Znajdź nas na

FAKTY

Czy w Ostrowcu Świętokrzyskim powinna funkcjonować Izba Wytrzeźwień? Poruszający list od czytelnika!

– Jest czwartek, 17 grudnia, tuż po 16.00. Przechodzę obok starego budynku plebanii przy ul. Okólnej . Po drugiej stronie ulicy na chodniku obok schodów prowadzących do kościoła Św. Michała widzę osobę w półmroku, słaniająca się i upadająca tuż przy jezdni. Podbiegam do niej. Okazuje się, że to kompletnie pijana młoda kobieta. Pytam czy nic jej się nie stało. Potrząsa głową, że nie, ale jest jej zimno – tak zaczyna się list, jaki na adres naszej redakcji otrzymaliśmy od jednej z naszych Czytelniczek. Pyta w nim m.in, dlaczego w Ostrowcu Św. zlikwidowano Izbę Wytrzeźwień, a z pijanymi mieszkańcami miasta muszą radzić sobie często pracownicy ostrowieckiego SOR-u. Martwi ją także fakt, że w drugim co do wielkości mieście w województwie świętokrzyskim, nie ma noclegowni dla kobiet. O sytuację m.in. bezdomnych kobiet zapytaliśmy w Straży Miejskiej w Ostrowcu Św.

Zdjęcie ilustracyjne Źródło: ©Mikael Damkier - stock.adobe.com

– Jest czwartek, 17 grudnia tuż po 16.00. Przechodzę obok starego budynku plebanii przy ul. Okólnej. Po drugiej stronie ulicy na chodniku obok schodów, prowadzących do kościoła Św. Michała, widzę osobę w półmroku, słaniająca się i upadająca tuż przy jezdni. Podbiegam do niej. Okazuje się, że to kompletnie pijana młoda kobieta. Pytam czy nic jej się nie stało. Potrząsa głową, że nie, ale jest jej zimno. Rzeczywiście drży z zimna, ma krótką kurtkę i widać jej gołe plecy. Ma mokre spodnie. Wyciąga ręce, żeby jej pomóc. Przeciągam ją zachowując bezpieczeństwo na trawnik, po czym zawiadamiam Straż Miejską. Kobieta podczas mojej rozmowy telefonicznej wstaje i kieruje się prosto na jezdnię, ale trafia w drzewo i dzięki temu nie upada na ruchliwą o tej porze jezdnię. Potem siada na schodkach sklepu i czekamy. Niebawem podjeżdża Straż Miejska. Panowie zwracają się do niej po imieniu. Pytają czy coś ją boli. Ona odpowiada, że boli ją głowa. Pytam, czy panowie znają tę panią? Tak, to jest osoba bezdomna – mówią, ale my nie mamy gdzie jej zabrać. Pozostaje pogotowie. Kiedy przyjadą nie wiadomo. Będziemy czekać – tak sytuację z grudnia ubiegłego roku w liście do redakcji, opisuje nam jedna z naszych Czytelniczek. 

Dodaje, że uświadomiła sobie wówczas, że Izby Wytrzeźwień nie ma, a schronisko w Ostrowcu Św. przeznaczone jest tylko dla mężczyzn. 

– Po kilkunastu minutach wróciłam do domu. Straż Miejska pozostała z kobieta. Nie wiem jak zakończyła się ta sytuacja. Nasuwają się tu dwa podstawowe pytania. Pierwsze: dlaczego w Ostrowiec Św. zlikwidowano Izbę Wytrzeźwień i do tej pory, pomimo

powtarzających się skandalicznych sytuacji na SOR-rze z pijanymi, wielu zabiegów w celu jej przywrócenia nic w temacie nie zrobiono? Jest wysoce nieodpowiedzialnym angażowanie, zwłaszcza w czasie pandemii służb medycznych do takich przypadków, kiedy są one potrzebne, gdzie indziej. Drugie: Dlaczego w Ostrowcu Św. nie ma noclegowni dla kobiet, a jest tylko dla mężczyzn ? Uważam, że jest to forma dyskryminacji. Jakkolwiek to nie zabrzmi. Choć kobiety rzadziej niż mężczyzn dotyka problem bezdomności, czy alkoholizmu, to właśnie one potrzebują takiego schronienia bardziej niż mężczyźni. Kobieta jako płeć fizycznie słabsza, w sytuacji bezdomności ma nieporównywalnie mniejsze szanse wyjścia z niej, niż mężczyzna – podsumowuje Czytelniczka.

O sytuację osób bezdomnych, zwłaszcza kobiet zapytaliśmy w Straży Miejskiej w Ostrowcu Św. 

– Zakres działania Straży Miejskiej w Ostrowcu Św. obejmuje działania polegające na monitorowaniu sytuacji osób bezdomnych, kontrolowaniu miejsc ich bytowania, sprawdzania warunków, w jakich przebywają i udzielania niezbędnej pomocy – wyjaśnia Andrzej Kaniewski, komendant Straży Miejskiej w Ostrowcu Św.  

Komendant tłumaczy także, że na terenie naszego miasta funkcjonuje noclegownia dla bezdomnych mężczyzn, zlokalizowana przy ulicy Samsonowicza 80. 

– Bezdomne kobiety mogą być umieszczone w schronisku dla osób bezdomnych w miejscowości Komórki 91, z którym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  w Ostrowcu Św. ma podpisaną umowę. Transportem bezdomnych kobiet zajmuje się MOPS – tłumaczy komendant.

Od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku Straż Miejska w Ostrowcu Św. podjęła 450 różnych czynności kontroli i interwencji wobec osób bezdomnych. W 2020 roku na terenie gminy Ostrowiec Św. zidentyfikowano (wylegitymowano) 69 osób deklarujących swoją bezdomność, wśród nich było 7 kobiet. Tylko w okresie od 1 stycznia do 8 lutego 2021 roku podjęto 70 interwencji wobec osób bezdomnych, wśród których były 2 kobiety. 

– Podejmowane interwencje wobec bezdomnych kobiet   dotyczyły sytuacji, gdy dopuszczały się one popełnienia wykroczeń,  będąc najczęściej pod działaniem alkoholu lub w następstwie prowadzonych działań kontrolnych miejsc niemieszkalnych. Każdej osobie bezdomnej zapewniono podstawową i niezbędną pomoc , polegającą na udzieleniu informacji o instytucjach pomocowych, umożliwieniu transportu do noclegowni lub nawiązaniu kontaktu z pracownikami socjalnymi MOPS-u.  Osobom bezdomnym, uskarżającym się na różne dolegliwości, mającym wyraźne urazy i obrażenia lub znajdującym się w stanie upojenia alkoholowego zapewniana była pomoc służb ratownictwa medycznego – czytamy w odpowiedzi ze Straży Miejskiej w Ostrowcu Św.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this