Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Radny apeluje o utworzenie miejskiej łaźni!

Z pomysłem utworzenia miejskiej łaźni podczas ostatniej (poniedziałek, 29 maja) sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wystąpił Mateusz Czeremcha, radny miejski niezrzeszony. Zaznaczył, że byłoby to duże ułatwienie zwłaszcza dla osób bezdomnych, które chcą zadbać o swoją higienę, a które nie kwalifikują się do korzystania z noclegowni. – O społeczeństwie świadczy to w jaki sposób podchodzi do osób najsłabszych – mówił Mateusz Czeremcha.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Czy w Ostrowcu Świętokrzyskim powinna funkcjonować łaźnia miejska? Pomysł  taki już dwa lata temu pojawił się w ramach budżetu obywatelskiego w Krakowie. Projekt zakładał budowę toalety publicznej (obiekt murowany), która miał zostać wyposażony w kabiny prysznicowe oraz pralki. Jego celem była troska o wszystkich użytkowników przestrzeni Krakowa, w tym również tych, którzy znajdują się w kryzysie bezdomności. Toaleta z łaźnią miała znajdować się w parku miejskim w przestrzeni ogólnodostępnej.

Pomysłodawcy projektu powołali się na  jeden z zapisów Karty praw osób w kryzysie bezdomności, która stanowi kompilację podstawowych praw człowieka zaczerpniętych z aktów prawa europejskiego i międzynarodowego, specjalnie dostosowaną do sytuacji osób doświadczających bezdomności, promowaną wśród państw członkowskich UE przez międzynarodową organizację FEANTSA „Prawo dostępu do podstawowych, publicznie dostępnych, urządzeń sanitarnych: bieżącej wody (kranów z wodą pitną), pryszniców i toalet umożliwiających utrzymanie poziomu higieny gwarantującego zachowanie godności człowieka”.

Zdjęcie ilustracyjne Mateusz Czeremcha, radny niezrzeszony
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Temat utworzenia miejskiej łaźni podczas poniedziałkowej (29 maja) sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego poruszył Mateusz Czeremcha, radny niezrzeszony. 

– Chciałem powiedzieć o innym problemie, o problemie bezdomności. Otóż w okresie zimowym miałem okazję brać udział w szeregu spotkań pewnej grupy nieformalnej i na te spotkania przychodziły też osoby bezdomne, trzy osoby. Były to osoby, które niekoniecznie kwalifikowały się, czy były gotowe, żeby korzystać z noclegowni. Wiemy jakie zasady panują w noclegowni, słusznie, ale oni nie kwalifikowali się.  Z tego co te osoby mówiły, to wielkim problemem jest brak instytucji w postaci łaźni miejskiej, czy miejsca, w którym takie osoby mogą skorzystać z możliwości odświeżenia się. Otóż jedna z tych osób miała rozległe rany na dużych częściach ciała i było to niemożliwe, żeby ona się wyleczyła z kilku względów: raz z niedożywienia, również trudnego dostępu do leków – mówił Mateusz Czeremcha.  Zaznaczył, że być może z takiej łaźni skorzystałoby wąskie grono osób potrzebujących, które niekoniecznie stanowi grupę wyborców. Podkreślił, że o społeczeństwie świadczy to w jaki sposób podchodzi do osób najsłabszych. 

– I już nie oceniać czy te osoby przyczyniły się do swojego problemu bezdomności, czy nie. Tylko starać się im pomóc. Tutaj apeluję do władz miasta i powiatu, żeby taką placówkę powołać, gdzie osoby bezdomne mogłyby zadbać o swoją higienę, przebrać się, skorzystać z różnych form wsparcia  – dodał Mateusz Czeremcha.  

Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Św. zauważył, że akcję nakierowaną na osoby w kryzysie bezdomności prowadzi ostrowiecki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Odbyły się liczne spotkania, w których sam brał udział, pokazujące różne aspekty bezdomności. Dodał, że podczas ostatniej sesji zmieniony został regulamin noclegowni, żeby wyjść naprzeciw bezdomnym kobietom.

– Co do propozycji łaźni czy ewentualnie miejsca do kąpieli myślę, że ta noclegownia spełnia takie rzeczy. Jeżeli ktoś nie spełnia regulaminu, wiadomo nie nam oceniać to, bo różne są aspekty choroby, chorób i ewentualnie tej bezdomności.  To co tutaj trenerzy i prelegenci na tych spotkaniach ,w których  uczestniczyliśmy, mówili. Trudno mi powiedzieć w tej chwili, odpowiadać na takie pytanie. Warte może rozważenia. Być może z tzw. miękkich projektów – podsumował Artur Łakomiec.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this