Znajdź nas na

FAKTY

Czy w Ostrowcu Świętokrzyskim powinna powstać Lokalna Organizacja Turystyczna? 

O niewykorzystanym potencjale turystycznym Ostrowca Świętokrzyskiego mówi Karol Wójcik, radny Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Podkreśla, że w pobliżu miasta znajduje się szereg atrakcji przyciągających turystów: Góry Świętokrzyskie, Krzemionki, kompleks turystyczny, Zaapelował więc do władz miasta o powołanie Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Oprócz integracji lokalnej społeczności LOT mógłby kreować produkty turystyczne wokół atrakcji, gromadzić i aktualizować informacje o atrakcjach i produktach turystycznych oraz pobudzać lokalną przedsiębiorczość w zakresie rozwoju bazy turystycznej – wyjaśnia Karol Wójcik.

Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim. 27 lipca 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak podaje Polska Organizacja Turystyczna, Lokalne Organizacje Turystyczne to kluczowe ogniwo systemu promocji i rozwoju turystyki w Polsce. Są płaszczyzną współpracy samorządów terytorialnych, lokalnej branży turystycznej i organizacji pozarządowych. Głównym celem tworzenia Lokalnych Organizacji Turystycznych jest współpraca wszystkich uczestników na rzecz rozwoju i promocji turystyki.

Z pomysłem utworzenia takiej organizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim w ubiegłym roku wystąpił Karol Wójcik, radny Rady Miasta Ostrowca Św.

– Ostrowiec Świętokrzyski od dekad boryka się z problemami związanymi z niewystarczającą liczbą inwestycji przemysłowych, a co za tym idzie atrakcyjność miasta dla potencjalnych nowych mieszkańców spada. Nic nie wskazuje, że nasze miasto będzie takim dużym ośrodkiem przemysłowym jak w latach 70 czy 80. Nic nie zapowiada również realizacji dużych inwestycji centralnych – wyjaśnia Karol Wójcik. Podkreśla, że niezbędne jest poszukiwanie innych możliwości rozwojowych w oparciu o istniejący potencjał. A jednym z nich jest potencjał turystyczny.

Karol Wójcik, radny Rady Miasta Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Szansą na wykorzystanie takiego potencjału jest zainicjowanie przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski utworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej. Byłby to szeroki projekt, przyciągający do współpracy zarówno samorządy ościenne, jak i przedsiębiorców, inwestorów oraz szeroko pojętą branżę turystyczną oraz środowisko regionalistów, które w naszym mieście i regionie jest niezwykle prężne – mówi Karol Wójcik.

Oprócz integracji lokalnej społeczności LOT mógłby kreować produkty turystyczne wokół atrakcji, gromadzić i aktualizować informacje o atrakcjach i produktach turystycznych oraz pobudzać lokalną przedsiębiorczość w zakresie rozwoju bazy turystycznej. Organizacja będzie miała możliwość pozyskiwania dodatkowych funduszy zewnętrznych na zaplanowane zadania. 

Potrzebę utworzenia organizacji wykraczającej poza obszar miasta zauważa Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.  

– W mojej ocenie, biorąc pod uwagę potencjał turystyczny, korzystnym działaniem byłoby utworzenie organizacji wykraczającej poza obszar miasta,  obejmującej podmioty turystyczne prowadzące działalność w powiecie ostrowieckim. Warto pamiętać także, że stowarzyszenie finansuje się ze składek członkowskich. We wstępnych dyskusjach o powołaniu LOT trzeba jasno określić zadania, które będzie wykonywać organizacja, ale przede wszystkim wskazać źródła finansowania działalności merytorycznej. Tworzona aktualnie Strategia Terytorialna Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy na lata 2023-2030 wskazuje także na powstanie w najbliższych latach sieciowych produktów turystycznych. W oparciu o planowany SZLAK TURYSTYKI POSTINDUSTRIALNEJ ŻELAZNEJ DOLINY można rozważyć powołanie Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Północy, która kompleksowo zajmowałaby się kreowaniem i promocją produktów turystycznych zlokalizowanych w tej części województwa – wyjaśnia Jacek Kowalczyk.  

Czy Ostrowiec Świętokrzyski doczeka się Lokalnej Organizacji Turystycznej? 

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this