdzieś trenować i dlatego boisko do piłki nożnej jest niezbędne. Nie jesteśmy w stanie tych dzieci wozić na pozostałe obiekty w Ostrowcu Św. bo to są koszty – mówi Rafał Dytkowski, wicedyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św.

O tym, co zniknęłoby z dużego projektu, i o tym co jest niezbędne do funkcjonowania szkoły opowiedziała nam Anna Trojanowska, dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św.

– Ten duży projekt na około 12 mln zł zakładał bardzo mocno rozbudowaną infrastrukturę stadionu, a także teren wokół stadionu. To z czego można spokojnie zrezygnować, to planowana hala do gry w squasha, a także duża widownia – można zrobić mniejszą. Na pewno potrzebne jest boisko i to nie podlega dyskusji. Potrzebna jest też bieżnia i tutaj warto by było się przychylić do tej bieżni 400 m. Bo ona pozwalałaby na organizowanie zawodów wyższego szczebla, krótsza bieżnia 340 m z tego by nas wykluczała i to nie byłoby dobre rozwiązanie. Boisko wielofunkcyjne i inne rozwiązania do lekkiej atletyki, jak skocznia do skoku w dal, czy do skoku wzwyż – te rzeczy też są potrzebne Można zrezygnować z mocno rozbudowanych parkingów czy oświetlenia, które generują koszty – tłumaczy Anna Trojanowska.

Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. starosta Marzena Dębniak odniosła się do projektu budowy stadionu lekkoatletycznego dla Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego.

– To boisko było zaprojektowane na 12 mln. I ono tak sobie co roku z budżetu przechodzi na budżet i wszyscy mówią o budowie boiska. W tej chwili przygotowujemy jakby mniejszy zakres tego boiska, pojawiają się środki w Ministerstwie Sportu i nie chcę uprzedzać, ale czynimy starania aby takie środki pozyskać. Jest jeszcze kwestia ile do ilu tzn. ile ministerstwo, a ile tutaj powiat, bo 50 na 50, a 80 na 20, to są już milionowe różnice. Natomiast nie chcielibyśmy żeby ta inwestycja przechodziła tak z roku na rok, bo to już dosyć sporo trwa. Albo to wybudujemy albo nie. Zobaczymy jaka to będzie propozycja co do procentowego rozdziału pieniędzy pomiędzy ministerstwo, a pomiędzy powiat – wyjaśniała Marzena Dębniak.

Tego samego zadania jest Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, i Spraw Społecznych 0 Mariusz Łata. Uważa, że obiekt ma szansę na realizację, gdy będzie skrojony i uszyty na miarę, a głównym jego elementem będzie bieżnia.

Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chodzi nam o bieżnię w tym momencie. Skrojenie i uszycie czegoś na miarę. Czy jest nam potrzebny w tej chwili wielki, tysięczny stadion lekkoatletyczny? Myślę, że państwo sami znają odpowiedź, ale skrojenie czegoś na miarę naszych możliwości i potrzeb myślę, że jest to najbardziej odpowiednia droga – powiedział Mariusz Łata.

Do tej pory uczniowie zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego korzystali z innych obiektów sportowych, znajdujących się na terenie gminy Ostrowiec Św. Wydaje się to wręcz absurdem, że przez tyle lat szkoła sportowa nie mogła się doczekać własnych obiektów, na których mogliby trenować jej uczniowie, a także mogłyby się odbywać zawody lekkoatletyczne i nie tylko.

Działalność szkoły nie kończy się w raz ostatnim dzwonkiem oznajmiającym wakacje. Ponieważ okres letni, to liczne obozy dla uczniów z innych miast. Do tej pory szkoła, mając dobrze przygotowane zaplecze siatkarskie, skupiała się głównie na organizacji zajęć z tej właśnie dyscypliny.

– Dodatkowo w wakacje organizujemy obozy i są to głównie obozy siatkarskie, bo takim zapleczem dysponujemy. Wybudowanie takiego stadionu mogłoby poszerzyć naszą ofertę. Mogłyby przyjeżdżać grupy lekkoatletyczne – mówi Anna Trojanowska dyrektor ZSMS w Ostrowcu Św.

Oprócz młodzieży z wakacyjnych obozów z boiska korzystaliby uczniowie z innych jednostek oświatowych z Ostrowca Św.

– Korzystałyby z tego dzieci z całego miasta. Bo jeżeli rozgrywane byłyby zawody lekkoatletyczne na terenie miasta, a takie są rozgrywane, to docelowo korzystałyby z tego dzieci z innych szkół gminnych. No i są tutaj cztery placówki publiczne oświatowe, które też mogłyby z tego obiektu korzystać, PSP1, Liceum im Wł. Broniewskiego, MOS i my – SMS – tłumaczy Rafał Dytkowski. – O tym, że ten stadion musi być mówi się już od 10 lat. Musimy mieć bazę porównywalną do innych ośrodków. Nie chcemy więcej, Chcemy po prostu mieć zachowane standardy – dodaje wicedyrektor.

Temat budowy nowego stadionu został podjęty już jakiś czas temu, dziś słyszymy, że jego projekt został przygotowany i dostosowany do realiów. Oprócz kadry Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego pełni nadziei na jego realizację są uczniowie-sportowcy, dla których ogromne znaczenie ma wygoda i komfort, w jakich mogliby rozwijać swoje umiejętności.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this