31 maja 2023 roku informowaliśmy o pomyśle utworzenia miejskiej łaźni, którym podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się 29 maja 2023 roku podzielił się Mateusz Czeremcha, wówczas radny miejski niezrzeszony. Zaznaczył, że byłoby to duże ułatwienie zwłaszcza dla osób bezdomnych, które chcą zadbać o swoją higienę, a które nie kwalifikują się do korzystania z noclegowni. – O społeczeństwie świadczy to w jaki sposób podchodzi do osób najsłabszych – mówił wówczas Mateusz Czeremcha.
Artur Łakomiec, ówczesny wiceprezydent Ostrowca Św. zauważył, że akcję nakierowaną na osoby w kryzysie bezdomności prowadzi ostrowiecki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Odbyły się liczne spotkania, w których sam brał udział, pokazujące różne aspekty bezdomności. Dodał, że podczas ostatniej sesji zmieniony został regulamin noclegowni, żeby wyjść naprzeciw bezdomnym kobietom.
– Co do propozycji łaźni czy ewentualnie miejsca do kąpieli myślę, że ta noclegownia spełnia takie rzeczy. Jeżeli ktoś nie spełnia regulaminu, wiadomo nie nam oceniać to, bo różne są aspekty choroby, chorób i ewentualnie tej bezdomności. To co tutaj trenerzy i prelegenci na tych spotkaniach ,w których uczestniczyliśmy, mówili. Trudno mi powiedzieć w tej chwili, odpowiadać na takie pytanie. Warte może rozważenia. Być może z tzw. miękkich projektów – podsumował ówczesny wiceprezydent.
Całość artykułu przeczytasz tutaj:
Temat pomieszczenia, w którym osoby bezdomne mogłyby skorzystać z prysznica powróciła za sprawą interpelacji Andrzeja Pałki, radnego z Klubu radnych Koalicja Tak! dla Samorządu.
– Panie prezydencie, proszę rozważyć wydzielenia części pomieszczenia higieniczno-sanitarnego dla sprzedających na terenie targowicy pod prysznic dla bezdomnych. (…) Udostępniony prysznic, moim zdaniem, tej grupie mieszkańców dałoby możliwość poprawy higieny życia i spełniłoby oczekiwania wielu mieszkańców naszego miasta – napisał Andrzej Pałka.
Mariusz Kosiarz, dyrektor Targowisk Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, w odpowiedzi na interpelacje radnego powołuje się na Ustawę o samorządzie gminnym, a także statut Zakładu. Tłumaczy, że „koncepcja urządzenia osobom bezdomnym miejsca do kąpieli nie wpisuje się, w działalność statutową zakładu budżetowego „Targowiska Miejskie” w Ostrowcu Świętokrzyskim i nie może być przezeń realizowana.”
– Prowadzenie działalności wspierającej osoby w kryzysie bezdomności, polegającej na zorganizowaniu i miejsca do utrzymania higieny osobistej oraz niepłatnego – jak należy przyjąć – udostępniania go osobom bezdomnym należy do zadań z zakresu pomocy społecznej. Prowadzenie i finansowanie takiej działalności wykraczałoby zatem znacząco poza ustawowe kompetencje naszego Zakładu. Zważywszy na kontekst niniejszych wyjaśnień, pomijam w tym miejscu kwestię ponoszenia kosztów adaptacji pomieszczenia na miejsce do kąpieli i jego wyposażenia, dostarczenia wody, energii elektrycznej, odprowadzania ścieków, zakupu środków czystości, czy wreszcie udostępniania prysznica osobom uprawnionym (które należałoby uprzednio kwalifikować do uzyskania świadczenia), nadzorowania pracy urządzeń i mienia itp. W tym stanie rzeczy, koncepcja przedstawiona Pana Radnego, niewątpliwie godna uwagi, nie może być wdrożona i realizowana przez gminny zakład budżetowy „Targowiska Miejskie” (pisownia oryginalna) – napisał Mariusz Kosiarz.
Czy problem sygnalizowany przez radnych z różnych klubów zostanie kiedykolwiek rozwiązany?